Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oczatka, największa biedronka w Europie

Artur Hampel
Artur Hampel
Oczatka (Anatis ocellata)
Oczatka (Anatis ocellata) Artur Hampel
Tego niezwykle pożytecznego owada można bardzo łatwo pomylić z "biedronkami azjatyckimi", które dynamicznie opanowują nowe siedliska, kraje i kontynenty. Jak odróżnić naszą największą biedronkę od intruza z innego kontynentu?

Oczatka (Anatis ocellata) - jest największą europejską biedronką. Osiąga długość niemal 1 cm. Rozmiar tej biedronki jest jedną z cech charakterystycznych, po których można odróżnić ją od agresywnych „najeźdźców”. Kolejną cechą, dzięki której rozpoznamy tego owada i nie rozgnieciemy go bezmyślnie jest wzór na pokrywach skrzydeł. Oczatka na czerwonych pokrywach ma kilkanaście czarnych, na żółto otoczonych plam różnej wielkości. Usytuowanie niniejszych plamek sprawia wrażenie trzech równych, poprzecznych linii.

Również przedplecze jest charakterystyczne dla tej biedronki. Jest ono czarne ze specyficznym białym rysunkiem. Niniejsza biedronka preferuje lasy iglaste, jednakże jest coraz częściej spotykana w miastach. Prawdopodobnie jest to skutkiem coraz bogatszej architektury ogrodowej na posesjach prywatnych.

Podobnie jak inne biedronki, oczatka jest drapieżnikiem. Zarówno larwy jak i postać dorosła żywi się mszycami. Ciekawostką jest fakt, iż jest to gatunek biedronki, który ze względu na swoją pożyteczność został introdukowany (wprowadzony sztucznie do innego środowiska) w Stanach Zjednoczonych. Pierwotnymi środowiskami tego gatunku były obszary od Japonii po Zachodnią Europę nie wyłączając obszarów Syberii.

Jedna taka biedronka podczas całego cyklu życiowego zjada ponad 2 tys. mszyc. Warto o tym pamiętać zanim w panice rozgnieciemy nieszczęśnika sądząc, że to „agresywna Azjatka”.

Podobnie jak inne biedronki, oczatka wydziela cuchnącą wydzielinę. Stanowi ona mechanizm obronny przed mrówkami, które chętnie korzystają ze słodkich soków wytwarzanych przez mszyce. Dzięki temu, biedronka może spokojnie przystąpić do posiłku. Ta sama wydzielina może powodować również niechęć do pożarcia biedronki przez niektóre ptaki. Zapoznajcie się ze zdjęciami oczatki, by kolejnego lata nie pomylić jej z obcym, agresywnym gatunkiem.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto