Ogródek działkowy, grządki na balkonie, segregacja śmieci. Jakie są sposoby na robienie swojego i bycie bardziej EKO?

Materiał informacyjny ING Banku Śląskiego
Nowa rzeczywistość wpłynęła na pozytywną zmianę naszych postaw w różnych obszarach. Bez względu na to, gdzie mieszkamy, żyjemy po swojemu. Coraz bardziej doceniamy środowisko, w którym żyjemy. Zwrot w stronę natury, ekologii, widoczny jest od dawna. Jak się przejawia? Np. pomidorami posadzonymi na miejskim balkonie, czy grządkami na działce, a niekiedy zamianą wanny na prysznic, czy węgla na słońce.

Ogródek działkowy: marzenie nowego pokolenia

Ogródki działkowe wracają do łask. Nie tylko dlatego, że przez pandemię nie możemy korzystać z innych dobrodziejstw. Młode pokolenie widzi w ogródkach działkowych swoją oazę spokoju. Zielone miejsce na obrzeżach miasta, w którym można odpocząć, pobyć na świeżym powietrzu, spotkać się z przyjaciółki, przygotować przyjęcie.

Małgorzata ma 29 lat i pochodzi z małej miejscowości pod Warszawą. Wiele lat spędziła w stolicy, w centrum wszystkich wydarzeń, w środku największego miasta Polski. 3 lata temu postanowiła dać sobie trochę oddechu. Znalazła prace i przeprowadziła się do stolicy Dolnego Śląska. I kiedy poczuła pewną stabilizację, postanowiła spełnić swoje marzenie i kupić ogródek działkowy za miastem.

Działka na początku wyglądała jak pobojowisko, przez wiele lat stała, niezaopiekowana. Na szczęście był na niej budynek gospodarczy, więc mogłam spędzać tam długie godziny, a naprawdę było co robić. Porządki, grabienie, przekopywanie grządek, koszenie trawy. Zrobiłam nawet mały kompostownik z europalet! Filmik instruktażowy znajomy podesłał mi na Youtube. Lubię moje miejskie życie i działkowe weekendy.

Widoczny już od połowy marca trend odnotowuje w swoim badaniu serwis nieruchomości Otodom. Tylko pod koniec kwietnia działki rekreacyjne wyświetlane były przez tamtejszych użytkowników prawie 2,5 razy częściej niż rok wcześniej.

Mam swoją działkę od kwietnia 2020 roku i spędziłam na niej większość weekendów od tamtego czasu. W tym roku zapewne nie uda się zrobić na niej przyjęcia dla znajomych, ale wszyscy już wiedzą, gdzie spotkamy się wiosną przyszłego roku! - opowiada z uśmiechem Małgorzata.

Balkon – ostoja spokoju i miejskie grządki – małe a cieszy

Balkon to mniej wymagający kawałek sielskiej przestrzeni w środku miasta. Posiadacze balkonu nie zawsze w pełni wykorzystują jego potencjał. W ostatnich miesiącach balkon zaczął być bardziej zauważany i wykorzystywany przez właścicieli mieszkań w bloku, kamienicy czy apartamentowcu.

Balkon to miejsce, które można wykorzystać do przygotowania... miejskich grządek. Co można posadzić na balkonie? O to postanowiliśmy zapytać Annę i Marcina - rodziców małego Stasia (3 lata) i Anieli (6 lat).

Balkon, odkąd wprowadziliśmy się na Białołękę, to było miejsce, w którym suszyło się pranie i nic więcej. Dopiero w tym roku postanowiliśmy go nieco ożywić. Wstawiliśmy krzesła i stolik kawowy tworząc kącik relaksu, a część Ania i dzieciaki zagospodarowali nasz mały ogródek. To był eksperyment. Nie wiedzieliśmy, czy cokolwiek z tego będzie, ale dzieci miały sporo frajdy. Zasadziliśmy miętę, szczypiorek, nawet marchewkę. W donicach posadzili pomidory, które dopiero niedawno wypuściły owoce! - opowiada z przejęciem Marcin

Balkon to wykorzystanie przestrzeni, która już jest. Powiększenie metrażu mieszkania o kilkanaście metrów kwadratowych. Nowe miejsce zabawy, odpoczynku, przechowywania albo uprawiania owoców i warzyw.

Eko – strategia małych kroków

Ekologia, oprócz tego, że jest wielką ideą, którą popierają miliony Polaków, to też małe kroki, które zbliżają nas do natury, dobrego klimatu i odwrócenia szkód wyrządzonych środowisku. Bycie eko nie oznacza wielkich wyzwań i kosztownych zmian, tylko chęci i zaangażowania. Udowodnili to Zosia i Franek, którzy mieszkają w małej śląskiej wsi pod Pszczyną, w 2 piętrowym domu razem z rodzicami i dziadkami.

Zosia i Franek nie nudzili się, kiedy na wiosnę szkoły zostały zamknięte na tydzień. Jednego dnia Zosia zrobiła z plastikowych wiaderek kosze na różne śmieci: plastik, papier, szkło. Opisy starannie przykleiła na wiaderkach taśmą. Przyszła do mnie i oznajmiła: Mamo, od dzisiaj tak będziemy wyrzucać śmieci, dobrze? Oczywiście segregujemy śmieci w domu, ale dzieci tego nie widzą, dlatego postanowiły działać po swojemu.

Ekologiczne podejście do życia zaczyna się od małych kroków. Inspiracją mogą być nawet dzieci. Jakie jeszcze małe kroki można wprowadzić w swoją codzienność?

  • Zużywanie mniejszej ilości wody czy prądu.
  • Posiadanie własnych, materiałowych toreb na owoce i warzywa.
  • Noszenie własnej torby lub koszyka na zakupy.
  • Dojazd do pracy rowerem lub komunikacją miejską.
  • Współdzielenie przejazdów z współpracownikami.
  • Picie wody z kranu (lub filtrowanie jej).
  • Przy budowie domu – wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.
  • Zamiana starego pieca na nowy.
  • Inwestycja w pompę ciepła i/lub fotowoltaikę.

ekopożyczka ing

Ostatnie podpunkty w tych ekologicznych zmianach wymagają już niemałego wkładu finansowego. W tym pomóc może Eko Pożyczka ING Banku Śląskiego, która została stworzona właśnie na takie okazje.

Obserwujemy, że klienci są coraz bardziej świadomi i otwierają się na nowoczesne, ekologiczne rozwiązania. Wspieramy ich w tym temacie i proponujemy EKO produkty – w tym Ekopożyczkę. W ramach Ekopożyczki klient może trzymać nagrodę w wysokości kwoty stanowiącej równowartość prowizji za udzielenie pożyczki, jeśli pożyczka zostanie przeznaczona na produkty przyjazne środowisku. Wierzymy, że dzięki proponowanym przez nas rozwiązaniom wspólnie stworzymy otoczenie bardziej przyjazne dla ludzi i środowiska – powiedział Andrzej Sowa, Dyrektor odpowiedzialny za pożyczki gotówkowe w ING Banku Śląskim.

ING Bank Śląski od jakiegoś czasu prowadzi również podkast, w którym prowadzący rozmawiają z zaproszonymi gośćmi o pieniądzach. Po co? Żeby ogarnąć finanse i móc robić swoje! Na przykład zacząć ekologiczną rewolucję w swoim otoczeniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ogródek działkowy, grządki na balkonie, segregacja śmieci. Jakie są sposoby na robienie swojego i bycie bardziej EKO? - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto