Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O motylach, które jedzą z ręki

Artur Hampel
Artur Hampel
Mieniak tęczowiec (Apatura iris)
Mieniak tęczowiec (Apatura iris) Artur Hampel
Czy motyl może jeść człowiekowi z ręki? Udowodnię, że tak!

Bajecznie ubarwionego motyla, który zamieszkuje polskie liściaste
drzewostany, nie jest łatwo spotkać. Mieniak tęczowiec (Apatura iris) jest jednym z większych motyli żyjących w naszym kraju. Choć masywnej budowy, to jednak pełen gracji i wdzięku. Kiedy przelatuje blisko głowy, słychać jak trzepocze skrzydłami.

Niezwykłe jest jego mieniące się ubarwienie. Dzięki nietypowej strukturze łusek na skrzydłach dochodzi do tak zwanego zjawiska iryzacji, niezwykle rzadkiego w świecie zwierząt. W efekcie optycznym motyl ten mieni się kolorami od brunatnego po wyraziście niebieski, metalizujący odcień. Światło padające pod różnym kątem sprawia, że często widzi się jedno skrzydło niebieskie a drugie prawie czarne.

Najciekawsze jest jednak to, że mieniaki nie żywią się nektarem kwiatów. Są to motyle, które chętnie przylatują do rozkładających się szczątków roślinnych i zwierzęcych. Siadają też na zranionych drzewach, spijając wypływające soki, czy nawet na zwierzęcych odchodach. Ich pokarm stanowią takie właśnie płynne substancje.

Jest to też odpowiedź na pytanie, dlaczego możemy karmić go z ręki. Jeśli znajdzie na naszej dłoni choćby niewielką kroplę potu, przystąpi do ucztowania i pozwoli się podziwiać z niewiarygodnie bliskiej odległości.

Fascynujące jest oglądanie tego owada, który zdawać by się mogło, że jest w takich chwilach naszym oswojonym, zwierzęcym towarzyszem. Nie jest nadmiernie płochliwy i jeżeli będziemy zachowywali się spokojnie i nie jesteśmy zbyt podatni na łaskotki, to mamy szansę podziwiania go na swojej dłoni przez kilka minut.
Mi zdarzyła się taka sytuacja dwukrotnie i przyznam, że niełatwo było mu zrobić zdjęcia jedną ręką, dość ciężkim aparatem fotograficznym, nie wspominając już o zmianie ustawień jego parametrów. Motyle te można spotkać w czerwcu i lipcu nad leśnymi drogami lub na skraju lasu, które chętnie patrolują. Podobny do niego i żyjący w tym samym środowisku jest jego kuzyn - mieniak strużnik (Apatura ilia). Znajdziecie go wśród fotografii, siedzącego na roślinie. Następne spotkania z tymi niezwykłymi motylami czekają nas dopiero w przyszłym sezonie.

Zobacz galerię zdjęć wykonanych w trakcie karmienia motyla.

Polub na facebooku stronę Przyroda z Bliska i nie przegap artykułów autora

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto