Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O kapliczkach i krzyżach z Radziejowa i okolic

Redakcja
Podczas spotkania w bibliotece
Podczas spotkania w bibliotece
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. F. Becińskiego w Radziejowie w dniu 26 kwietnia 2013 r. zaprosiła na promocję wydawnictwa: „Pejzaż frasobliwy – czyli o kapliczkach i krzyżach z Radziejowa i okolic”.

Autorki wspomnianego opracowania Edyta Kubicka oraz Natalia Magdalena Wielgosz podjeły się niezwykle ciekawego tematu. Zadaniem jakim sobie postawiły to rozbudzenie zainteresowania przeszłością historyczną oraz kształtowanie tożsamości regionalnej. To także próba wypełnienia choć w części luki w edukacji dotyczacej ochrony dóbr kulturalnych własnego regionu.
Kapliczki i krzyże przydrożne patronują niemal każdej wiosce i miastu. Nadal wznosimy przydrożne kapliczki i stawiamy krzyże pośród pól, choć wydawałoby się ,że ich czas minął, że są znakami dawnej obyczajowości, wiary prostych ludzi.
Autorki mają nadzieje, że warto tworzyć własne szlaki krzyży i kapliczek i podążać po nich w wolnych chwilach. Zatrzymać się przy nich. Porozmawiać z miejscowymi mieszkańcami. Posłuchać legend. Z każdą z nich wiąże się jakaś legenda - bardziej lub mniej prawdziwa. Warto przypomnieć, że krzyże i kapliczki stawiano w różnych miejscach wsi, często na jej obrzeżach, na terenie drogi prowadzącej do gospodarstwa. Umieszczano je także w miejscach bitew, na mogiłach powstańców i cmentarzach. Kapliczki są ozdobą i nieodłącznym elementem kujawskiego krajobrazu.
Słowo o problematyce wygłosiła Danuta Wielgosz dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publiczne inicjatorki wydania wspomnianego opracowania dzięki finansowemu wsparciu Starostwa Powiatowego, a także wsparciu Burmistrza Miasta. Złożyła podziękowanie Halinie Paczkowskiej za zainicjowanie tej sprawy .

O kulisach powstania i pracą nad wydaniem mówiły autorki Edyta Kubicka i Natalia Magdalena Wielgosz.
Zadbano o oprawę artystyczną. Przedstawiciele Szkoły Muzycznej stworzyli niezapomniany nastrój muzyką Chopina a młodzież wspaniałą recytacją. Był też poczęstunek przy kawie i herbacie.
Przy pełnej frekwencji w czytelni biblioteki udział wzięli przedstawiciele władz: Henryk Gapiński Starosta Powiatowy, Wojciech Kotarski Sekretarz Starostwa, Sławomir Bykowski Burmistrz Miasta , Halina Paczkowska Prezes Towarzystwa Miłośników Kujaw, dyrektorzy szkół, nauczyciele i wielu innych.

Więcej fotek ze spotkania

Od lat jeżdżąc rowerem mogłem zauważyć sporo przydrożnych kapliczek porozrzucanych po polach i lasach. Zlokalizowanych przy drogach głównych, lokalnych. Kapliczki są na wsi czymś tak naturalnym, że trudno znaleźć przyczyny ich powstania. Kapliczki fundowane jako wota dziękczynne bądź upamiętniające różne wydarzenia. Budowane z różnych przyczyn i okoliczności. Są, gdyż były. Był to po prostu uniwersalny przejaw religijności ludowej.
Można zaobserwować, że występują kapliczki drewniane i murowane. Drewniane najczęściej znajdują się na drzewach, słupach lub po prostu na ziemi. Murowane mają zwykle formę małego, zadaszonego budynku. Krzyże najczęściej cmentarne ale także zlokalizowany przy drogach , wzniesione w celu wspomożenia duszy niewinnie zabitego, mające charakter pokutny i dziękczynny oraz wiele figur świętych .

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto