Od 17 lat z rakotwórczym grzybem w mieszkaniu. Urzędnicy są niewzruszeni

Redakcja
Wnętrze mieszkania
Wnętrze mieszkania
Udostępnij:
- Mieszkam w kamienicy w centrum miasta, która wymaga kompletnego remontu. Odpadający tynk, zagrzybione ściany, wilgoć. Dwanaście lat czekam na zamianę mieszkania i doczekać się nie mogę - wzdycha Emilia Rokosz z Krakowa.

Budynek jest własnością Gminy Kraków. Pani Emilia mieszka w nim wraz z synem, jego byłą żoną i wnukami od siedemnastu lat. Na parterze znajdują się kancelarie adwokackie. W 1995 r. złożyła wniosek w Urzędzie Miasta o znalezieniu zastępczego lokum. Wnioski osób ubiegających o zamianę mieszkania, które nie spełnia warunków technicznych, podlegają weryfikacji w oparciu o system kwalifikacji punktowej warunków socjalno - mieszkaniowych.

- W wyniku wizji lokalowej, która odbyła się w dniu 9 maja 2006 r. w kwestionariuszu kwalifikacji punktowej Wnioskodawca uzyskał 82 punkty. Rzeczywiście warunki są złe. Natomiast w sierpniu przedstawiliśmy listę osób zakwalifikowanych do zawarcia umowy najmu lokali mieszkalnych z zasobu Gminy Miejskiej Kraków. Przedmiotową listą objęte zostały osoby, które w wyniku kwalifikacji punktowej uzyskały minimum 100 punktów. Opracowywanie kolejnych list kwalifikujących wnioskodawców do pomocy mieszkaniowej jest wstępnie planowane na przełom roku 2007/2008. - stwierdza Ryszard Parzucha z Wydziału Mieszkalnictwa Urzędu Miasta Krakowa.

Emilia Rokosz jest niepocieszona. - Wizję lokalową wykonują od lat te same osoby i zawsze rozpatrują moje wnioski negatywnie. A wśród nich są również osoby z Nadzoru Budowlanego. Nie rozumiem tej polityki punktowej. Owszem przyszli zobaczyć mieszkanie, ale przegląd wykonali bardzo pobieżnie. A ja czekam już na nie wystarczająco długo. Ileż można żyć w takich warunkach? Jedenaście osób zmarło już na raka. Jestem przekonana że od tych grzybów. Od zewnątrz wszystko pięknie odnowione, a wewnątrz, szkoda gadać - denerwuje się Rokosz.

Do tej pory wykonano dwie ekspertyzy w roku 2000 i w 2005. Ta ostatnia sporządzona przez prof. zw. Wiesława Barabasza, specjalistę ds. mikrobiologii i mykologii, a także eksperta Polskiej Izby Ekologii, jednoznacznie wykazała duże zagrzybienie pomieszczeń o zdolnościach rakotwórczych. Badania rozpoczęły się 18 lutego 2005 r. i trwały dziesięć dni. Pobrano próbki tynku z miejsc, gdzie pojawiła się jego korozja, do jałowych płytek Petriego z zachowaniem czystości biologicznej. W Katedrze Mikrobiologii Akademii Rolniczej w Krakowie wykonano ogółem 6 analiz. Wynika z nich jednoznacznie, iż mieszkanie nie tylko wymaga całkowitego remontu, ale także zagraża zdrowiu lokatorów. " W wyniku wykonania szczegółowych badań mykologicznych, przy wykorzystaniu standardowych metod analitycznych i zastosowaniu wybiórczych podłóż wykazano, że w badanych pomieszczeniach mieszkania występuje duża ilość różnorodnych grzybów pleśniowych, wśród których dominowały następujące gatunki: Absidia cylindrosporowa, Penicillium notatum, Penicillium implicatum, Fusarium (...) Zwracam również uwagę, że w badanym pomieszczeniu stwierdzono występowanie groźnego grzyba toksynotwórczego (potencjalnie rakotwórczego) Aspergillius ochraceus, który może zagrażać zdrowiu ludzkiemu." - wynika z powyższej ekspertyzy. Warto dodać, iż grzyby cały czas wytwarzają zarodniki, które są szczególnie niebezpieczne dla alergików, młodych ludzi, głównie dzieci. Emilia Rokosz za zagrzybienie lokalu potwierdzone ekspertyzą mikologiczną w kwestionariuszu kwalifikacji punktowej uzyskała 60 punktów - maksymalną ilość.

Marek Kobuz, syn Emilii Rokosz złożył w maju 2003 r. wniosek o udzielenie gminnej pomocy mieszkaniowej. Wniosek nie spełniał jednak wymogów formalnych. Ponowny wniosek mężczyzna złożył w lipcu 2003 r. Nie przedstawił dokumentów potwierdzających wysokość osiągniętego dochodu w 2002 r. przez swoją żonę.
Wniosek odrzucono i rodzina nie znalazła się na liście mieszkaniowej na rok 2004.
- Kwalifikowanie osób do zawarcia umowy najmu odbywa się na podstawie materiałów dokumentujących warunki mieszkaniowe i materialne obojga małżonków i wszystkich innych osób zameldowanych na pobyt stały w lokalu. W dniu 24 stycznia 2005 r. Pan Marek Kozub przedłożył do akt sprawy wyrok rozwodowy z dnia
4 listopada 2004 r., w którym został orzeczony sposób korzystania z mieszkania przez rozwodzących się małżonków. W związku z powyższym pismem z dnia 31 stycznia 2005 r., poinformowaliśmy Wnioskodawcę, iż należy do kręgu osób oczekujących na przyznanie mieszkania komunalnego, a także, że uprawnienie do uzyskania lokalu komunalnego nabędzie z chwilą objęcia ostateczną listą mieszkaniową. W 2006 r. Wnioskodawca uzyskał 82 pkt. Były jednak rodziny bardziej potrzebujące - podkreśla Ryszard Parzucha.

Kobietę poparły Rady Dzielnic, organizacje pozarządowe. Próbował pomóc również Robert Trela, prezes Stowarzyszenia Praworządności i Bezpieczeństwa Publicznego w Krakowie. Trela wysłał pismo z prośbą o przydział nowego mieszkania najpierw do Rzecznika Praw Obywatelskich, potem do prezydenta Miasta Krakowa. Postępowanie administracyjne zakończyło się informacją o ponownym rozpatrzeniu wniosku o przydział na mieszkanie z zasobów Gminy Miejskiej Kraków. Pani Emilia interweniowała w swojej sprawie kilka razy. Wysłała pisma do prezydenta Miasta Krakowa, wojewodów i dyrektorów z Urzędu Mieszkalnictwa. - Jestem chora na serce i mam alergię. Gdy się wprowadzałam byłam okazem zdrowia. Moi sąsiedzi również chorują - wzdycha Rokosz. - Boję się, że nic nie wskóram. Czy wymagam aż tak dużo? Może ten artykuł coś zmieni? Może tym razem nie pozostanę sama z moim losem? Nie stać mnie na kolejne ekspertyzy - dodaje zasmucona.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie