Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Off Plus Camera 2012. W oczekiwaniu na premierę "Ziemi Obiecanej"

Piotr Drabik
Piotr Drabik
Kadr z filmu "Ziemia Obiecana"
Kadr z filmu "Ziemia Obiecana"
Jedno z największych dzieł Andrzeja Wajdy, które przyniosło mu nominację do Oscara zrekonstruowano cyfrowo. Uroczysta premiera tej wersji filmu będzie miała miejsce w niedzielę 15 kwietnia w krakowskim kinie Kijów. Będzie to jedno z głównych wydarzeń tegorocznego festiwalu kina niezależnego Off Plus Camera. Ale nie jedyne!

"Ziemia Obiecana" to historia życia trzech zaprzyjaźnionych przedsiębiorców Polaka, Żyda i Niemca, którzy pomimo wielu życiowych rozterek miłosnych jak i zawodowych, w końcu zdobywają upragniony sukces. Adaptacja powieści Władysława Reymonta umiejscowiona pod koniec XIX w. doskonale pokazuje relacje zachodzące pomiędzy klasą średnią a wyższą w industrialnej Łodzi. Produkcja, która w 1974 r. wyszła spod warsztatu Andrzeja Wajdy kosztowała aż 30 milionów zł, ale trud włożony w film przyniósł skutek w uznaniu światowej krytyki poprzez m.in. nominację do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. W ponad 37 lat po pierwszej premierze jednego z najważniejszych tytułów w rodzimej kinematografii, znów będzie miał swoje uroczyste pięć minut.

A to za sprawą zrekontrowanej cyfrowo wersji "Ziemi Obiecanej", którą przez ostatni czas zajmowali się specjaliści z projektu KinoRP. Jego celem jest uratowanie przed śmiercią techniczną polskich arcydzieł filmowych i zostawienie kolejnym pokoleniom ich w najlepszej jakości obrazu oraz dźwięku. Co warto zaznaczyć, że wszystkie rekonstrukcje są wykonywane z udziałem twórców filmów: autorów zdjęć, dźwięku czy reżyserów. Przy odświeżaniu "Ziemi Obiecanej" nie zabrakło zapewne Witolda Sobocińskiego, Edwarda Kłosińskiego i Wacława Dybowskiego, dzięki tym operatorom produkcja nabrała wręcz kultowego znaczenia. Digitalizację i rekonstrukcję obrazu wykonano w laboratoriach The Chimney Pot, a dźwięku w studio Sound Place.
Uroczysta premiera filmu 15 kwietnia o godz. 18 w krakowskim kinie Kijów będzie jednym z głównym wydarzeń tegorocznej edycji międzynarodowego festiwalu filmowego Off Plus Camera. Swoją obecność potwierdziły takie nazwiska jak: Andrzej Wajda, Wojciech Pszoniak, Andrzej Seweryn, Witold Sobociński, Bożena Dykiel, Emilia Krakowska, Adam Kopczyński, Andrzej Łapicki, Jerzy Domaradzki, Maciej Putowski, Barbara Ptak, Anna Nehrebecka, Michał Ratyński oraz Andrzej Kotkowski. Podróż do przeszłości na pewno wzbudzi przypływ emocji u każdego uczestnika produkcji "Ziemi Obiecanej". A jaki będzie efekt konfrontacji cyfrowej technologii z epickim obrazem polskiego kina? Miejmy nadzieję, że jak najbardziej pozytywny.

Ale podczas tegorocznej, już piątej edycji święta filmów niezależnych pod Wawelem nie zabraknie innych ciekawych produkcji. Jedną z nich zapewne będzie kontrowersyjna koprodukcja amerykańsko-gruzińska "5 dni wojny" w reżyserii Renny’ego Harlina. Fabuła rozgrywa się w sierpniu 2008 r. kiedy w wyniku spięcia na linii Moskwa - Tbilisi dochodzi do konfliktu zbrojnego pomiędzy państwami. W rolę Michaiła Saakaszwilego wcielił się hollywoodzki gwiazdor Andy Garcia, natomiast Val Kilmer zagrał holenderskiego dziennikarza. Produkcja została sfinansowana głównie przez gruzińskiego prezydenta, przez co posądzono przedstawione w niej fakty o stronniczość. Organizatorzy festiwalu ujawnili również 8 tytułów walczących w konkursie na najlepszy polski film fabularny. A wśród nich prawdziwe hity kinowe ostatnich miesięcy: „Bez wstydu” (reż. Filip Marczewski, historia kazirodczej miłości Tadka (Mateusz Kościukiewicz) do siostry Anki (Agnieszka Grochowska), związanej z miejscowym liderem neonazistów), „Big love” (reż. Barbara Białowąs, opowieść o toksycznym uczuciu między nastolatką Emilką (Aleksandra Hamkało) i starszym od niej Maćkiem - w tej roli Antoni Pawlicki), „Daas” (reż. Adriana Panka, oparta na faktach kostiumowa historia hrabiego Jakuba Franka (Olgierd Łukaszewicz), który ogłasza się „żydowskim mesjaszem”, zakłada sektę złożoną z jego wyznawców i pragnie na czele własnej armii dokonać zamachu stanu na dworze cesarzowej Marii Teresy), „Droga na drugą stronę” (reż. Anci Damian, prawdziwa historia niesprawiedliwie zatrzymanego Rumuna, który podjął w polskim więzieniu tragiczną w skutkach głodówkę), „Ki” (reż Leszek Dawid, historia Kingi „Ki” (Roma Gąsiorowska) - młodej matki dwuletniego chłopca Pio, która na przekór światu stara się walczyć ze stereotypem samotnego macierzyństwa), „Kret” (reż. Rafael Lewandowski, opowieść Zygmunta (Marian Dziędziel), którego życie przewraca się po tym, jak lokalna prasa oskarża go o współpracę z władzami komunistycznymi. Jego syn Paweł (Borys Szyc) postanawia na własną rękę przeprowadzić śledztwo), „Lęk wysokości” (reż. Bartek Konopka, Tomek (Marcin Dorociński), który dowiaduje się o chorobie psychicznej swojego dawno niewidzianego ojca (Krzysztof Stroiński). Po kilku wizytach u ojca sam popada w stan z pogranicza szaleństwa i stara się odkryć prawdę o sobie) oraz „Róża” (reż. Wojciech Smarzowski, skomplikowana historia o trudnych relacjach między ludźmi w 1945 r. i uczucia tytułowej Róży (Agata Kulesza), wdowy po niemieckim żołnierzu i polskiego żołnierza - w tej roli Marcin Dorociński).

Oficjalna strona festiwalu filmowego Off Plus Camera

Znajdź nas na Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto