Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oddechowy test na COVID-19 zatwierdzony przez FDA. Działa jak alkomat. Jak wykonuje się szybkie badanie na koronawirusa z próbki oddechu?

Monika Góralska
Monika Góralska
Już nie wymaz z nosa, ale próbka oddechu – nowy test na COVID-19 wykrywa wirusa SARS-CoV-2 w wydychanym powietrzu.
Już nie wymaz z nosa, ale próbka oddechu – nowy test na COVID-19 wykrywa wirusa SARS-CoV-2 w wydychanym powietrzu. howtogoto/123rf.com
Nowy, szybki test na COVID-19 działa jak alkomat, a wynik można odczytać już po niespełna 3 minutach. Amerykańska Agencja ds. Produktów Spożywczych i Leków (FDA) wydała zezwolenie na użycie go w sytuacjach awaryjnych jako podstawowy test diagnostyczny. Sprawdź, gdzie można go wykonać i w jaki sposób działa.

Nowy test na COVID-19 działa jak alkomat

Test oddechowy w kierunku COVID-19 przeprowadzany jest przy użyciu specjalnego urządzenia wielkości bagażu podręcznego. Działa na podobnej zasadzie, co alkomat, wykrywając pięć rodzajów lotnych związków organicznych obecnych w powietrzu wydychanym przez osobę zakażoną SARS-CoV-2. By wykonać badanie, pacjent dmucha do rurki, w której umieszczony jest czujnik wykrywający te związki. Wynik testu otrzymywany jest po upływie już niespełna 3 minut.

Test można przeprowadzić w gabinetach lekarskich, szpitalach i mobilnych placówkach badawczych. Wykonuje go wykwalifikowany, przeszkolony operator pod nadzorem pracownika służby zdrowia.

Test oddechowy na COVID-19 ma 99,3 proc. skuteczności

Działanie urządzenia testującego obecność koronawirusa w wydychanym powietrzu sprawdzono w badaniu przeprowadzonym na 2409 uczestnikach z objawami COVID-19 oraz tych bezobjawowych. W analizie wyników uwzględniono także osoby zakażone wariantem Omikron. „Alkomat” InspectIR COVID-19 wykazał 99,3 proc. skuteczności w wykrywaniu infekcji spowodowanej przez wirusa SARS-CoV-2. Jednak w sytuacji, gdy pacjent otrzyma pozytywny wynik testu oddechowego, należy dodatkowo potwierdzić go tradycyjnym testem PCR.

W komunikacie FDA podkreślono, że badanie wykazało tylko 1 proc. wyników fałszywie ujemnych. Oznacza to, że ​​osoby, które otrzymały negatywny wynik testu, najprawdopodobniej nie są zakażone koronawirusem. Jednak negatywny wynik należy rozpatrywać w szerszym kontekście obejmującym niedawne narażenie pacjenta na zakażenie koronawirusem, historię jego chorób i obecność objawów klinicznych zgodnych z COVID-19. Nie powinno się więc jednoznacznie stwierdzać, że pacjent, u którego wynik testu oddechowego wyszedł negatywny, na pewno nie jest zakażony wirusem SARS-CoV-2.

FDA podkreśla, że zatwierdzenie użycia oddechowego testu na COVID-19 wykrywającego infekcję koronawirusem w wydychanej próbce powietrza stwarza warunki do jeszcze łatwiejszego i szybszego wykrywania zakażenia, co zdecydowanie ułatwia walkę z pandemią zarówno obecnie, jak i w przyszłości. Test obecnie dostępny jest w USA i nie wiadomo kiedy będzie można stosować go w Europie. Istnieje jednak szansa, że gdy sprawdzi się on w Ameryce, zostanie wprowadzony do użytku również na naszym kontynencie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Opaska na depresję - to może być przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Oddechowy test na COVID-19 zatwierdzony przez FDA. Działa jak alkomat. Jak wykonuje się szybkie badanie na koronawirusa z próbki oddechu? - Strona Zdrowia

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto