Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obsesja czasu pokolenia CV

Redakcja
Budzik
Budzik
Mamy obsesję na punkcie czasu. Młodzi ludzie szukający pracy próbują prześcignąć swoje ambicje, gdyż nie potrafią osiągnąć tego, o czym marzą. Wstrzymaj czas!

Czas jest traktowany jako organizator wszystkich aktywności, jako syntezator i integrator. Jest sposobem obchodzenia się z priorytetami i kategoryzowania doświadczeń. Jest także miarą, według której ocenia się kompetencję, wysiłek i osiągnięcia jak i specjalnym systemem przekazu ujawniającym to, co ludzie do siebie czują i czy dają lub nie dają sobie z tym rady.

Kulturowe regulacje czasu w większości społeczeństw dotyczą m. in.: takich podziałów jak czas codzienny i czas odświętny, czas pracy i czas wypoczynku. Czas jako fakt społeczny może być rozumiany jako wywierający na członków określonego społeczeństwa silny, przymuszający wpływ.

Studencie - już czas!

Każde społeczeństwo dysponuje typowym rozkładem czasu przeznaczonym na różne czynności. Ten budżet czasu jest różny również dla poszczególnych grup czy kategorii społecznych. Między innymi brać studencka dysponuje swoim wyjątkowym budżetem czasu. Z pewnością wielu nie lubi poniedziałkowych zajęć, a leniwe soboty spędzane są a to w łóżku, a to na zakupach czy imprezach.

Nie lubię chodzić spać, ponieważ chodzę na imprezy i nie lubię wstawać, gdyż akurat pierwsze zajęcia są obowiązkowe - deklarują studenci. Czynność spania nie jest popularna, a wczesne wstawanie jest najmniej ulubionym sportem ekstremalnym. Mimo wszystko tygodniowy rozkład czasu studenta wielu osobom się podoba.

Społeczeństwo ponowoczesne charakteryzuje się swoistą obsesją czasu, która staje się głównym regulatorem życia zbiorowego. Słowa: "nie mam czasu dla ciebie", "nie teraz" słyszymy niemal kilka razy dziennie. Studenci łamiąc biologiczny porządek chodzenia spać i wstawania, jednocześnie łamią ten wszechobecny "despotyzm czasu". Podczas gdy biznesmeni, maklerzy i bankowcy nie mają czasu na odpoczynek, zabawę i rozrywkę, studenci mają, i to w nadmiarze!

Frustracja młodego człowieka dotycząca obecnego rynku pracy sprawia, że pragmatyczne myślenie przezwycięża nasze beztroskie wieczory spędzane z partnerem czy przyjaciółmi przy dobrej muzyce i piwie, które najbardziej lubimy.

Pokolenie CV

Na pulpicie laptopa trzymamy plik z aktualizowanym na bieżąco życiorysem. Zapisujemy się na przeróżne staże, praktyki, warsztaty i kursy tylko po to, by móc zapełnić jak najszybciej kolejną pozycję w curriculum vitae. Co raz częściej przyjmujemy postawę rezygnacji i przystosowujemy się do rzeczywistości. Czasami czujemy się jak między młotem a kowadłem. Co zrobić, by wyjść z tego impasu? Jak pogodzić sprzeczności?

W naszym społeczeństwie wartościami uznawanymi i jednocześnie odczuwanym są m. in. bardzo dobre wykształcenie i bardzo dobra praca. Aby nie odczuwać żalu w sercu, że nie jestem w stanie osiągać tych powszechnie cenionych dóbr, powinienem obniżyć - w mojej percepcji - wartość dobrego wykształcenia i dobrej pracy.

Czasowstrzymywacz

"Przecież mogę mieć średnią 3,1". "Nie muszę odbywać praktyk w tej najbardziej znanej firmie". Mogę uczyć się tak, by w ogóle zaliczyć kolejną sesję. Uczę się tego, co lubię i czytam takie książki, które naprawdę mnie interesują (czasami studia nam w tym nieco przeszkadzają). Moje praktyki zawodowe nie muszą być tak fantastyczne jak obiecują to kolorowe plakaty. Czy naprawdę zależy mi, aby po ukończeniu studiów zarabiać 5000 zł miesięcznie? Najlepiej opłacane zawody są "żarłoczne". Absorbują całą osobowość przy wielogodzinnym wymiarze pracy. Brakuje wtedy czasu na doświadczanie piękna w sztuce, głośnej muzyce, na spotkaniach z przyjaciółmi, na imprezie z ulubionym gatunkiem piwa.

Wielu z nas już potrafi odpowiedzieć na pytanie "mieć czy być". Czas na kolejne: "ile mieć, aby nadal być"?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto