MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Odznaka sportowa. Kolekcjonować czy zdobywać?

Isabella Degen
Isabella Degen
Polska Odznaka Sportowa (srebrna)- POS
Polska Odznaka Sportowa (srebrna)- POS Isabella Degen
Polacy kochają sport, wiernie kibicują i kolekcjonują sportowe odznaczenia. Niemcy to naród wysportowany, doceniający walory zdrowotne sportu. Są dumni z miliona rocznie zdobytych odznak sprawności sportowej.

Polacy uwielbiają sport, ale głównie jako obserwatorzy i kibice, Niemcy uprawiają sport na co dzień. Należą do grupy najlepszych państw zbierających medale na olimpiadach i mistrzostwach świata. Sport dla nich jest ważny, zarówno na międzynarodowej arenie, jak i na małych szkolnych boiskach. W Polsce odznakę sportową się kolekcjonuje, w Niemczech się zdobywa.

Polska Powszechna Odznaka Sportowa związana jest z powstaniem Centralnego Instytutu Wychowania Fizycznego w Warszawie (CIWF). CIWF zainicjował swą działalność w latach 1928-29. Wraz z tym wydarzeniem rozpoczęła się kampania krzewienia ducha sportowego nie tylko wśród młodzieży w kubach i zrzeszeniach sportowych, ale przede wszystkim wśród wojskowych. Mając na uwadze podwyższanie umiejętności fizycznych, zarówno ogółu społeczeństwa, jak i wojska, wprowadzono Państwową Odznakę Sportową POS (zwaną też powszechną odznaką sportową).

Odznaka POS była III-klasowa, a każda klasa miała 4 stopnie. Klasa I - brązowa; Klasa II - srebrna; Klasa III - złota. Kandydatowi ubiegającemu się o odznakę po raz pierwszy przyznawano odznakę brązową I stopnia. O kolejną klasę POS ubiegać należało się przed upływem okresu 2-letniego. Odznaka POS miała formę stylizowanego orła z białej emalii o rozpiętości skrzydeł 2 cm. Jego dolna część spoczywała na tarczy, różnej dla każdej klasy POS. Mogła być ona wykonana odpowiednio z: brązu, srebra lub złota. Na tarczy czerwone, emaliowane litery P.O.S.

W Polsce ta odznaka była bardzo popularna zaraz po jej powstaniu, szczególnie w wojsku polskim, wręcz wypadało ją zdobywać i nosić. Lecz II wojna światowa nie pozwoliła na rozwinięcie się tej sportowej idei, a po wojnie w socjalistycznym systemie nie była ona respektowana. Istniała wtedy jedynie „Wojskowa odznaka sprawności fizycznej” przeznaczona tylko dla żołnierzy. Obecnie odznaki nikt już nie zdobywa, a jedynie można ją zakupić na aukcjach internetowych za około 20-30 złotych plus koszta wysyłki. Poza historią nikogo już nie interesuje głęboka idea sportowa tej odznaki.

Niemiecka odznaka sportowa (DOSB) ma około 100-letnią historię i jest najbardziej renomowanym odznaczeniem sportowym poza sportem zawodowym. W 1913 roku nadano pierwsze 22 odznaki. Odznaka sportowa jest dowodem na wysportowanie społeczeństwa niemieckiego. Sama jej nazwa wskazuje na to : DOSB (Deutscher Olimpischer Sport Bund). Jej charakter jest równoznaczny z odznaczeniem medalowym, za pozytywne zaliczenie sprawdzianu kondycji fizycznej, na który składa się wielostronny test oceniający; siłę, wytrzymałość, szybkość, i koordynację w ramach kilku dyscyplin sportowych. Każdego roku bierze udział 1,5 do 2 milionów ludzi w zdobywaniu tej odznaki, a ponad milion rocznie zdobywa ją w różnych klasach i przedziałach wiekowych. Obecnie łączną ilość wydanych odznak oblicza się na około 30 milionów.

Patronuje odznace niemiecki komitet olimpijski. Pomoc w propagowaniu i sponsorowaniu przejęły niemieckie towarzystwa finansowe i banki: „Sparkassa”, społeczne kasy chorych z kasą „Barmer” na czele oraz producent słodyczy i wyrobów czekoladowych „Ferrero”. Zamiłowanie do sportu wciąż wyłania wybitnych sportowców, którzy odnoszą sukcesy na mistrzostwach Europy, świata i olimpiadach. W olimpijskiej klasyfikacji Niemcy należą do grupy najlepszych państw. Na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008 w Pekinie ekipa niemiecka zajęła piąte miejsce medalowe wśród ponad 200 uczestniczących krajów. W związku z migracją ludności do Niemiec, wprowadzono sportowe programy integracyjne dla przesiedleńców, co miało na celu wyłowienie wielkich sportowych talentów.

Co roku w okresie letnich miesięcy, prowadzona jest objazdowa akcja zdobywania sportowej odznaki w wielu miastach. W tym roku w wyznaczonych terminach w okresie od 28.05 do 17.08 będzie możliwość zdania sprawdzianów i otrzymania odznaki. W całych Niemczech jest około 3 tys. takich punktów do odbycia testu sprawności. W akcję są zaangażowane przede wszystkim szkoły, powszechne kluby sportowe, przedsiębiorstwa a także organizacje i biura turystyczne. Niemcy przeznaczają swoje urlopy na zdobywanie odznaki sportowej.

Organizowane są wczasy wypoczynkowe z programem przygotowawczym do zdobycia odznaki i uwieńczenia praktycznym egzaminem. Odznaka sportowa w Niemczech należy do zdrowotnego programu prewencyjnego kasy chorych, dlatego też posiada szerokie poparcie społeczne.

Niemcy angażują się także w promowanie sportu w krajach rozwijających się, począwszy od piłki nożnej w Afganistanie, Afryce, poprzez sport dla niepełnosprawnych w Maroku aż po lekką atletykę w Urugwaju. W ramach międzynarodowej promocji sportu zrealizowano na przestrzeni ostatnich pięćdziesięciu lat około 1500 różnych długo i krótko terminowych projektów w ponad 100 krajach na świecie. Działalność taką umożliwia wsparcie rządu niemieckiego a także fachowa pomoc związków sportowych zrzeszonych w DOSB (Niemiecki komitet olimpijski).

Niemiecka odznaka podbija świat, wszędzie gdzie znajdują się Niemcy lub ludność z pochodzeniem niemieckim jest ona znana i zdobywana. W około 100 krajach odznaka ta stanowi ważną część sportowej kultury narodów, od Australii poprzez obie Ameryki do południowej Afryki. Popularność swoją w innych krajach Europy zdobyła w czasie stacjonowania wielonarodowościowych grup militarnych w Kosovie i na bliskim wschodzie w Libanonie. Stała się odznaką alianckich żołnierzy którzy chętnie ją zdobywali z krajów jak Włochy, Grecja, Turcja, Hiszpania, Bułgaria i Francja. Zdobywa się ją w krajach afrykańskich jak Uganda, Namibia, Nigeria, w zachodniej i południowej Afryce w południowej Ameryce w USA w Kanadzie, odbywają się doroczne akcje DOSB. Od roku 1988 zdobywa rocznie w świecie ponad 5 tys. i zajmuje ona w popularności wszelkich istniejących odznak sportowych trzecie miejsce na świecie.

Warto by przywrócić przedwojenną tradycję polskiej odznaki sportowej (POS) i nadać tej odznace szczególne znaczenie, zainteresować nie tylko młodych ale i całe społeczeństwo, bo jak się mówi - "w zdrowym ciele, zdrowy duch". A może sport to dobry pomysł na biznes ?
Może pojawią się nowe firmy budujące obiekty sportowe dla zwykłych obywateli, bo sport powinien być powszechny, popularny i wolnorynkowy.

Źródła : Wikipedia.pl , cytadela.aplus.pl
deutsches-sportabzeichnen.de

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świątek w finale turnieju w Rzymie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto