Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odkrywanie małych ojczyzn - Borowa Wieś

Redakcja
Okładka
Okładka Adam Podgorski
Przemysław Noparlik. Napisać młody człowiek z pasją, to napisać zbyt mało. Zaledwie rok temu, z niewielkim okładem, ukończył studia historyczne, teraz – podyplomowe z historii sztuki, ma otwarty przewód doktorski.

Działa w Studenckim Kole Naukowym Historyków Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach jako przewodniczący Sekcji Historii Śląska (już dwie kadencje), współtworzył Stowarzyszenie Genius Loci - Duch Miejsca w Rudzie Śląskiej, któremu współprzewodniczy, jest czynnym przewodnikiem Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego, współprezesuje Bractwu Turystycznemu w Związku Górnośląskim.

Ma jeszcze czas być nauczycielem w Zespole Szkół nr 2 Mikołowie-Borowej Wsi. O czasie dla dziewczyny - pomilczmy... Właśnie w Mikołowie, w siedemdziesiąta rocznicę wzniesienia "nowego" budynku (choć szkoła powstała w 1922 roku) napisał monografię: "Historia szkoły w Mikołowie - Borowej Wsi na tle dziejów miejscowości" (Miejska Biblioteka Publiczna w Mikołowie, Mikołów 2009).

Trochę się na tym znamy, jako autorzy wielu opracowań, więc stwierdzamy z całym przekonaniem: rzadko która praca popełniona jest z taką werwą, z taką zaciekłością w docieraniu do materiałów źródłowych, z taką rzetelnością warsztatową - jak ta.

Pewna wyjątkowość tego opracowania, polega nie tyko na tym, że jest najobszerniejszą publikacją o Borowej Wsi, ale poprzedzone została niezwykle staranną kwerendą po materiałach źródłowych, czego efektem jest bogata bibliografia. Książka przynosi niezmiernie frapujące informacje o dziejach miejscowości oraz kościoła i parafii, historii szkolnictwa w wieku XIX i później, w tym w czasach niemieckich, w latach 1922 – 1945 i powojennych.

Zawiera też liczne mapki, wykazy i interesujący wybór fotografii. Jest to książka mądra i pożyteczna, ucząca jak uczyć historii i jak pokazywać ją przez pryzmat spraw najbliższych: rodziny, szkoły, parafii, okolicy wsi, miejscowości.

Przemek Noparlik jest mistrzem, w tym co robi. W dorobku swym ma również publikacje naukowe w Rudzkim Roczniku Muzealnym, artykuły w prasie regionalnej, konsultacje przedwydawnicze, materiały historyczne na stronach internetowych. Z pewnością nie każe nam długo czekać na następne dziełko.

Współautor artykułu:

  • Barbara Podgórska
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto