Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odległa gwiazda KIC 8462852 wskaże nam obce cywilizacje? Tajemnicze zjawisko rozpaliło wyobraźnię naukowców

Redakcja Wiadomości24.pl
Redakcja Wiadomości24.pl
By NASA/JPL-Caltech The original uploader was SnoopY at English Wikipedia [Public domain], via Wikimedia Commons
Pomiędzy gwiazdozbiorem Łabędzia i Lutni znajduje się gwiazda KIC 8462852. Wykryto na niej anomalię, która skłania naukowców do postawienia pytania czy mamy do czynienia ze zjawiskiem naturalnym.

Gwiazda KIC 8462852 znajduje się 1480 lat świetlnych od Ziemi. Była obiektem zaobserwowanym przez Kosmiczny Teleskop Kepler, zajmujący się poszukiwaniem planet pozasłonecznych. Jedną z metod wykrywania egzoplanet jest badanie okresowych zmian jasności gwiazd, wokół których krążą. Planety przechodzą przez tarczę gwiazd powodując różnice ich jasności.

KIC 8462852 okazała się nietypową gwiazdą. Spadek jasności zachodzi w jej przypadku w nieregularnych odstępach i sięga nawet 22 proc. - podaje serwis discovery.com.

Jakie mogą płynąć wnioski z zaobserwowanej anomalii? Badana gwiazda może być zasłaniana okresowo przez obiekt bardzo dużej wielkości. Nieregularność tego zjawiska i jego skala skłania do postawienia pytania czy jest ono naturalne.

"Kosmici powinni być ostatnią hipotezą, którą powinieneś rozważyć, ale to zjawisko wygląda jak coś, czego oczekiwałbyś od obcych cywilizacji" - powiedział Jason Wright, astronom z Penn State University cytowany przez serwis The Atlantic.

Naukowcy w pierwszej kolejności próbują wytłumaczyć anomalię unikając angażowania obcych w próby jej wyjaśnienia. Jedna z teorii mówi o egzokometach, które przeszły zbyt blisko gwiazdy i zostały rozbite pod wpływem jej grawitacji. Pył i gruz na orbicie mogłyby mieć wpływ na jasność.

Czytaj także: Mgławica Worek Węgla wygląda mrocznie. Europejskie Obserwatorium Południowe pokazało nowe zdjęcie obiektu

Co dalej? Misja Kosmicznego Teleskopu Keplera niestety dobiegła końca z powodu usterek tego instrumentu. Dane zebrane przez teleskop dotyczą czterech lat. Tylko dwa tranzyty przez KIC 8462852 można analizować. Szansę na dalsze badania dają radioteleskopy.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto