O Modelingu i aktorstwie w swoim życiu opowiada Patryk Szudobaj

Dariusz Trybuła
Dariusz Trybuła
Na zdjęcie Patryk Szudobaj Fotografia z prywatnego archiwum
Rozmowa z Patrykiem Szudobajem z Lubina o modelingu i aktorstwie, które stały się jego pasją i sposobem na życie.

Patryk Szudobaj urodzony 9.06.1994 r. w Szpitalu Miejskim Bema w Lubinie. Aktorstwem interesował się od dzieciństwa kiedy zaczął oglądąc seriale. Po skończeniu szkoły w 2014 roku zaczął myśleć o tym poważnie, stwierdził jeśli innym udało się wymyśleć serial to dlaczego nie mi? Tak więc napisał projekt,wymyślił fabułę, znalazł ekipę m.in scenarzystę z Opola który napisał 1 odcinek serialu,projekt nosił nazwę Granice Miłości, a Patryk zagrał tam główną rolę. Pomimo że miał dopiero 20 lat wcielił się w rolę prawnika. Od czegoś trzeba zacząc powiedział, a początkowo był to dla niego stres, ponieważ pierwszy raz na planie filmowym wokoło kamery pełno ludzi, gdy zaczął odgrywac rolę stres minął powiedział.
Gdy poznał się lepiej z operatorem kamery tego serialu, dowiedział się że chłopak wykonuje także sesje zdjęciowe,tak więc umówili się na pierwszą sesję zdjęciową w celu rozbudowania portfoilio i od tamtej pory wiedział, że interesuję się nie tylko aktorstwem ale także modelingiem. W 2015 roku wydarzyło się trochę więcej... Patryk pomyślał że chciałby wziąść udział w ślubnej sesji zdjęciowej i zorganizował sobie sam taką sesję , znalazł modelkę, miejsce sesji, salon sukień ślubnych, wizażystkę oraz fotografa. Ślubna Sesja Zdjęciowa wraz z modelką Izą odbyła się 17.01.2015 r w Hotelu Villa Cuprum z którym współpracował przy realizacji 1 odcinka serialu, niestety projekt serialu się nie udał. Następnie to było dla niego ciągle mało doświadczenia i zapisał się do dwóch agencji aktorskich we Wrocławiu, dostał propozycję statystowania w serialu " Pierwsza Miłość" który oglądał od dziecka. W pozniejszym czasie Patryk zorganizował kolejną sesję zdjęciową gdzie powstał również film, sesja na kielichu wspinaczkowym autorstwa A.A która odbyła się 25.04.2015 r, następnie na początku kolejnego miesiąca scenarzysta z Opolowa zaproponował realizację czarnej komedi w Lubinie, tak więc ekipa w nowym składzie zabrała się za realizację gdzie Patryk wcielił się w rolę Johna McLeja. Po premierze filmu w Lubinie zaczął dostawać poważniejsze propozycje - mówi Patryk, szedłem kiedyś z mamą do sklepu dzwoni jakiś numer okazalo się że agencja do której należę zaproponowała mi rolę w serialu "Policjantki i Policjanci" jakiś czas pózniej zagrałem epizod w serialu "Detektywi w Akcji.

Od tamtej pory Patryk wie, że aktorstwo i modeling jest czymś z czym wiąże swoją przyszłość i chce pracować jako aktor i model pomimo, że w tej chwili nie posiada szkoły w takim kierunku, ale dużo jest znanych amatorów którzy pracowali w tej branży - przyznaje Patryk.

Zgodził się na rozmowę i wywiad ...

Co skłoniło Ciebie do wybrania zawodu aktora i modela?

Wszystko zaczeło się gdy pierwszy raz ogłądałem serial " Pierwsza Miłość" w wieku 10 lat i aż do teraz jestem fanem tego serialu. Byłem zadowolony mogąc wystąpić w owym serialu w roli statysty w 2015 roku, gdzie mogłem zaobserować pracę aktorów. Od tamtego momentu wszystko sie zaczęło. Modeling zaczął się wówczas mój zaprzyjaźniony kolega operator kamery, fotograf zadał Mi pytanie:"Patryk interesujesz sie aktorstwem , a może chciał byś spróbować jako model" Odpowiedziałem - nie wiem czy sie do tego nadaje, bo aktorstwo to jest mój świat ale czy modeling tego nie wiem ?". Jednak mnie namówił i od tamtej pory wiedziałem że chciałbym pracować jako aktor i model. W pózniejszym czasie moim wyzwaniem była sesja zdjęciowa 25 kwietnia 2015 roku na kielichu wspinaczkowym w Lubinie ( 35 metrowy) i od tamtej pory przełamamłem swój strach.

Posiadasz własne portfolia?

Moje portfolia, to zdjęcia z sesji z kielicha jak wcześniej wspomniałem oraz z sesji ślubnej również w zapuszczonych miejscach
których nikt juz dawno nie pamięta, a wszystko oczywiście na terenie Lubina. Obecnie jestem cały czas w trakcie budowania portfolio i nigdy się nie poddaję. Chcę kontynuować to co zacząłem i nie odpuszczę mimo negatywnych opini wiem że, potrafię.

Modeling, aktorstwo to szerokie pojęcie - czym dokładnie się zajmujesz?

Modelig to pojęcie względne, a cykanie sobie zdjęć również można nazwać modelingiem, lecz w tym wszystkim jest małe "ale" bo cykanie zdjęc sobie a robie to profesjonalnie to dwie różne rzeczy. Moje sesje może i są zwykłe lecz mają coś innego w sobie gdyż wkaładam w nie całą swoją pozytyną energie. Pozuje pratycznie tam gdzie się da chwytam każde możliwe i nie uwłaczające mojej godności zlecenie czuje sie dobrze przed obiektywem i wiem, że jesli ktos da z siebie 10000% potrafi się wszystko. Aktorstwo jako regułka, którą uczą się dzieci w szkołach jest całkiem inna niż ta, którą ja sobie ułożyłem w głowie. Moim zdaniem modeling a aktorstwo mają srasznie dużo podobnych szczegółów - tu i tu trzeba zachować zimną krew i pozostawić codzienność za drzwiami.

Co najbardziej fascynuje Cię w Twojej pracy?

Może i nie jestem typem człowieka, który całe swoje życie spędza przed ksiązkami lecz są ludzie których nadają sie do tego jak nikt inny. W każdej pracy można wzbić się na najwyższy szczebel bez wykszałcenia. Jest to praca inna niż każda i lubię zostawiać codzienność jak już wcześniej wspomniałm za drzwiami. Można w niej osiągnąć nie tylko sławę, lecz także poznać dużo nawych miejsc, znajomych i różne inne rzeczy.

Chodzisz na castingi? Jak wygląda taki casting? Kto zasiada w komisji?

Początek wygląda tak, że wchodzę do danej agencji od której dostałem informacje na temat castingu. Wypełaniam dokumety gdzie wpisuje swoje dane. Następnie udaje się do sali gdie znajduje się operator kamery, a czasami nawet reżyser co zalezy od produkcji. Czasami dostaje tekst gdzie odgrywam daną scenke tak wygląda casting we Wrocławiu.

Jak rodzina i znajomi wspierają Ciebie w Twojej drodze zawodowej?

Moja rodzina zawsze z aprobatą podchodzi do moich nowych wyzwań zawodowych. Zawsze mogę się ich poradzić i uzyskać trafne odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Wiem, że znajdę w ich osobach oparcie i zachęte w dalszej drodze zawodowej.

W środowisku osób związanych z modelingiem, aktorstwem panuje atmosfera koleżeństwa czy raczej rywalizacji?

Jak w każdym środowisku zawodowym musi istnieć pewna doza rywalizacji, jednak w środowisku aktorskim więzi są raczej bardzo koleżeńskie. Na planach filmowych bądź sesjach fotograficznych zawsze odczuwa się miłą atmosferę, dzięki której wszytko przychodzi jakby ławiej.

Jakie osiągnięcia uważasz za swój największy sukces?

Za swój dotychczasowy największy sukces uważam rolę ochroniarza w serialu "Polijanci i Policjantki".

W jakich projektach, sesjach, serialach wystąpiłeś do tej pory?

Do tej pory występowałem w kilku amatorskich sesjach zdjęciowych, brałem udział jako statysta na planie "Pierwszej Miłośći".Wystąpiłem też we wcześniej wspomnianym serialu "Policjanci i Policjantki", jak również miałem okazję uczestniczenia na planie filmowym paradokumentów takich jak: "Dlaczego Ja? " i " Detektywi w Akcji".

Z kim jeszcze chciałcyś współpracować w najbliższej przyszłości?

Marzy mi się aby wystąpić w pełnometrażowej polskiej produkcji na skalę kinową.

Jak wyglądają przygotowania do pokazu, castingu, statystowania?

Najpierw przygotowuję się psychicznie aby wyzbyć się negatywnych emocji takich jak stres. W odstresowaniu pomaga mi słuchanie kojącej muzyki. Następnie oczywiście zgodnie z wytycznymi przygotowuję swój wizerunek: garderobę, stylizacja fryzury.

Jesteś związany z jedną agencją czy działasz niezależnie?

Obecnie nie jestem umownie związany z żadną agencją.

Zdarzyło ci się kiedyś odrzucić jakąś propozycję?

Staram łapać sie każdej propozycji, aby jak najbardziej rozbudować swoje portfolio.

Jakie było twoje pierwsze tego typu zlecenie?

Moim pierwszym zleceniem było statystowanie w serialu "Pierwsza Miłość"

Czy dostałeś kiedykolwiek niemoralną propozycję?

Nigdy nie przytrafiła mi się taka sytuacja.

Co robisz żeby utrzymać formę?

Odżywiam się zdrowo oraz uprawiam jogging.

Jakie są teraz trendy w modzie męskiej?

Opcisłe ti-shrty i spodnie typu baggy oraz niskie obuwie umożliwiające odkrycie kostki.

Czy w okolicy skąd pochodzisz, tzn. Lubin i Legnica jesteś rozpoznawalny?

Zdarza się, że zostaje rozpoznany na ulicy.

Masz dobry kontakt z jakimiś innymi modelami i aktorami z Polski i zagranicy?

Niestety nie udało mi się do tej pory nawiązać z nikim z branży bliższych stosunków.

Współpracę z jakimi projektami wspominasz z sentymentem?

Miło wspominam prace nad moim autorskich projektem a dokładniej krótkometrażowym filmem o charakterze czarnej komedii pt. " Ostatni Nokaut".

Co w zawodzie modela, aktora może być szczególnie trudne dla początkujących chłopaków?

Myślę, że najtrudniejsze jest branie udziału w sesjach, nagość zakryta oraz akty.

Pojawiasz się na jakiś imprezach branżowych?

Nie miałem przyjemności uczestniczyć.

Lato, wakacje - odpoczynek czy praca?

Oczywiście, że praca. Okres wakacyjny jest najbardziej urodzajny w zlecenia.

A po wakacjach?

Praca, praca i ciągłe doskonalenie siebie.

W jakich pokazach, serialach i w jakich sesjach w najbliższym czasie zobaczymy Patryka Szudobaja?

Obecnie nie jestem w stanie udzialić odpowiedzi na powyższe pytanie

Dziękuję za rozmowę i życzę dużo sukcesów w modelingu i aktorstwie.
Dariusz Trybuła

Zdjęcia dołączone do wywiadu pochodzą ze zbioru i archiwum Patryka i dotyczą różnych sesji itp.:

FILMOGRAFIA(PORTFOLIO)
TV
• 2015: SERIAL "Policjantki i Policjanci" odc.126 TV4 , prod.ATM GRUPA, rola Grzegorza
Pisaeckiego(ochroniarz)
• 2015: SERIAL"Detektywi w Akcji" odc.45 , TV4 ,prod.TAKO MEDIA, rola kuriera.

FILM
• 2015:"Ostatni Nokaut" – czarna komedia ,prod.FilmOwcy, rola Johna Mc Leja.
• 2014:" Granice Miłości"- rola prawnika Artura.
TELEDYSKI:
• 2015: Evoos- " Granice Miłości" prod. FilmOwcy, hashtag IMAGE.

MODELING
SESJE ZDJĘCIOWE(FOTOMODEL)
• 2014 rok: 1 sesja zdjęciowa. Portret.Fot.Wojciech Podlecki
• 17.01.2015: Ślubna Sesja Zdjęciowa w Hotelu Villa Cuprum.Fot.Robert Jońca
• 25.04.2015: Kielich Wsinaczkowy.Fot.Arkadiusz Arecki
• 23.02.2016: Sesja studyjan w barze PRL, " Seta i Galareta" ,fot.

KONTAKT DO PATRYKA SZUDOBAJA:

E-mail: patryk.szudobaj@onet.pl
Tel: +48 793 421 011
Fanpage: www.facebook.com/ps.patrick.1994

LINKI:
1.Backstage sesja zdjęciowa ; https://www.youtube.com/watch?v=fyHWNxXW_N0
2.Rola Policjantki i Policjanci: https://www.youtube.com/watch?v=LeizFirZt38
3.Granice Miłości(teledysk): https://www.youtube.com/watch?v=4fG_8E_iIHQ
4.Granice Miłości(film) pierwszy raz na planie ujęcia z Patrykiem :
https://www.youtube.com/watch?v=0H8wKdK6ccE
5.Granice Miłości(teledysk) making off: https://www.youtube.com/watch?v=vwGjDWIPhJ4
6.Ostatni Nokaut(film): https://www.youtube.com/watch?v=72NCzfXpaFY
7.Wywiad 1: https://www.youtube.com/watch?v=ZP3ySPhjLOU
8.Wywiad 2: https://www.youtube.com/watch?v=ywVSI9yrQoU

W przyszłości chciałbym dostawać coraz więcej propozycji i być bardziej rozpoznawalny.

Netflix będzie kręcił w Krakowie. Projekt na razie owiany tajemnicą

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie