Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O Polakach na Litwie w kwartalniku "Znad Wilii"

Jolanta Paczkowska
Jolanta Paczkowska
Znad Wilii
Znad Wilii okładka kwartalnika
Jesteś zainteresowany dawnymi Kresami i sytuacją Polaków na tych ziemiach? Chcesz wspierać odradzającą się inteligencję polską na Litwie? Czytaj pismo "Znad Wilii" wydawane po polsku. Właśnie ukazał się kolejny numer. Dzięki niemu masz szansę dowiedzieć się m.in., czy poezja polska w Wilnie umarła...

Co w nowym - 39 numerze?

Unikalne i nigdzie niedrukowane dotąd zdjęcia Katedry Wileńskiej i jej
podziemi z 1931 roku, po powodzi i z remontu świątyni, ze znanymi postaciami ze świata nauki i sztuki międzywojennego Miasta nad Wilią.

Szkic o losach artysty z Wileńszczyzny - Piotrze Żyngielu, który po wielu perypetiach swojego pokolenia odszedł w niepamięć, jak też bogate zapiski współczesnych dokonań artystycznych wilnian.

Zenowiusz Ponarski podejmuje próbę odpowiedzi na sensacyjne pytanie: czy Marszałek Józef Piłsudski schował się pod spódnicą Emilii Vileišiene?

O niezwykłych zaletach żon Kresowianek rozprawia Marek Skwarnicki.

Prawie 20 lat temu z inicjatywy "Znad Wilii" po raz pierwszy wybierano Najpiękniejszą Polkę Litwy. Z okazji 20-lecia pisma mowa jest o BB znad Wilii i jej przygodach (wraz z wydawcami pisma) podczas światowego finału w Ameryce.

Historia Celi Konrada. O problemie, jaki wynikł w związku z jej likwidacją i utworzeniu atrapy jej pamięci, mowa jest też w listach od Państwa.

W artykule o jednostkach Wojska Polskiego na Wileńszczyźnie i w Wilnie znajdziemy ich późniejsze trudne dzieje, liczne ciekawostki i tzw. Żurawiejki.

W Kawiarni Literackiej - esej o entuzjastach i pionierach literatur łotewskiej i łatgalskiej – pierwsza powstawała pod wpływem literatury niemieckiej, druga - w dużym stopniu polskiej.

Prezentację twórczości poetyckiej o tematyce wileńskiej Władysława Zajewskiego, profesora, naukowca-historyka i poety, urodzonego w Wilnie.

A w cyklu Polacy na Wschodzie - Memoria z pamiętnika Jadzi z Piotraszewskich Filipiakowej dowiemy się o powikłanych wojennych przygodach jej rodziny i innych Polaków na Ukrainie.

W dziale Pasje, w Zapiśniku obserwatora i uczestnika wydarzeń znajdziemy m. in. rozważania na temat Czy poezja polska w Wilnie umarła, refleksje ze Światowego Zjazdu Wilniuków, opisy innych wydarzeń z udziałem polskich artystów i naukowców z Wilna.

Kalendarium wydarzeń rozgrywających się w relacji Litwa-Polska. Nigdzie nie znajdziemy tylu tak skrupulatnie zebranych, istotnych i ciekawych informacji. Rubryka przydatna szczególnie dla badaczy stosunków polsko-litewskich.

Jak zwykle dużo jest zdjęć Wilna, są kolorowe wklejki z dziełami sztuki z Litwy.

Gdzie kupić?
Kwartalnik "Znad Wilii" można kupić w kioskach RUCH-u, ale tylko w nielicznych, warto pytać. Można też zamówić w dowolnych kioskach RUCH-u. Cena 10 Lt, 12 zł

Pismo dostępne jest w księgarni im. B. Prusa w Warszawie - również inne numery - Krakowskie Przedmieście 7; w Domu Spotkań z Historią, ul. Karowa 20; w Olsztynie i okolicach kolportaż prowadzi Krzysztof Jankowski, tel. 89 5344878, 89 6463294.

Kwartalnik nabyć można oczywiście w Wilnie:
w Polskiej Galerii Artystycznej Znad Wilii, Isganytojo 2/4 (k. Bakszty) - na Starym Mieście; w Domu Kultury Polskiej, w księgarni Elephas.
Na życzenie pismo wysyłane jest pocztą.

Kontakt z Romualdem Mieczkowskim,
wydawcą i redaktorem naczelnym, w Polsce:
48 508764030, 48 225864210 i 3705 2123020 (Litwa)

***
Czytaj też:
Międzynarodowe spotkania poetyckie w Wilnie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto