MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Od 15 grudnia nowe obostrzenia dla osób przylatujących spoza strefy Schengen. Obowiązkowy test dla wszystkich, dla kogo kwarantanna?

Monika Golonka
Monika Golonka
PIRO4D/Pixabay
Nowe obostrzenia. Od 15 grudnia osoby przybywające do Polski spoza strefy Schengen, muszą wykonać test na koronawirusa - poinformował na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Obowiązek ten dotyczy także osób zaszczepionych przeciw COVID. Co jeszcze się zmieni? Poniżej szczegóły rozporządzenia.

Obowiązkowy test dla przybywających spoza Schengen

Od 15 grudnia 2021 każda osoba przylatująca do Polski spoza strefy Schengen będzie musiała wykonać test na COVID-19.

Obowiązek ten dotyczy także osób w pełni zaszczepionych. W przypadku niewykonania testu lub otrzymania pozytywnego wyniku, podróżny zostanie skierowany na kwarantannę. Testu nie muszą wykonywać dzieci, pod warunkiem, że podróżują z zaszczepionymi rodzicami (dzieci do piątego roku życia są zwolnione z testów bez dodatkowych warunków). Test jest płatny.

Test PCR lub antygenowy należy wykonać najwcześniej 24 godziny przed wylotem do Polski lub po przylocie - nowelizacja rozporządzenia dopuszcza możliwość wykonania testu do 3 godzin po wylądowaniu. Punkty testowania otwarto do tej pory na czterech lotniskach. Znajdują się przed stanowiskami kontroli paszportowej, kolejne mają zostać otwarte na terenie lotniska po odprawie granicznej.

 • Lotnisko Chopina, Warszawa. Testy
  Koszt testu: 100 zł. Możliwość rejestracji online TUTAJ.
 • Lotnisko Katowice-Pyrzowice. Testy
  Koszt testu: 150 zł,
 • Lotnisko Wrocław. Testy
  Koszt testu: 220 zł. Przy rejestracji przez internet - 210 zł. Możliwość rejestracji online TUTAJ
 • Lotnisko Poznań-Ławica. Testy
  Koszt testu: 149/150 zł (zależnie od wybranego laboratorium). Możliwość rejestracji online TUTAJ i TUTAJ

Kwarantanna po powrocie spoza Schengen. Kogo dotyczy?

Osoby wracające do Polski spoza strefy Schengen muszą poddać się 14-dniowej kwarantannie. Dopiero ósmego dnia po przekroczeniu granicy można wykonać test PCR i po uzyskaniu negatywnego wyniku zostać zwolnionym z kwarantanny. Od tego obowiązku są jednak wyjątki.
Kwarantanna nie dotyczy:

 • osób w pełni zaszczepionych;
 • ozdrowieńców, jeśli od zakażenia nie minęło więcej niż 6 miesięcy;
 • dzieci do 12. roku życia, jeśli podróżują z zaszczepionymi rodzicami.

Nowe obostrzenia w hotelach, barach i restauracjach

Dodatkowo od 15 grudnia 2021 zmniejszone będą limity osób w restauracjach, barach i hotelach do maksymalnie 30 proc. obłożenia przez osoby niezaszczepione. Jak czytamy w komunikacie Ministerstwa Zdrowia, zwiększenie limitu możliwe będzie tylko dla osób zaszczepionych. Konieczna będzie jednak weryfikacja certyfikatu COVID-19 przez przedsiębiorcę.

Jak czytamy w projekcie rozporządzenia, usługodawcy ani organizatorzy wydarzeń nie otrzymali uprawnień do żądania od danej osoby potwierdzenia faktu zaszczepienia.

"Okazanie dokumentu potwierdzającego fakt szczepienia ma charakter dobrowolny – to w interesie osoby chcącej skorzystać z danej usługi lub uczestniczyć w danym wydarzeniu jest wykazanie faktu zaszczepienia, jako uprawniającego do wejścia na teren objęty limitem" - wyjaśniono

Nowe obostrzenia covid. Od marca obowiązkowe szczepienia dla niektórych grup zawodowych

Jak poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski na wtorkowej konferencji, rząd Mateusza Morawieckiego zdecydował się podjąć także całkiem nowe działania, mające pomóc wygasić w Polsce pandemię koronawirusa. Mowa o obowiązkowych sczepianiach przeciw COVID-19. Od marca 2022 r. obowiązek szczepienia będzie dotyczył trzech grup zawodowych:

 • medyków,
 • nauczycieli
 • i służb mundurowych.

Na pytania dziennikarzy o ewentualne rozszerzenie obowiązkowych szczepień padła odpowiedź, że rząd na razie pracuje tylko nad przepisami dotyczącymi wymienionych wyżej grup.

Źródło: gov.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Popłoch na hiszpańskich plażach Drony wykryły w wodzie rekiny!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto