Od powrotu z gwiazd do snu o wolnym świecie - wizje pisarzy o przyszłości

Materiał informacyjny AUDIOTEKA SPÓŁKA AKCYJNA
Spalone słońcem pustynie, podziemne bunkry chroniące przed radioaktywnym pyłem czy może odległe planety, które podbiliśmy? Jak będzie wyglądała ziemska cywilizacja przyszłości? Bez względu na to, czy faktycznie uda nam się przeżyć następne sto lat, wizja przyszłości zawsze jest pasjonującym tematem dla pisarzy i pisarek. Posłuchajcie, co może nas spotkać!

Virga” Martyna Butrym, czyta: zespół lektorów
Antropocen się skończył, na Ziemi zostało tylko kilkadziesiąt milionów ludzi. Woda jest trudno dostępnym dobrem, Polska przypomina pustynię, na drogi wychodzą skorpiony, surykatki i oryksy. W świecie “Virgi” Martyny Burtym przyszłość nie zapowiada się optymistycznie. Zmiany klimatyczne i wystraszone społeczeństwo zniszczyło Ziemię, ludzie żyją teraz w małych społecznościach bądź przyłączają się do gangów. Panuje zasada “zabij lub zostań zabity”. W tej scenerii trójka wirusologów wyrusza na Południe - każde w innym celu. Każde z nich jest pełne nadziei, że uda się zmienić coś w zniszczonym świecie. Audioserial Butrym jest niepokojący, tajemniczy i trudno się od niego oderwać - wystarczy posłuchać samego prologu i możecie mieć pewność, że zostaniecie do końca.

“Fundacja” Isaac Asimov, czyta: Jacek Rozenek
Ciekawym przykładem wizji przyszłości jest cykl Fundacji Isaaca Asimova. Ziemia jest w nim legendą, a ludzie żyją w multigalaktycznym Imperium Galaktycznym, obejmującym 25 milionów zamieszkałych światów. Asimov opisuje zmierzch i rozkład tego wielkiego tworu, inspirując się rozpadem Imperium Rzymskiego, ale z ciekawym futurystycznym twistem. Kluczem do jego sukcesu jest nowy rodzaj nauki, psychohistoria, która pozwala na przewidzenie przyszłości za pomocą równań matematycznych, o ile posiada się odpowiednie ku temu dane.

Powrót z gwiazd” Stanisław Lem, czyta: zespół lektorów
Powracający z dziesięcioletniej wyprawy kosmicznej Hal Bregg na skutek zjawiska dylatacji czasu zastaję Ziemię 127 lat później. W tym czasie, jak możemy się domyślić, zaszły znaczące zmiany w społeczeństwie, a największym z nich jest chemiczny zabieg betryzacji, który niweluje w ludziach wszystkie agresywne instynkty. Oprócz tego pracę podejmują jedynie roboty, a ludzie oddają się rozrywkom. Brzmi jak społeczeństwo idealne, ale Bregg szybko przekona się, że nie jest tak idyllicznie, jak mogłoby się wydawać.

“Odyseja kosmiczna” Arthur C. Clarke, czyta: zespół lektorów
Dziś można patrzeć z pewnym przymrużeniem oka, jak Arthur C. Clarke wyobrażał sobie 2001 rok. 21 lat później wiemy, że większość wielkich wizji futurologów na lata 2000 nieszczególnie odnalazła odzwierciedlenie w rzeczywistości. W powieści Clarke’a ludzie wyruszają na misje na jeden z pierścieni Saturna (my jeszcze nie daliśmy rady wyjść poza Księżyc), gdzie zostaje odnaleziony jeden ze starożytnych monolitów. Cykl Odysei liczy sobie cztery części, które dzieją się kolejno w 2001, 2010, 2061 i 3001 roku. W każdej odsłonie Audioteki narratorką jest niezastąpiona Krystyna Czubówna, która swoim głosem maluje najbardziej fantastyczne zakamarki kosmosu.

“Nigdy” Ken Follett, czyta: Krzysztof Gosztyła
Bliższą wersję przyszłości, niezwiązaną zupełnie z podbijaniem galaktyki, przedstawił Ken Follett w swojej najnowszej powieści. Fabuła napisana jest tak, jakby mogła wydarzyć się lada dzień: po pandemii świat stoi w obliczu największego dotychczas kryzysu. Amerykańska prezydent robi wszystko, by uniknąć wydania rozkazu użycia broni jądrowej. Szef chińskiego wywiadu prowadzi misterną grę, by powstrzymać swój rząd przed wojną z Zachodem. Agenci CIA rozpracowują w Afryce Północnej struktury islamskich terrorystów. To wszystko wydarzenia, które zbyt dobrze przypominają naszą rzeczywistość i dlatego przerażają jeszcze bardziej. Follett pokazuje, jak bardzo niestabilny jest nasz świat i jak niewiele dzieli nas od wielkiego kryzysu. Audiobook czyta legendarny Krzysztof Gosztyła.

“451 stopni Fahrenheita” Ray Bradbury, czyta: zespół lektorów
Jedną z najciekawszych wizji przyszłości jest świat przedstawiony przez Ray’a Bradbury’ego. To przyszłość, w której książki są zakazane, a tytułowe 451 stopni Fahrenheita to temperatura, w której płoną doszczętnie. “W poniedziałek spal Millay, w środę Whitmana, w piątek Faulknera. Spal ich na popiół, a potem spal popiół. To nasz oficjalny slogan” - tak powtarza sobie Guy Montag, główny bohater powieści. Indywidualizm jest całkowicie stłamszony, wiedza nikomu niepotrzebna, a analfabetyzm mile widziany. Napisana jako manifest przeciwko totalitaryzmowi, dziś porusza w nas inne emocje i zmusza do zastanowienia się nad obecnym stanem społeczeństwa. Dreszcz niepokoju zapewni narracja Adama Ferencego, a w główne role wcielają się Eryk Lubos, Kamilla Baar-Kochańska, Michalina Łabacz, Mirosław Zbrojewicz i Wiesław Komasa.

“Historia pszczół” Maja Lunde, czytają: Magdalena Schejbal, Leszek Filipowicz, Adam Bauman
Równie niepokojąca, co “Nigdy” Folletta, jest “Historia pszczół” Mai Lunde. Ona również opisuje nam to, co znane i co wydarza się właściwie na naszych oczach. W powieści mamy trzy linie czasowe - przeszłość w 1852 roku, teraźniejszość w 2007 i przyszłość 2098 roku. Tytułowa historia pszczół to historia ich powolnego wymierania i konsekwencje, które ze sobą niesie. W 1852 roku ludzie żyją jeszcze w słodkiej nieświadomości tego, co wydarzy się dziesiątki lat później. W 2007 roku pierwsze poważne kryzysy zaczynają dotykać wszystkich. W 2098 roku pszczoły już wymarły, a ludzie od rana do nocy pracują nad zapylaniem kwiatów. Ma to olbrzymie konsekwencję dla całej planety, o czym wiemy bardzo dobrze już teraz, ale wciąż - nikt nie podejmuje decyzji w tej sprawie. Maja Lunde kreśli obraz kameralnego życia zwykłych ludzi, dla których pszczoły mają olbrzymie znaczenie i przy okazji przedstawia jeden z najbardziej przerażających obrazów przyszłości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie