Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O Funduszu Kościelnym dyskusja między politykiem a plebanem

Jacek Okniński
Jacek Okniński
Rząd przedstawił propozycje likwidacji Funduszu Kościelnego. Na Kościołach i związkach wyznaniowych spoczywałby obowiązek płacenia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Zaś obywatele będą mieli możliwość przeznaczenia 0,3 proc. podatku na ich działalność.

Duchowni zapoznali się z nimi podczas dzisiejszego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu Polski. W zamian przedstawiciele gabinetu ministrów oczekują zgody na likwidację Funduszu Kościelnego. Wpływy z niego miałyby być zastąpione przez dotacje przekazywane przez obywateli w ramach części podatku rocznego na realizacje celów zawartych w misji publicznej Kościołów i związków wyznaniowych już od 1 stycznia 2013 roku. Natomiast samodzielne opłacanie składek miałoby zacząć obowiązywać już rok później.

Jak informuje PAP, strona rządowa powołuje się na prognozy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, według których suma przekazywana przez obywateli miałaby wynosić około 100 mln zł, czyli dokładnie tyle samo, ile wynoszą dotychczasowe wydatki państwa w tym sektorze. Ministerstwo podkreśla również, że płacenie składek ubezpieczeniowych przez księży i katechetów posiadających podpisane umowy o pracę miałoby przebiegać na takich samych zasadach, jak dotychczas. Dodatkowo, możliwość odpisania 0,3 proc. podatku na Kościoły i związki wyznaniowe nie przekreślałaby odpisu 1 proc. przeznaczonego na cele publiczne.

Rzeczona ustawa jest jednym z wielu dążeń mających na celu kompleksową reformę systemu emerytalnego. W jego nowej odsłonie członkowie kościołów i innych związków wyznaniowych mieliby samodzielnie płacić składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne.

Według doniesień PAP, minister Michał Boni zwrócił się do Kościołów oraz związków wyznaniowych z prośbą, by w ciągu 30 najbliższych dni wydały one opinie na temat proponowanych zmian w kwestiach: przejęcia przez państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych i zasadności dalszego istnienia Funduszu Kościelnego.

Przedstawiciele Kościoła uważają, że jakiekolwiek zmiany w sposobie funkcjonowania Funduszu Kościelnego powinny nastąpić w konsekwencji zawarcia dwustronnej rozmowy z państwem. Wykluczają oni możliwość jego likwidacji.

Potrzebę przeprowadzenia reformy Funduszu Kościelnego, w ramach którego są płacone składki emerytalne duchownych, wyraził w swoim expose Donald Tusk. Premier stwierdził, że potrzebne jest przeprowadzenie dyskusji na temat objęcia duchownych powszechnym systemem ubezpieczeń społecznych.

Fundusz Kościelny rozpoczął swą działalność jako ciało rekompensujące przejęcie przez państwo dóbr kościelnych. Od 1990 roku za jego finansowanie w pełni odpowiada skarb państwa. Pierwotnie miały wpływać do niego dochody uzyskiwane z sprzedaży i użytkowania przejętego przez państw majątku
kościelnego, a następnie miał następować ich podział proporcjonalnie do zabranych nieruchomości. Eksperci uważają, że przekazywane kwoty są znacznie zaniżone w porównaniu do faktycznej wartości zabranej ziemi.

W ramach funduszu finansuje się ubezpieczenia duchownych posiadających zawartą umowę o pracę, jak np. misjonarzy i zakonników zakonów kontemplacyjnych. Pokrywa on również wydatki związane z działalnością charytatywną, oświatowo–wychowawczą, oraz remontami i konserwacją zabytków sakralnych i utrzymaniem wydziałów teologicznych na wyższych uczelniach. Obejmuje on swoim działaniem wszystkie Kościoły i związki wyznaniowe działające w naszym kraju. W zeszłym roku rząd przekazał na rzecz funduszu 89 milionów złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto