Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odnaleziony grób żołnierza

Roman Woźniak
Roman Woźniak
Ogólny widok Cmentarza Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie.
Fot. Roman Woźniak
Ogólny widok Cmentarza Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie. Fot. Roman Woźniak Roman Woźniak
Cmentarz Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich znajduje się w Warszawie przy ul. Żwirki i Wigury 10. Został on założony w latach 1949-1950. Spoczywa tu 21468 żołnierzy radzieckich, którzy polegli w walkach o wyzwolenie Warszawy i okolic w latach 1944-1945.

Po 1949 roku ich prochy ekshumowano z cmentarzy lokalnych i tymczasowych, i przeniesiono właśnie tu. Nekropolię zaprojektowali Bohdan Lachert i Władysław Niemirski. Ma ona charakter rozległego parku z elementami mauzoleum o powierzchni 19,2 ha. Prochy żołnierzy spoczywają w 834 mogiłach, z których 294 to groby indywidualne.

W grobie nr 485 spoczywa Iwan Wasilicz Mogilewcew (ur. 1899 r. w Briańsku) – zginął na Mazowszu 18 października 1944 roku w czasie walk na przedmościu nowodworskim, dokładnie w rejonie małej stacji kolejowej Dąbkowizna nieopodal Nieporętu. Poprzednią nazwą stacji była Dąbkowizna. Stał tam nawet budynek stacyjny, obecnie już nieistniejący. W tamtym rejonie toczyły się ciężkie walki, gdyż były tam jeszcze umocnienia z I wojny światowej, powtórnie wykorzystywane w II wojnie światowej przez armię rosyjską i niemiecką.

Nikołaj Sergiejewicz Łuczkin z Briańska przyjechał wraz z żoną na warszawski cmentarz do swojego dziadka spoczywającego w mogile nr 485. Długa była droga poszukiwań miejsca pochówku poległego żołnierza. Udało się jednak ustalić, że wcześniej Iwan Wasilicz Mogilewcew przebywał w szpitalu w Krakowie skąd wrócił do swej jednostki, by polec w okolicy Dąbkowizny.

Dzień wcześniej na cmentarzu odbyła się oficjalna uroczystość, stąd na grobie wieniec z polską i rosyjską szarfą. Teraz wnuk odszukawszy grób chciał odbyć typową rosyjską ceremonię pogrzebową i w ciszy pomodlić się nad odnalezionym grobem dziadka.

Briańsk to rosyjskie, ponad czterystutysięczne miasto z tysiącletnią historią, stolica obwodu graniczącego z Białorusią. Miasto o rozwiniętym przemyśle i czterech wyższych uczelniach.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto