Obostrzenia COVID na świecie styczeń 2022. Meksyk wprowadza testy PCR dla turystów w niektórych ośrodkach

Emil Hoff
Emil Hoff
Meksyk ma wyjątkowo liberalne podejście do koronawirusa. Obostrzenia są łagodne nawet dla osób niezaszczepionych. W styczniu 2022 w niektórych ośrodkach turystycznych wprowadzono jednak wymóg posiadania dowodu szczepienia lub negatywnego wyniku testu PCR.
Meksyk ma wyjątkowo liberalne podejście do koronawirusa. Obostrzenia są łagodne nawet dla osób niezaszczepionych. W styczniu 2022 w niektórych ośrodkach turystycznych wprowadzono jednak wymóg posiadania dowodu szczepienia lub negatywnego wyniku testu PCR. Photo by Marv Watson on Unsplash
Udostępnij:
Obostrzenia COVID na świecie zmieniają się bardzo dynamicznie. Wariant omikron nie ustępuje i rządom powoli kończą się pomysły na skuteczną walkę z pandemią koronawirusa. Poszczególne kraje stosują bardzo różne obostrzenia, mają różne wymogi wobec turystów i podróżników, czasem je luzują, innym razem znowu zaostrzają. Prezentujemy praktyczny przewodnik „Obostrzenia COVID na świecie na styczeń 2022”, w którym znajdziecie aktualne informacje o nowych zasadach wjazdu, obowiązujących w poszczególnych regionach i państwach poza Europą, a także o przepisach dotyczących powrotu z krajów spoza Strefy Schengen. Sprawdźcie, czy wreszcie możecie udać się na ferie, wakacje czy urlop w Wasze ulubione egzotyczne miejsce i czy czeka Was kwarantanna po powrocie!

Spis treści

Omikron zamknął granice. Japonia i Maroko nadal niedostępne dla turystów

26 listopada 2021 media podały informację o wykryciu nowej mutacji koronawirusa, która rozprzestrzeniła się na obszarze południa Afryki. Wiele państw Europy i świata, w tym Polska, przestało wpuszczać na swój teren pasażerów przylatujących z:

 • RPA
 • Lesotho
 • Eswatini
 • Botswany
 • Zimbabwe
 • Mozambiku
 • Namibii

Niektóre kraje wciągnęły na listę także:

 • Malawi
 • Hong Kong
 • Nigerię

Zakaz lotów do i przylotów z wymienionych wyżej afrykańskich państwa obowiązuje w Polsce do 10 stycznia 2022. Repatrianci mogą wracać do swoich ojczyzn, osoby niezaszczepione muszą jednak poddawać się kwarantannie na osobnych zasadach (zob. niżej).

Izrael, Maroko i Japonia w odpowiedzi na pojawienie się wariantu omikron zdecydowały się zamknąć swoje granice dla wszystkich podróżnych i przedłużyły zakaz podróżowania na początek 2022 r. Izrael dopiero 3 stycznia ogłosił, że zacznie wpuszczać niektórych turystów od niedzieli 9 stycznia 2022.

Zasady powrotu do Polski z krajów spoza Strefy Schengen

Od 15 grudnia 2021 wszystkie osoby, przybywające do Polski spoza Strefy Schengen, także zaszczepione, muszą wykonać test PCR lub antygenowy na koronawirusa w ciągu 24 godzin przed przekroczneiem granicy, na przejściu granicznym lub w ciągu 3 godzin po wylądowaniu na lotnisku. Test jest płatny. Na lotnisku Chopina w Warszawie cena testu wynosi 100 zł, w Katowicach ok. 150 zł, podobnie we Wrocławiu.

Z obowiązku wykonania testu zwolnione są tylko:

 • Dzieci poniżej 5. roku życia
 • Pracownicy szeroko pojętego transportu międzynarodowego
 • Osoby mające zdawać w styczniu 2022 egzamin ósmoklasisty, maturalny lub zawodowy
 • Opiekunowie osób mających zdawać egzaminy

Osoby zaszczepione, ozdrowieńcy i dzieci do 12. roku życia, wracajace z z krajów non-Schengen, nie podlegają kwarantannie, o ile okażą negatywny wynik testu PCR na koronawirusa.

Niezaszczepieni podróżni, wracający do Polski z krajów non-Schengen, muszą poddać się trwającej 14 dni kwarantannie w domu z możliwością skrócenia jej po wykonaniu testu PCR w 8. dniu izolacji.

Nieszczepieni podóżni, wracajacy z afrykańskich krajów objętych zakazem lotów (Botswana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibia, RPA, Zimbabwe), muszą poddać się trwającej 14 dni kwarantannie bez możliwości skróecenia jej testem PCR.

Wszystkie wymienione restrykcje covidowe mają w Polsce obowiązywać do 31 stycznia 2022 r., a zakaz lotów do wymienionych krajów Afryki - do 10 stycznia 2022.

Strefa Schengen: które państwa do niej należą?

Do Strefy Schengen nalezy większość państw Unii Europejskiej z wyjątkiem Chorwacji (choć ta niedługo ma dołączyć), Rumunii, Bułgarii i Cypru, a dodatkowo także Szwajcaria, Norwegia, Islandia i Liechtenstein. UWAGA! Wielka Brytania i Irlandia nie należą do Strefy Schengen.

Monako, Andora, San Marino i Watykan także zachowują otwarte granice, choć formalnie nie należą do Strefy Schengen. Dodatkowo Turcja ma z Polską podpisaną specjalną umowę o obostrzeniach covidowych i traktowana jest tak, jakby należała do Schengen. Wyspy Kanaryjskie, Azory i Madera również należą do Strefy Schengen.

Po przyjeździe do Polski z tych państw nie trzeba odbywać kwarantanny ani okazywać wyniku testu PCR.

Obostrzenia COVID styczeń 2022. Czym jest paszport covidowy?

Obostrzenia COVID na styczeń 2022 są różne w różnych państwach i najczęściej odmienne dla osób w pełni zaszczepionych i tych, które przyjęły tylko jedną dawkę szczepionki albo nie przyjęły żadnej. Aby w miarę swobodnie poruszać się po świecie, powinniśmy zaszczepić się przeciw koronawirusowi. Dowodem szczepienia jest tzw. paszport covidowy, który możemy sobie ściągnąć przez aplikację w telefonie.

Paszport covidowy (formalnie: Unijny Certyfikat Covid) to elektroniczny dokument, potwierdzający, że jego posiadacz został zaszczepiony przeciw koronawirusowi. Specjalny certyfikat ściąga się za pomocą aplikacji mObywatel, ma on formę kodu QR i można go wyświetlać offline. Certyfikat automatycznie generuje się w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej.

Paszport covidowy okazuje się w czasie kontroli granicznej. Służy za dowód pełnego lub częściowego zaszczepienia, ozdrowienia lub otrzymania negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Paszport covidowy honorowany jest w całej Unii Europejskiej i większości innych regionów świata.

Od 13 listopada 2021 paszport covidowy w Polsce jest przedłużany o rok po przyjęciu przypominającej dawki szczepionki (czyli trzeciej dawki w przypadku szczepionek dwódawkowych lub drugiej w przypadku jednodawkowych). Dawkę przeypominającą można przyjąć po upłynięciu 6 miesięcy od poprzedniego szczepienia.

21 grudnia 2021 Komisja Europejska zapowiedziała zmianę przepisów: od lutego 2022 paszport covidowy będzie ważny tylko przez 9 miesięcy, a nie przez rok, jak zakładano wcześniej. Warunkiem przedłużenia paszportu ma być przyjęcie przypominającej dawki szczepionki przeciw koronawirusowi.

Więcej informacji o paszporcie covidowym znajdziecie w poniższym artykule:

Obostrzenia COVID styczeń 2022: znajdź interescującą Cię destynację

Poniżej prezentujemy nowe obostrzenia COVID na styczeń 2022 w poszczególnych krajach i regionach świata w układzie alfabetycznym. Zobaczcie, co i gdzie zmieni się w styczniu 2022!

By poznać najnowsze informacje o obostrzeniach COVID obowiązujących w poszczególnych państwach Europy, zajrzyjcie do poniższego artykułu:

Obostrzenia COVID styczeń 2022 w Argentynie

Turyści z zagranicy znowu mogą przyjeżdżać do Argentyny. Muszą jednak być zaszczepieni i mieć negatywny wynik testu PCR na koronawirusa. Między 5. a 7. dniem pobytu trzeba też wykonać drugi test na COVID.

Obostrzenia COVID styczeń 2022 w Australii

Australia zaczęła przyjmować na swój teren tylko własnych obywateli, luzuje też dla nich obostrzenia związane z wyjazdami zagranicznymi. Jednak turyści nadal nie są wpuszczani na teren kraju.

Od 15 grudnia 2021 Australia zaczęła wpuszczać także niektórych posiadaczy wiz biznesowych, wykwalifikowanych pracowników zagranicznych i studentów, a także obywateli Japonii i Korei Południowej.

Premier Greg Hunt ogłosił jednak w czwartek 9 grudnia 2021, że wszystkie pozostałe obostrzenia dla podróżnych zostaną utrzymane w Australii, a kolejna ich ewaluacja i możliwe poluzowanie nastąpi 17 lutego 2022 r.

Więcej o obostrzeniach COVID na styczeń 2022 w Australii przeczytacie tutaj:

Obostrzenia COVID styczeń 2022 na Barbadosie

Każdy turysta przybywający na Barbados musi mieć negatywny wynik testu PCR, wykonanego w ciągu 72 godzin przed przylotem. Oprócz tego należy ściągnąć na telefon aplikację BIMSafe i wypełnić za jej pomocą formularz wjazdowy.

Osoby niezaszczepione w pełni przeciw koronawirusowi będą musiały także poddać się kwarantannie, trwającej 7 dni, z testem PCR w 5. dniu izolacji.

Obostrzenia COVID styczeń 2022 w Belize

Turyści muszą mieć negatywny wynik testu na COVID-19 i mogą przebywać tylko na wydzielonych przez rząd obszarach.

Obostrzenia COVID styczeń 2022 w Chile

Zasady wjazdu do Chile są dość surowe. Każdy turysta musi być w pełni zaszczepiony, a certyfikat szczepienia powinien zostać zatwierdzony przez władze kraju. Wniosek o zatwierdzenie składa się online, a oczekiwanie na rezultat trwa od 15 do nawet 30 dni.
Przed wylotem i po przylocie należy wykonać test PCR na koronawirusa, a także wypełnić deklarację zdrowia. Każdy podróżny musi mieć ubezpieczenie zdrowotne na co najmniej 30 tys. USD.

UWAGA! Nawet w pełni zaszczepieni podróżni muszą przejść trwającą 5 dni kwarantannę lub czekać na wynik testu PCR, wykonanego po przylocie do Chile. Z tego obowiązku zwolnione są tylko osoby, które przyjęły trzecią, przypominającą dawkę szczepionki.

Od 1 grudnia 2021 testy PCR wykonuje się w Chile na własny rachunek.

Turyści z Polski wjeżdżają do Chile na podstawie paszportu ważnego jeszcze co najmniej 6 miesięcy, ale wiza nie jest potrzebna.

Obostrzenia COVID styczeń 2022 na Dominikanie

W styczniu 2022 Dominikana utrzymuje niski poziom restrykcji dla turystów w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19. Muszą oni mieć ze sobą paszport z tzw. kartą turystyczną i e-ticket, a do tego bilet powrotny i pieniądze na pobyt.

Turyści niezaszczepieni na koronawirusa także wpuszczani są do Dominikany, ale nie wolno im opuszczać terenu hotelu czy kurortu.

Więcej informacji o obostrzeniach COVID na styczeń 2022 na Dominikanie znajdziecie w poniższym tekście:

Obostrzenia COVID styczeń 2022 w Egipcie

Aby wjechać do Egiptu, trzeba mieć ze sobą paszport z wizą turystyczną, ubezpieczenie, wypełniony formularz lokalizacyjny i deklarację zdrowia, oraz paszport covidowy. Osoby, które się nie zaszczepiły, nie ozdrowiały ani nie przetestowały, mogą jeszcze wykonać test PCR po przylocie bezpośrednio do Hurghady, Marsa Alam, Szarm el-Szejk lub Taby.

Więcej informacji o obostrzeniach COVID na styczeń 2022 w Egipcie znajdziecie w poniższym tekście:

Obostrzenia COVID styczeń 2022 na Fidżi

Fidżi, wyspiarskie państwo na Pacyfiku, postanowiło otworzyć swoje granice dla turystów w grudniu 2021 mimo szalejącego na świecie nowego warinatu omikron koronawirusa. Osoby z listy państ partnerskich Fidżi mogą przylatywać do egzotycznego raju pod warunkiem, że są zaszczepione i mają negatywny wynik testu PCR na koronawirusa, wykonanego w ciągu 72 godzin przed przylotem.

Niestety, Polski nie ma na liście państ partnerskich Fidżi. Oznacza to, że turyści z Polski, którzy chcą costać się na Fidżi, muszą uzyskać zgodę tamtejszej komórki zajmującej się walką z koronawirusem (adres email: [email protected]), być w pełni zaszczepieni, uzyskać negatywny wynik testu na koronawirusa, a takżę poddać się samoizolacji na 5 dni przed i kwarantannie przez 14 dni po przylocie na Fidżi. Kwarantannę trzeba odbywać w hotelu. Konieczne jest też posiadanie rezerwacji hotelowej i ubezpieczenia zdrowotnego.

Obostrzenia COVID styczeń 2022 na Filipinach

Od 1 grudnia 2021 zaszczepieni przeciw koronawirusowi turyści z listy krajów niskiego ryzyka mogą przybywać na Filipiny. Podróżni z Polski potrzebują do tego ważnego paszportu (bez wizy) i wykupionego biletu powrotnego. Pobyt nie może trwać dłużej niż 30 dni.

Obostrzenia przeciw wariantowi omikron: Niestety, z powodu rozprzestrzeniania się nowego wariantu koronawirusa 29 listopada 2021 rząd Filipin zawiesił decyzję o luzowaniu obostrzeń. Nie wiadomo, kiedy turyści znowu będą mogli przybywać na Filipiny.

Obostrzenia COVID styczeń 2022 w Indiach

Zaszczepieni turyści ze specjalnej bańki komunikacyjnej mogą przybywać do Indii zarówno lotami czarterowymi, jak i rejsowymi. Niestety, Polski nie ma w ogłoszonej przez rząd Indii bańce i turyści znad Wisły muszą korzystać z lotów np. z Niemiec. Pełna lista krajów objętych bańką znajduje się TUTAJ. Zakaz lotów komercyjnych z krajów z spoza bańki ma obowiązywać do 31 stycznia 2022.

By przekroczyć granicę kraju, trzeba mieć paszport z wizą (można wyrobić online), deklarację pasażera (też online), negatywny wynik testu PCR na koronawirusa, dowód szczepienia i polisę ubezpieczeniową.

UWAGA! W związku z rozprzestrzenianiem się wariantu omikron, wszystkie kraje europejskie (także te należące do bańki komunikacyjnej) znalazły się na liście państw ryzyka, zestawionej przez rząd Indii. Od 1 grudnia 2021 turyści z tych krajów muszą poddawać się dodatkowemu testowi PCR po przylocie do Indii, a potem kwarantannie, która trwa 7 dni.

19 stycznia 2022 zakaz wylotów z Niemiec zostanie zniesiony, co daje także Polakom szansę wylotu do Indii.

Więcej szczegółów o obostrzeniach COVID na styczeń 2022 w Indiach znajdziecie w poniższym artykule:

Obostrzenia COVID styczeń 2022 w Indonezji

Indonezja otworzyła dla turystów swoją słynną wyspę Bali. Niestety, obostrzenia COVID na styczeń 2022 nadal są dość surowe. By spędzić urlop na Bali, trzeba posiadać paszport covidowy, negatywny wynik testu na koronawirusa, ubezpieczenie na wypadek zakażenia, wizę turystyczną, rezerwację hotelu i wypełniony formularz zdrowotny w aplikacji Pedulilindungi. Po przybyciu na Bali trzeba wykonać drugi test, a potem odbyć 7-dniową kwarantannę.

Więcej szczegółów w poniższym artykule:

Obostrzenia COVID styczeń 2022 w Izraelu

Obostrzenia na wariant omikron: od 29 listopada 2021 Izrael zamknął swoje granice dla podróżnych na okres dwóch tygodni, przedłużony następnie do 29 grudnia 2021. 27 grudnia 2021 rząd Izraela poinformował, że granice kraju nie otworzą się jednak wraz z początkiem Nowego Roku, lecz dopiero od niedzieli 9 stycznai 2022. Od tej daty do kraju będą mogli wjechać obywatele państw z pomarańczowej listy izraelskiego rządu. Należy do nich Polska.

By wjechać do Izraela, trzeba posiadać dowód zaszczepienia przeciw koronawirusowi, paszport, ankietę wjazdową i zgodę na wjazd (do pobrania online).

Każdy podróżny musi też mieć przy sobie negatywny wynik testu PCR na koronawirusa i ubezpieczenie. Po przylocie na lotnisko wykonuje się kolejny test PCR. Turyści muszą czekać w izolacji na otrzymani wyniku, nie dłuzej niż 24 godziny.

Wpuszczani będą tylko turyści spoza czerwonej listy państw. Polska jest na liście pomarańczowej.

Izrael stworzył nową stronę internetową z aktualnymi informacjami o zasadach wjazdu do kraju dla turystów (w języku angielskim): israelsafe.com.

UWAGA! Izrael wprowadził zasadę, że szczepienie nie może być starsze niż 6 miesięcy. To oznacza, że nawet osoby zaszczepione w pełni przeciw COVID-19, ale dawniej niż 6 miesięcy temu, będą musiały przyjąć trzecią dawkę szczepionki przed wjazdem na teren Izraela. Zasada ta nie dotyczy grup zorganizowanych liczących mniej niż 40 osób.

Szczegółowe informacje o obostrzeniach COVID na styczeń 2022 w Izraelu znajdziecie w tym artykule:

Obostrzenia COVID styczeń 2022 na Jamajce

Od 18 listopada 2021 osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19 mogą swobodnie przemieszczać się po Jamajce, muszą jednak otrzymać negatywny wynik testu PCR na koronawirusa w ciągu trzech dni przed przylotem na wyspę.

Osoby niezaszczepione mogą przebywać na Jamajce tylko w wyznaczonej strefie wokół ośrodka Negril na zachodnim wybrzeżu. Kto wybierze się poza bezpieczną strefę, zostanie poddany kwarantannie trwające 14 dni.

Polacy mogą wjeżdżać na teren Jamajki na podstawie paszportu ważnego jeszcze co najmniej 6 miesięcy. Wiza nie jest konieczna dla pobytów trwających krócej niż 30 dni.

Obostrzenia COVID styczeń 2022 w Japonii

Obostrzena na wariant omikron: 29 listopada 2021 Japonia zamknęła swoje granice dla podróżnych. Rząd kraju chce w ten sposób zapobiec rozprzestrzenieniu się wśród Japończyków wariantu omikron koronawirusa. Początkowo kraj miał się znowu otworzyć w połowie, a potem w końcu grudnia. Niestety, rząd Japonii nie zdecydował się na zniesienie zakazu lotu i w styczniu 2022 nadal nie można wybrać się na wycieczkę do Kraju Kwitnącej Wiśni.

11 stycznia 2022 rząd Japonii zadeklarował, że granice kraju zostaną otwarte w końcu lutego 2022.

Więcej o obostrzeniach w Japonii przeczytacie w tym tekście:

Obostrzenia COVID styczeń 2022 w Kambodży

Kambodża poluzowała obostrzenia COVID od 30 listopada 2021. Po tej dacie turyści mogą wjechać na teren kraju, o ile mają paszport z wizą, paszport covidowy, negatywny wynik testu na koronawirusa i ubezpieczenie na wypadek zarażenia się COVID-19.

Na razie dla turystów otwarte będą tylko wydzielone strefy, które będzie można opuścić po 5 dniach. Te strefy to Sihanoukville i Koh Kong na wybrzeżu Zatoki Tajlandzkiej. Angkor Wat w prowincji Siem Reap zostanie udostępniony w styczniu 2022 r.

Więcej informacji znajdziecie w poniższym artykule:

Obostrzenia COVID styczeń 2022 w Kanadzie

Granica między Kanadą a USA została otwarta dla osób w pełni zaszczepionych. Także turyści z Europy mogą przyjechać do Kanady, o ile są zaszczepieni, otrzymają negatywny wynik testu na COVID-19, a także zarejestrują się w aplikacji ArriveCAN, na którą ściąga się wyniki testów na koronawirusa. Muszą mieć także przygotowany plan kwarantanny na wypadek zachorowania.

Wariant omikron: z powodu rozprzestrzeniania się nowego warinatu koronawirusa, w grudniu 2021 w Kanadzie zmieniono zasady wjazdu, obowiązujące podróżnych i turystów. Teraz nawet osoby zaszczepione muszą wykonać po przylocie do Kanady test PCR na koronawirusa i czekać w izolacji na wynik. Osoby niezaszczepione muszą przebywać na kwarantannie przez 14 dni. Na konferencji 15 grudnia 2021 minister zdrowia Kanady stanowoczo odradził obywatelom tego kraju zagraniczne podróże w okresie Świąt i Sylwestra.

Polacy nie potrzebują wizy przy wjeździe do Kanady, ale niezbędne jest złożenie wniosku o Elektroniczną Autoryzację Podróży. Wniosek można złożyć online, opłata wynosi 7 dolarów kanadyjskich.

Obostrzenia COVID styczeń 2022 na Karaibach

Aruba i Bahamy zachowują dość lekkie obostrzenia COVID na styczeń 2022. Turyści muszą mieć negatywny wynik testu na koronawirusa. Chętni na wakacja na Arubie muszą przed wylotem wypełnić formularz online oraz wykupić ubezpieczenie (15 dolarów od osoby na cały pobyt).

Niektóe państwa regionu na styczeń 2022 zaplanowały jednka zwiększenie obostrzeń.

Aby wjechać na teren Portoryko trzeba posiadać negatywny wynik testu PCR lub antygenowego na koronawirusa, otrzymany w ciągu 48 godzin przed przylotem. Podobne zasady obowiązują w styczniu 2022 na amerykańskich Wyspach Dziewiczych.

Pozostałe państwa, terytoria i dependencje Karaibów stosują podobne restrykcje i wymagają albo posiadania paszportu covidowego lub innego dowodu pełnego zaszczepienia, albo też dodatkowo negatywnego wyniku testu PCR.

Zob. niżej, jak zmieniły się obostrzenia COVID na styczeń 2022 dla turystów na Kubie i wyżej, by poczytać o zasadach wjazdu na Barbados i Dominikanę.

Obostrzenia COVID styczeń 2022 w Kenii

Polska znajduje się na kenijskiej liście krajów niskiego ryzyka. Oznacza to, że turyści z Polski mogą wjeżdżać na teren Kenii bez szczepień przeciw koronawirusowi. Potrzebny jest jednak negatywny wynik testu PCR, wykonanego na 96 godzin przed przylotem.

Podróżni muszą mieć ze sobą ważny paszport z wizą (można wnioskować online) oraz wypełniony formularz wjazdowy (także dostępny online).

UWAGA! Od 21 grudnia 2021 kraj zaostrzył swoje zasady wjazdu. Aby dostać się do Kenii, a na miejscu korzystać z hoteli, restauracji i obiektów rządowych, trzeba będzie posiadać certyfikat szczepienia przeciw COVID-19.

Więcej o obostrzeniach COVID w Kenii na styczeń 2022 możecie przeczytać tutaj:

Obostrzenia COVID styczeń 2022 w Kolumbii

Kolumbia nie stosuje żadnych obostrzeń COVID dla turystów.

Obostrzenia COVID styczeń 2022 w Korei Południowej

W stycznu 2022 r. wjazd do Korei Południowej jest utrudniony z powodu rozprzestrzeniania się wariantu omikron koronawirusa.
Każdy turysta z Polski, który chce wjechać do Korei Południowej, musi posiadać:

 • Paszport (dla pobytów turystycznych krótszych niż 90 dni wiza nie jest potrzebna)
 • Elektroniczne potwierdzenie podróży (K-ETA, formularz dostępny online, opłata ok. 33 zł)
 • Negatywny wynik testu PCR na koronawirusa, zrobionego 72 godziny przed przylotem

Od 3 grudnia 2021 co najmniej do 6 stycznia 2022 wszyscy podróżni muszą też przechodzić 10-dniową kwarantannę, niezależnie od statusu zaszczepienia.

Od 13 grudnia 2021 w większości zamkniętych pomieszczeń, w tym restauracjach i barach, trzeba też okazywać przepustkę covidową (uznawany jest europejski paszport covidowy z kodem QR). Od 18 grudnia 2021 limity osób zostały wprowadzone w jeszcze większej liczbie miejsc i będą bardziej restrykcyjne. Od lutego 2022 wiek osób zwolnionych z obowiązku okazywania przepustki zostanie obniżony z 17 do 12 lat.

Więcej o organizacji wycieczki do Korei Południowej przeczytacie tutaj:

Obostrzenia COVID styczeń 2022 w Kostaryce

Ay wjechać do Kostaryki, nie potrzeba ani paszportu covidowego, ani negatywnego wyniku testu PCR.

Osoby zaszczepione w pełni nie muszą się obawiać żadnych obostrzeń na miejscu. Osoby zaszczepione częściowo lub wcale muszą się ubezpieczyć na wypadek zarażenia koronawirusem lub przejść kwarantannę trwającą 14 dni z możliwością skrócenia do 10.

Od 8 stycznia 2022 większość atrakcji turystycznych Kostaryki, hotele, resorty, bary i restauracje, muzea, sklepy, siłownie i kina będa dostępne tylko dla osób posiadających dowód pełnego zaszczepienia przeciw COVID-19. Bez paszportu covidowego będzie można skorzystać tylko z najpotrzebniejszych usług, np. sklepów spożywczych i aptek.

Dowodem szczepienia przeciw koronawirusowi w Kostaryce jest specjalna karta z kodem QR. Otrzymuje się ją po wypełnieniu formularza online.

Obostrzenia COVID styczeń 2022 na Kubie

W styczniu 2022 zasady wjazdu na Kubę zostały zaostrzone. Wszyscy podróżni z wyjątkiem dzieci poniżej 12 lat muszą posiadać dowód pełnego zaszczepienia na COVID-19, a do tego negatywny wynik testu PCR, wykonanego w ciągu 72 godzin przed przylotem na wyspę.

Od 1 stycznia 2022 aby wjechać na Kubę trzeba także wypełnić online formularz rejestracji pobytu i okazać na granicy kod QR. Potrzebna też będzie deklaracja zdrowia oraz ubezpieczenie zdrowotne.

Więcej informacji znajdziecie w poniższym artykule:

Obostrzenia COVID styczeń 2022 w Laosie

Od 1 stycznia 2022 po raz pierwszy od 18 miesięcy otworzyły się dla turystów granice Laosu. Kraj wpuszcza do siebie tylko w pełni zaszczepionych turystów, którzy wykupili wycieczki z biurami podróży.

Przyjmowane są osoby tylko z 17 krajów. Nie ma wśród nich Polski, ale w kolejnych fazach otwierania się Laosu w kwietniu i lipcu 2022 nasz kraj także może zostać włączony do uprzywilejowanego grona.

Turyści mogą odpoczywać w Laosie tylko w trzech zielonych strefach: stolicy Wientianie, ośrodku Vang Veng i w Luang Prabang. W kolejnych fazach znoszenia restrykcji otwierane będą dla podróżnych kolejne rejony kraju.

Obostrzenia COVID styczeń 2022 na Malediwach

Turyści przylatujący na Malediwy muszą tylko posiadać negatywny wynik testu na COVID-19. Poza tym trzeba wypełnić deklarację zdrowia, dostępną online, mieć przy sobie paszport (wizę dostaje się za darmo na miejscu), dowód rezerwacji hotelowej i bilet powrotny. Trzeba też trzymać się wyznaczonych stref i ośrodków turystycznych, które jednak oferują wszystkie atrakcje wysp i umożliwiają spędzenie przyjemnych wakacji przy bardzo niskim poziomie restrykcji dla podróżnych.

Więcej o obostrzeniach COVID w styczeń 2022 na Malediwach i wiele rad praktycznych dla turystów znajdziecie w poniższym artykule:

Obostrzenia COVID styczeń 2022 w Malezji

Malezja otwierała się na turystów stopniowo. Tylko tam, gdzie zaszczepionych przeciw COVID zostało ponad 90% mieszkańców, wolno było przybywać gościom z zagranicy.

Od 15 listopada 2021 turyści mogą przylatywać na wyspę Longkawi na Morzu Andamańskim. Muszą jednak być w pełni zaszczepieni, posiadać negatywny wynik testu na koronawirusa, wykonanego w ciągu 48 godzin przed przylotem, i wykonać drugi test PCR po przylocie na wyspę. Kolejne testy, ale tylko antygenowe, wykonuje się w dniu 2., 4. i 6., a na dwa dni przed odlotem znowu test PCR.

Więcej informacji o obostrzeniach COVID na styczeń 2022 w Malezji znajdziecie w poniższym artykule:

Obostrzenia COVID styczeń 2022 w Maroku

Obostrzenia na wariant omikron: od 29 listopada do 31 stycznia 2022 Maroko zamknęło swoje granice dla wszystkich turystów.

Pierwotnie granice miały otworzyć się 13 grudnia 2021, ale w związku z utrzymującą się nadal złą sytuacją pandemiczną na świecie Maroko zdecydowało się przedłużyć izolację. Loty z Krakowa i Warszawy do Agadiru i Marakeszu są zawieszone do 6 lutego 2022.

Obostrzenia zwyczajne, wjazd po zniesieniu zakazu podróży: W Maroku poziom obostrzeń COVID zależy od kraju, z którego się przylatuje. Kraje podzielone są na Listy A i B. Polska znajduje się obecnie na liście A.

Lista A: osoby zaszczepione muszą tylko wypełnić formularz wjazdowy. Osoby niezaszczepione muszą także wykonać test PCR na 72 godziny przed przylotem. Dzieci poniżej 11 roku życia są zwolnione z obowiązku szczepień i testów.

Lista B: osoby zaszczepione na 48 godzin przed wjazdem do Maroka muszą wykonać test PCR, a po przybyciu do kraju trzeba zrobić także szybki test antygenowy. Osoby niezaszczepione czeka obowiązkowa 10-dniowa kwarantanna na własny koszt.

Obostrzenia COVID styczeń 2022 w Meksyku

Meksyk ma wyjątkowo liberalne podejście do koronawirusa. Obostrzenia są łagodne nawet dla osób niezaszczepionych, turyści nie muszą się szczepić ani testować, by wjechać do kraju. Od 8 listopada 2021 otwarta jest też granica lądowa ze Stanami Zjednoczonymi.

W styczniu 2022 niektóre stany Meksyku zdecydowały się wprowadzić pewne obostrzenia dla turystów w popularnych ośrodkach wypoczynkowych.

 • W Puerto Vollarta w stanie Jalisco w barach i restauracjach trzeba okazywać albo dowód szczepienia przeciw koronawirusowi, albo negatywny wynik testu PCR (jest ważny 48 godzin).
 • W Baja California teoretycznie obowiązują podobne przepisy, ale test jest ważny aż 5 dni, a decyzja o sprawdzaniu dokumentów u klientów zależy od samych restauratorów.
 • W Tlaxcala z kolei wprowadzono obowiązek posiadania dowodu szczepienia przeciw COVID-19 w barach i restauracjach.

O obostrzeniach COVID na styczeń 2022 w Meksyku przeczytacie więcej w poniższym artykule:

Obostrzenia COVID styczeń 2022 w Nowej Zelandii

Nowa Zelandia nie wpuszcza jeszcze na swój teren przybyszów z zagranicy. Kraj ma się otworzyć na turystów dopiero od 30 kwietnia 2022 r.

Nawet nowozelandzcy repatrianci z Australii, którzy mieli dostać prawo powrotu do ojczyzy od 16 stycznia 2022, z powodu pojawienia się wariantu omikron będą musieli poczekać do końca lutego 2022.

Nowe obostrzenia COVID na styczeń 2022 w Nowej Zelandii opisaliśmy w tym artykule:

Obostrzenia COVID styczeń 2022 w Singapurze

Od 30 listopada w pełni zaszczepieni turyści mogli przybywać do Singapuru drogą lotniczą. Przejścia lądowe pozostały otwarte tylko dla obywateli Singapuru, posiadaczy wiz pobytowych, wyspecjalizowanych pracowników i studentów.

Niestety, w związku z pojawieniem się wariantu omikron rząd Singapuru ogłosił, że w okresie 23 grudnia 2021 - 20 stycznia 2022 turyści z zagranicy przestaną być wpuszczani na teren państwa. Kto ma zarezerwowany wcześniej bilet, może go jednak zrealizować i odbyć wycieczkę do Singapuru, jednak żadne nowe wycieczki po 23 grudnia 2021 nie są akceptowane.

Turyści z Polski, wybierający się do Singapuru, muszą posiadać paszport ważny jeszcze co najmniej 6 miesięcy oraz bilet powrotny. Wizy nie są potrzebne dla pobytów trwających krócej niż 90 dni.

Obostrzenia COVID styczeń 2022 na Sri Lance

Turyści z Polski mogą przylatywać na Sri Lankę. By przekroczyć granice kraju, trzeba posiadać:

 • Paszport ważny co najmniej 6 miesięcy
 • Bilet powrotny
 • Negatywny wynik testu PCR sprzed 72 godzin
 • Paszport covidowy, potwierdzający zaszczepienie
 • Wypełnioną deklarację zdrowia
 • Wizę uzyskaną online

Osoby niezaszczepione na COVID muszą dodatkowo przechodzić 14-dniową kwarantannę i samodzielnie płacić za przeprowadzane w tym czasie testy PCR na koronawirusa oraz ubezpieczenie zdrowotne, a nawet po kwarantannie nie mają pełnej swobody przemieszczania się po wyspie. Czas pobytu takich osób na Sri Lance po kwarantannie został ograniczony do 8 dni.

Więcej o organizacji wycieczki na Sri Lankę przeczytacie tutaj:

Obostrzenia COVID styczeń 2022 w Stanach Zjednoczonych

Od 8 listopada 2021 turyści z zagranicy mogą wjeżdżać na teren USA, jeśli mają ważny paszport covidowy i negatywny wynik testu na koronawirusa.

UWAGA! W związku z rozprzestrzenieniem się wariantu omikron, administracja Joe'go Bidena zmieniła zasady podróżowania do USA od 6 grudnia 2021. Ważność testu PCR, który trzeba wykonać przed przylotem do USA, została ograniczona do zaledwie 24 godzin, niezależnie od tego, czy osoba testowana jest w pełni zaszczepiona przeciwko COVID, czy nie. Nakaz noszenia masek w samolotach, pociągach i środkach komunikacji miejskiej przedłużono do 13 marca 2022.

Zasady wjazdu mogą się też różnić na obszarze poszczególnych stanów. Także w wielu miastach USA nie wystarczy sam negatywny wynik testu i konieczne jest posiadanie dowodu szczepienia, by móc przebywać w publicznych przestrzeniach zamkniętych (np. restauracjach czy kinach). Takie zasady obowiązują np. w Nowym Jorku, Los Angeles, San Francisco, Nowym Orleanie i Honolulu na Hawajach.

28 grudnia 2021 rząd USA zniósł zakaz wjazdu dla osób przybywających z 8 afrykańskich państw, uznawanych za pierwotne ognisko wariantu omikron koronawirusa.

Szczegółowe zasady i obostrzenia COVID na styczeń 2022 w USA znajdziecie w poniższym artykule.

Obostrzenia COVID styczeń 2022 w Tajlandii

Od 21 grudnia 2021 w Tajlandii obowiązują zwiększone obostrzenia COVID-19. Zmiana polityki wiąże się z rozprzestrzenieniem się w kraju wariantu omikron koronawirusa.

System Test-and-Go został zawieszony. Nadal jednak działa system Sandbox, który pozwala turystom wypoczywać w Tajlandii w ściśle określonych trefach. Od 11 stycznia 2022 działają w Tajlandii 4 takie strefy: turyści mogą przyjeżdżać bez kwarantanny do Phuket, Krabi, Phang-Nga i Surat Thani.

Turyści muszą być w pełni zaszczepieni (certyfikat pobiera się przez aplikację Mor Prom), posiadać ubezpieczenie zdrowotne na 50 tys. dolarów, a także przepustkę Thailand Pass, którą otrzymuje się po wypełnieniu formularza online.

Osoby, które już wykupiły podbyty w ramach systemu Test-and-Go i mają ważną przepustkę Thailand Pass, mogą przyjechać do Tajlandii na poprzednich zasadach. Muszą jednak dodatkowo wykonać test PCR na koronawirusa przed i po przylocie, a także kolejny w siódmym dniu pobytu. Pierwszą noc trzeba będzie spędzić w wyznaczonym rządowym hotelu na kwarantannie, aż do uzyskania negatywnego wyniku testu PCR.

Wszystkie pozostałe osoby, które chcą przybyć do Tajlandii gdziekolwiek poza regionem Phuket, czeka kwarantanna trwająca od 7 do 14 dni, w zależności od kraju wylotu.

Obostrzenia COVID styczeń 2022 w Tanzanii i Zanzibarze

Polacy podróżujący do Tanzanii czy na Zanzibar nie muszą być zaszczepieni przeciw koronawirusowi. Trzeba jednak mieć dokument potwierdzający negatywny wynik testu PCR, otrzymany w ciągu 72 godzin przed przylotem do Tanzanii.

Podróżni muszą też wypełnić formularz lokalizacyjny. Jest dostępny online, ale po wypełnieniu trzeba go wydrukować i nosić przy sobie.

Po przylocie na Zanzibar należy wypełnić formularz wjazdowy i kupić wizę za 50 dolarów.

Więcej informacji dotyczących obostrzeń COVID na styczeń 2022 w Tanzanii i Zanzibarze znajdziecie w tym artykule:

Obostrzenia COVID styczeń 2022 w Turcji

Turcja utrzymuje dość niski poziom obostrzeń dla turystów z Polski. Osoby zaszczepione nie muszą mieć żadnych dodatkowych dokumentów, osoby niezaszczepione powinny mieć ze sobą negatywny wynik testu PCR na koronawirusa, wykonanego w ciągu 72 godzin przed przylotem.

Do wjazdu na teren Turcji trzeba mieć paszport, ale Polacy nie potrzebują wizy. Przed przylotem trzeba też wypełnić formularz lokalizacyjny i wjazdowy, oba dostępne online.

Więcej o obostrzeniach COVID-19 na grudzień w Turcji możecie przeczytać w poniższym tekście:

Obostrzenia COVID styczeń 2022 w Wietnamie

Wietnam planuje otwierać swoje granice dla turystów stopniowo. Od 15 grudnia 2021 do kraju można wlecieć z 4 miast: Pekinu, Singapuru, Tokio i Los Angeles. W kolejnym etapie (daty jeszcze nie podano) do miast, z których można odbyć lot turystyczny do Wietnamu, dołączą Kuala Lumpur, Moskwa i Frankfurt.

Wszyscy turyści, udający się do Wietnamu, będą musieli być zaszczepieni przeciw koronawirusowi i wykonać test PCR przed wylotem i po przybyciu do kraju.

Obostrzenia COVID styczeń 2022 na Wyspach Zielonego Przylądka

Turyści, którzy chcą dostać się na Wyspy Zielonego Przylądka, muszą posiadać dowód zaszczepienia przeciw COVID-19 lub negatywny wynik testu PCR albo antygenowego. Trzeba też wypełnić formularz lokalizacyjny.

Więcej o obostrzeniach COVID na styczeń 2022 na Wyspach Zielonego Przylądka przeczytacie w poniższym tekście:

Obostrzenia COVID styczeń 2022 w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Dubaju

Polacy mogą wjeżdżać na teren ZEA na podstawie paszportu (wizę turystyczną na 90 dni wykupuje się po przylocie). Każdy turysta musi mieć przy sobie negatywny wynik testu PCR na koronawirusa, wykonanego w ciągu 72 godzin przed przylotem.

Osoby w pełni zaszczepione mogą przemieszczać się po kraju, np. do Abu Dhabi. Osoby bez szczepienia muszą wykonywać testy PCR i czekać na wynik przed udaniem się poza Dubaj.

Meksyk ma wyjątkowo liberalne podejście do koronawirusa. Obostrzenia są łagodne nawet dla osób niezaszczepionych. W styczniu 2022 w niektórych ośrodkach turystycznych wprowadzono jednak wymóg posiadania dowodu szczepienia lub negatywnego wyniku testu PCR.

Obostrzenia COVID na świecie styczeń 2022. Meksyk wprowadza ...

Źródła: schengenvisainfo.com, forbes.com, gov.pl

Australian Open nie dla Djokovicia, jakie szanse mają Polacy?

Wideo

Materiał oryginalny: Obostrzenia COVID na świecie styczeń 2022. Meksyk wprowadza testy PCR dla turystów w niektórych ośrodkach - Strona Podróży

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Jak nic się nie zmieni (a mam taką nadzieję) to polecimy w grudniu enterem do Egiptu. O tej porze roku będą przyzwoite temperatury, a nie lubimy polskiej zimy, więc mamy chęć na Afrykę :)
Dodaj ogłoszenie