Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odnaleziono obraz zaginiony w czasie II wojny światowej. "Wnętrze Katedry w Mediolanie" trafiło do Muzeum Narodowego

Monika Golonka
Monika Golonka
Damian Kujawa/ Polska Press
Obraz Marcina Zaleskiego "Wnętrze Katedry w Mediolanie" z powrotem w Warszawie. Dzieło wybitnego warszawskiego artysty, które zaginęło w czasie II wojny światowej, zostało w poniedziałek uroczyście przekazane Muzeum Narodowemu. Losy obrazu były nieznane aż do 2018 r. Dalsza część artykułu poniżej.

Po 75 latach udało się odzyskać dzieło Marcina Zaleskiego "Wnętrze Katedry w Mediolanie", które zaginęło w czasie powstania warszawskiego - poinformowało w poniedziałek Muzeum Narodowe w Warszawie. Jego losy były nieznane aż do 2018 r., kiedy do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotarła informacja, że obraz został zdeponowany w domu aukcyjnym Dorotheum w Wiedniu.

"Wnętrze Katedry w Mediolanie" - Marcin Zaleski

Wnętrze Katedry w Mediolanie

Obraz udało się odzyskać dzięki zaangażowaniu MKiDN i Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Narodowego w Warszawie. - Pragnę podziękować wszystkim, których systemowej i systematycznej pracy zawdzięczamy odzyskanie tego wyjątkowego obrazu Zaleskiego - mówił podczas uroczystego przekazania dzieła minister kultury Piotr Gliński. - Dziękuję naszym specjalistom, ale także stowarzyszeniom muzealników i służbom, z którymi współpracujemy.

Dzieło wybitnego warszawskiego artysty

Twórca "Wnętrza Katedry w Mediolanie" Marcin Zaleski urodził się w 1796 r. w Krakowie, ale w 1830 r. na stałe przeniósł się do Warszawy. Był przedstawicielem neoklasycyzmu, nazywany jest najwybitniejszym polskim wedutystą XIX wieku. Zajmował się malowaniem widoków miejskich - głównie Warszawy. Jego obrazy (obok prac Canaletta) zostały wykorzystane do zrekonstruowania warszawskich obiektów historycznych, które ucierpiały w czasie II wojny światowej.

Zamek Królewski w Warszawie jesienią 1939 r.

Tajny ośrodek w Muzeum Narodowym. Tam ratowano bezcenne pols...

Tematem prac Zaleskiego były również widoki zamków i wnętrza kościołów. Ozdobił freskami Kaplicę Literacką w warszawskiej katedrze św. Jana i kościół św. Jacka. Prowadził także prace konserwatorskie w kościele św. Anny. Był też jednym z pierwszych warszawskich fotografów. Zmarł w stolicy 16 września 1877 r. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim.

„Wnętrze katedry w Mediolanie” powstało w 1834 r. Zostało wykonane techniką olejną, na płótnie. Jego wymiary to 100x76 cm. Obraz można obecnie podziwiać w Galerii Sztuki XIX Wieku w Muzeum Narodowym w Warszawie.

To nie koniec poszukiwań zaginionych dzieł sztuki

- Należy pamiętać, że w czasie II wojny światowej zaginęło pół miliona dzieł sztuki z naszych narodowych zbiorów - przypominał w poniedziałek szef resort kultury, podkreślając, że ministerstwo dalej prowadzi działania zmierzające do ich odzyskania. Jak dodaje Muzeum Narodowe, zaginionych jest jeszcze m.in. ponad sto obrazów Marcina Zaleskiego.


od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto