Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody 30. rocznicy śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

Ewa Bo
Ewa Bo
Górsk. Krzyż upamiętniający porwanie ks. Jerzego Popiełuszki.
Górsk. Krzyż upamiętniający porwanie ks. Jerzego Popiełuszki.
Obchody 30. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki odbywają się w całym kraju, a zwłaszcza w miejscach szczególnie związanych z życiem i śmiercią kapelana "Solidarności" m.in. w Warszawie, Bydgoszczy, Włocławku i Górsku.

Obchody 30. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki odbywają się już od kilku dni w całej Polsce.

O kanonizację bł. ks. Jerzego Popiełuszki modlono się w czwartek podczas mszy świętej pod przewodnictwem prymasa Polski w Bydgoszczy w kościele pw. Świętych Polskich Braci Męczenników . To tam kapelan "Solidarności" 19 października 1984 roku odprawił ostatnią mszę św. Póżniej został uprowadzony i zamordowany przez funkcjonariuszy IV Departamentu MSW. Ciało jego odnaleziono 30 października w zalewie Wisły k. Włocławka. Pogrzeb kapłana odbył się 3 listopada w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie. W ostatniej drodze ks. Jerzemu towarzyszyło ok. 800 tys. osób.

Z kolei w piątek w Górsku k. Torunia, prezydent Bronisław Komorowski dokonał uroczystego otwarcia Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Popiełuszki.

To bardzo ważne spotkanie dat, jakimi są 30. rocznica śmierci ks. Popiełuszki i 25. rocznica odzyskania wolności. Obchodzimy i przypominamy 30. rocznicę męczeńskiej śmierci za wolność, prawdę, miłość, wiarę i „Solidarność” w 25. rocznicę odzyskania wolności, o której mówimy, że udało się ją odzyskać bez przelania ani jednej kropli krwi(...)
Ale warto przypominać, że po drodze do tej wolności było wiele nieszczęść, było wiele ofiar, było właśnie wiele krwi przelanej, była wielka cena do zapłacenia i ta cena była płacona przez różnych ludzi, także przez księdza Jerzego Popiełuszkę" - powiedział prezydent Komorowski i dodał - warto przypominać, że polska droga do wolności była usiana krzyżami, była zroszona obfitą krwią robotników, stoczniowców, także i księży, była zbroczona krwią więźniów stalinowskich. Dlatego w tę 25. rocznicę przypominamy tych, których męczeńska śmierć albo ofiara, stała się też zasiewem polskiej wolności.

Ks. Jerzy Popiełuszko. Historia niedopowiedziana

W uroczystości uczestniczyła m.in. rodzina bł. ks. Popiełuszki, przedstawiciele środowisk pielęgnujących pamięć o kapelanie "Solidarności" z całej Polski, harcerze z regionu kujawsko-pomorskiego i uczniowie miejscowych szkół. Obecny był również prymas senior abp Józef Kowalczyk. Na zakończenie wizyty prezydent złożył kwiaty pod krzyżem upamiętniającym porwanie księdza.

Również posłowie upamiętniłi 30. rocznicę śmierci księdza Jerzego Popiełuszki w przyjętej uchwale: "Senat Rzeczypospolitej Polskiej w 30. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki oddaje hołd jednemu z najwierniejszych synów polskiej ziemi, obrońcy ideałów prawdy, wolności i sprawiedliwości".

W Warszawie główne uroczystości rozpoczną się na warszawskim Żoliborzu 19 października o godz. 17. uroczystą Mszą Świętą pod przewodnictwem bpa Rafała Markowskiego. Po mszy będzie można zobaczyć koncert z udziałem artystów. Wystąpią: Anna Seniuk, Danuta Szaflarska, Justyna Kowalska, Piotr Bajor, Radosław Pazura oraz Jadwiga Rappe – śpiew i Andrzej Nanowski – organy. Towarzyszyć im będzie chór Vocem Tuam.

6 czerwca 2010 roku na pl. Piłsudskiego w Warszawie odbyla się beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki, a 20 września we Francji Kościół badał cud, jaki dokonał się za wstawiennictwem błogosławionego.

Cud za wstawiennictwem ks. Jerzego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto