O czym pamiętać, dobierając materac i łóżko do sypialni?

Materiał informacyjny Hilding Anders
Sypialnia to codzienna ostoja każdego z nas. Jeśli marzysz o relaksującym, wieczornym wypoczynku i spokojnym, nocnym śnie, musisz postawić na odpowiednie posłanie. O czym należy pamiętać, wybierając materac i łóżko do swojej sypialni?

Jak wybrać idealne łóżko do sypialni?

Rama łóżka i stelaż to podstawa dla materaca, z którym wspólnie tworzą wygodne posłanie. Jaki mebel warto wybrać?

  1. Wielkość łóżka. Przyjęło się, że w sypialni ustawia się łóżko małżeńskie, choć w nocnym pokoju singla jego miejsce może z powodzeniem zastąpić łóżko pojedyncze. Minimalna szerokość materaca dla jednej osoby to 80 cm (dostępne są również wymiary 90 cm i 100 cm), a dla dwóch ‒ 120 cm. Typowa długość materaca to z kolei 200 cm. Wybierając ramę łóżka, należy mieć jednak na względzie wielkość sypialni i sylwetki śpiących osób. Nie bez znaczenia jest też spokój snu obu połówek w parze. Osobom wysokim, o typowej budowie ciała może nie być komfortowo na wąskim materacu, wygodniejszy będzie model o szerokości 140 cm, a nawet 160 cm. Jeśli jedna osoba w duecie jest w trakcie snu ruchliwa albo stałym elementem wieczornego rytuału jest czytanie książki w Waszej sypialni razem z kilkuletnią pociechą, zdecydujcie się nawet na ten o szerokości 180 cm. Rozmiary łóżka powinny być rzecz jasna dostosowane nie tylko do wielkości materaca, lecz także do przestrzeni w sypialni. Najlepiej, aby każdy śpiący mógł swobodnie wychodzić z łóżka, kiedy rozbudzi się w nocy lub będzie wstawał wcześniej od partnera czy partnerki. Dlatego, o ile pozwala na to metraż, nie należy ustawiać łóżka jednym bokiem wzdłuż ściany.
  2. Odpowiedni stelaż. Podpora pod materac musi z nim pracować, kiedy Ty będziesz spokojnie spać. Idealny stelaż to taki z miękkich, ale pewnych i gęsto ułożonych desek, np. sosnowych. Podobnie jak sam materac, także stelaż musi reagować na ruchy ciała śpiących osób. Należy pamiętać, aby materaca sprężynowego nie kłaść na ruchomym stelażu, typowym dla łóżek medycznych, bo mógłby szybko ulec uszkodzeniu.
  3. Rodzaj łóżka. To, czy wybierzesz łóżko metalowe, drewniane, z solidnej płyty MDF, czy jednak postawisz na mebel tapicerowany, zależy od Ciebie. Wybierając ramę, miej jednak na uwadze kilka kwestii. Jeśli masz w domu alergika, ważna jest możliwość łatwego utrzymania łóżka w czystości, co gwarantuje np. rama metalowa lub drewniana. Pamiętaj również, że materac powinien wystawać około 10 cm ponad ramę łóżka. Z kolei jeżeli jesteś osobą, która chętnie czyta lub pracuje na laptopie, siedząc na skraju łóżka, na pewno najwygodniej będzie Ci na modelu tapicerowanym.
  4. Występowanie zagłówka lub jego brak. Zagłówek to nie tylko ozdoba wnętrza, lecz także praktyczny element mebla. Zagłówki uwielbiają osoby, które czytają w łóżko bądź korzystają w nim z laptopa. Zamiast opierać się o zimną ścianę sypialni lub wbijającą się w plecy, niską tylną ściankę ramy łóżka, mogą poczuć się jak w wygodnym fotelu. Zagłówek może być nawet oddzielnym elementem mebla, który zamontujesz na ścianie jakiś czas po zakupie łóżka.
  5. Łóżko wpisujące się w wystrój sypialni. Spójna aranżacja sypialni jest kluczowa dla poczucia Twojego relaksu i pełnego wypoczynku. Pamiętaj o tym, aby wybrana rama łóżka odpowiadała stylowi wnętrza.
  6. Materac na ramie odpowiedniej wysokości. Jeżeli którakolwiek z osób, które będą spały na nowym łóżku, ma problemy z kręgosłupem lub schorzenia ortopedyczne i z trudem wstaje z mebli wypoczynkowych o mniejszej wysokości, może mieć ten sam problem w trakcie porannej pobudki. W takich przypadkach powinna podnosić się z poziomu około 70 cm nad podłogą (w zależności od wzrostu).

Cechy dobrego materaca do sypialni

  1. Zaufany producent. Przede wszystkim postaw na materac sprawdzonej marki, np. Hilding Anders. Ten renomowany szwedzki producent materacy i łóżek znany jest z używania materiałów najwyższej jakości oraz innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Wybierając materac, np. sprężynowy, który znajdziesz pod linkiem: http://sprezynowe-materace.pl/2020/11/04/materac-sprezynowy-hilding-flameco/, możesz być pewny, że będziesz z niego zadowolony przez długie lata. Więcej informacji o tym producencie znajdziesz na stronie: http://twoja-sypialnia.pl/2020/10/30/hilding-szwedzki-producent-materacy/.
  2. Twardość materaca. Należy dostosować ją do ciężaru ciała. Miękki materac oznaczony jako H1 przeznaczony jest dla dzieci, młodzieży i filigranowych dorosłych o wadze poniżej 60 kg. Średnio miękki H2 jest odpowiedni dla osób ważących od 60 do 80 kg. Na modelu średnio twardym/twardym H3 powinny spać osoby o wadze przekraczającej 80 kg, a na bardzo twardym H4 ‒ powyżej 100 kg. W ofercie renomowanego producenta, takiego jak wspomniany Hilding, znajdziesz materace o wszystkich twardościach.
  3. Rodzaj materaca. Materace piankowe, sprężynowe i hybrydowe (łączące cechy piankowych i sprężynowych) to główne rodzaje materacy. Materac z pianki termoelastycznej lub wysokoelastycznej dostosowuje się do położenia ciała i wygłusza ruchliwość osoby śpiącej obok, a materac sprężynowy z wieloma punktami podparcia dla kręgosłupa jest idealny dla osób aktywnych, pracujących fizycznie i z bólami kręgosłupa. Warto także wybrać go profilaktycznie, aby zapobiegać wadom postawy. Szczególnie polecane są materace ze sprężynami kieszeniowymi. Wszystkie modele tego rodzaju w katalogu Hilding Anders mają 7 stref twardości ‒ każda z nich idealnie podpiera konkretną część nie tylko kręgosłupa, lecz także całego ciała. Niewspomniany jeszcze materac lateksowy o właściwościach antybakteryjnych i antygrzybicznych jest polecany alergikom.
  4. Pozycja snu. Należy wziąć ją pod uwagę, wybierając rodzaj materaca ‒ piankowy odciąży barki, biodra i miednicę śpiących na boku, a sprężynowy pewnie podeprze kręgosłup odpoczywających na brzuchu lub na plecach.
  5. Łączenie dwóch materacy na jednym łóżku. Dość często zdarza się, że para śpiąca razem wyraźnie różni się wagą lub ulubioną pozycją snu. W tym wypadku warto kupić dwa materace, a na wierzch położyć materac nawierzchniowy, który zamaskuje przerwę między nimi.

Wiesz już, czym kierować się w trakcie wyboru łóżka i materaca do sypialni. Koniecznie postaw na zaufane marki, z których produktów będziesz zadowolony przez długie lata. Spójrz np. na materace renomowanej szwedzkiej marki Hilding Anders. Spokojnych snów!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto