Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla mężczyzn i 55 lat dla kobiet - o to walczą rolnicy

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
W Polsce szykuje się nowa batalia związana z obniżeniem wieku emerytalnego? Chodzi o wcześniejszą emeryturę dla rolników. Taką propozycję Krajowa Rada Izb Rolniczych wystosowała do Jana Krzysztofa Ardanowskiego, ministra rolnictwa. Wnioskodawcy chcą walczyć o obniżenie wieku emerytalnego o 5 lat zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn

Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła do ministra rolnictwa z wnioskiem o obniżenie wieku emerytalnego rolników poniżej tego, który dotyczy pracujących w innych sektorach gospodarki.

Rolnicy przechodzą na emeryturę w takim samym wieku jak pracujący w innych sektorach - czyli mężczyźni po ukończeniu 65 lat, kobiety w wieku 60 lat. Ale ich świadczenia są znacznie niższe niż emerytury pracowników. W przypadku tych ostatnich średnia emerytura brutto wypłacana przez KRUS to 1269 zł brutto.

Postulat Krajowej Rady Izb Rolniczych to obniżenie wieku emerytalnego o 5 lat. Kobiety - rolniczki osiągałyby wiek emerytalny w wieku 55 lat, mężczyźni po 60 urodzinach.

Argumenty podnoszone przez KRIR w piśmie do ministra są dwa:
-wyjątkowy charakter pracy rolników - bardzo obciążającej fizycznie, wymagającej ciągłej dyspozycyjności
-zapewnienie sukcesji w gospodarstwach

Rolnicy podkreślają, że z racji charakteru pracy w gospodarstwie nie ma tu mowy ani o urlopach, ani o zastępstwach na czas choroby. W przypadku produkcji zwierzęcej nie ma także okresów w roku, w których obciążenie pracą jest znacząco mniejsze. KRIR uważa więc, że wcześniejsze przejście na emeryturę powinno być naturalną konsekwencją bardziej intensywnej pracy.

Kolejna sprawa to kwestia sukcesji.
- Jeśli rolnik przechodzi na emeryturę w wieku 65 lat i wtedy przekazuje gospodarstwo, jego następca jest już dojrzałym człowiekiem, nierzadko starszym niż 40 lat - zwraca uwagę Kornel Pabiszczak z Wielkopolskiej Izby Rolniczej. - To późno jak na rozpoczynanie samodzielnego gospodarowania. Do tego np. wsparcie dla młodych rolników przysługuje do 35 roku życia.

Zdaniem działaczy rolniczych perspektywa czekania do czterdziestki lub dłużej na przejęcie gospodarstwa skłania wielu młodych ludzi do szukania innej drogi zawodowej. To stawia w wyjątkowo trudnej sytuacji i rolników, którzy po osiągnięciu wieku emerytalnego nie mają komu przekazać gospodarstwa, i potencjalnie może postawić pod znakiem zapytania przyszłość wsi.

O kontrowersjach związanych z tym pomysłem, czytajcie [TUTAJ]

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto