MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Odwiedziny w szpitalach tylko dla zaszczepionych? Kraska: Zastanawiamy się nad tym

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Odwiedziny w szpitalach tylko dla zaszczepionych? Kraska: Zastanawiamy się nad tym
Odwiedziny w szpitalach tylko dla zaszczepionych? Kraska: Zastanawiamy się nad tym Grzegorz Olkowski / Polska Press
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przekazał w rozmowie z PAP, że resort rozważa wprowadzenie odwiedzin w szpitalach tylko dla osób w pełni zaszczepionych. Decyzja w tej sprawie może zapaść w „najbliższym czasie”.

W pierwszej połowie czerwca szpitale wznowiły odwiedziny. Jednak, jako że – poza wytycznymi konsultantów krajowych – nie ma w tej sprawie odgórnych wytycznych obowiązujących wszystkie placówki, przyjmują one różne regulaminy.

Jeszcze w czerwcu część szpitali dopuściła wizyty u chorych w reżimie sanitarnym na oddziałach innych niż covidowy. Inne z kolei zobowiązywały rodziny pacjentów do zakładanie fartucha i maseczki oraz dokładnego umycia rąk, a do chorego mogła wejść tylko jedna osoba. Pojawiały się także ograniczenia w odwiedzinach – wizyty nie mogły trwać więcej niż 30 minut.

Są również szpitale, które na wizyty u swoich pacjentów pozwalają jedynie osobom w pełni zaszczepionym. W związku z tym do biura Rzecznika Praw Pacjenta (RPP), wpływają skargi od osób, które się nie zaszczepiły, jako że nie ma takiego obowiązku.

Kraska: Zastanawiamy się nad wprowadzeniem odwiedzin tylko dla zaszczepionych

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska stwierdził w rozmowie z PAP, że problem z odwiedzinami w szpitalach jest realny.

Wskazał, że do resort zdrowia docierają informacje o bliskich osób, które przebywają w szpitalach w stanie ciężkim, a oni nie mogą ich odwiedzić. – W tej chwili analizujemy sytuację i zastanawiamy się, czy wprowadzić odgórnie unormowanie dotyczące odwiedzin w szpitalach przez osoby w pełni zaszczepione, czyli bezpieczne dla hospitalizowanych pacjentów. Bezpieczeństwo jest tu najważniejsze – powiedział Kraska.

Dodał, że ministerstwo „decyzję taką być może podejmie w najbliższym czasie”.

Obowiązkowe szczepienia?

Kraska pytany był również o możliwość wprowadzenia obowiązkowych szczepień.

Przypomniał, że od początku pojawienia się szczepień powtarzał, że każdy powinien o tym decydować indywidualnie, a równocześnie należy uświadamiać ludzi, jak to jest ważne.

– Trzeba docierać do jak najszerszego grona ludzi. Wyjaśniać. Uświadamiać. Najlepszą drogą jest uświadamianie zagrożenia, jakie wiąże się z tym, że nie przyjmie się szczepionki. Na pewno to nie wszystkich przekona, ale powinno się postawić głównie na edukację społeczną – stwierdził. – Przed nami dużo pracy. Jeżeli chcemy wrócić jesienią do pracy, szkół, to musimy w te wakacje się zaszczepić. Nie ma innego sposobu – dodał.

Niedzielski: Musimy liczyć się ze wzrostami zakażeń

– Od tygodnia 7-dniowa średnia ruchoma nowych zakażeń utrzymuje się w granicach 80. Trend boczny, oznaczający ustabilizowanie liczby nowych zakażeń, stał się faktem. W kolejnych tygodniach musimy liczyć się również ze wzrostami zakażeń – przekazał w mediach społecznościowych minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia zaapelował także, aby zaszczepić się przeciwko COVID-19.

Z grafiki, którą minister dołączył do swojego wpisu wynika, że 15 czerwca, czyli dokładnie miesiąc temu, siedmiodniowa średnia ruchoma wynosiła 253. Każdego dnia spadała, a od tygodnia nie przekracza 80.

Średnia ruchoma (inaczej średnia krocząca) to jedna z metod statystycznych, odnosząca się do średniej arytmetycznej. Mówiąc o koronawirusie mamy na myśli średnią z dziennych zakażeń z siedmiu dni. Niweluje ona jednorazowe odchylenia na wykresie i dzięki temu jest ważnym narzędziem pokazującym istniejący trend albo sygnalizującym nowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Odwiedziny w szpitalach tylko dla zaszczepionych? Kraska: Zastanawiamy się nad tym - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto