Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogromna planetoida w pobliżu Ziemi. Taka bywa raz na 22 lata

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
Wikimedia Commons
To, co budzi niepokój, a nawet zrozumiały lęk, jest przede wszystkim jej wielki rozmiar i ewentualne skutki, gdyby doszło do kolizji. Nie trudno wyobrazić sobie kamień, o średnicy ponad 200 km, który mógłby uderzyć w naszą planetę.

W kierunku Ziemi pędzi z ogromną prędkością, gigantyczna planetoida, która wkrótce będzie widoczna nawet przez lornetkę. To musi budzić respekt, skoro na tak małą odległość do Ziemi, nigdy nie zbliża się żaden tak wielki obiekt. Ten "drobiazg" kosmiczny, nazwany przez astronomów planetoidą Bamberga, ma średnicę 200 – 230 kilometrów.

Pojawia się w naszej okolicy – jak informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie - raz na 22 lata. Pędzi ku nam, z głównego pasa asteroid, który leży pomiędzy orbitami Jowisza i Marsa. Astronom zapewnia, że choć planetoida Bamberga będzie niebezpiecznie blisko Ziemi, nie stanowi groźby i nie jest niebezpieczna, gdyż mimo wszystko, leci bardzo daleko od nas.

Ale to, co budzi pewien niepokój, a nawet lęk, jest przede wszystkim jej rozmiar i ewentualne skutki, gdyby doszło do kolizji. Nie trudno wyobrazić sobie bowiem kamień, o średnicy przekraczającej 200 km, który mógłby uderzyć w naszą planetę. Na zdjęciu w artykule planetoida Westa (zdjęcie wykonane przez sondę Dawn), odkryta w marcu 1807 roku, mimośród - 0,0889, okres obiegu wokół Słońca - 3 lata 229 dni 20 godzin, śr. prędkość 19,34 km/s, średnica 560 × 578 × 458 km, masa 2,71×1020 kg.

Bamberga nie jest nowym obiektem dla astronomów. Odkryta została w lutym 1892 roku przez Obserwatorium Uniwersyteckie w Wiedniu. Porusza się po wydłużonej orbicie, co powoduje, że raz na 4 lata i 144 dni planetoida ta zbliża się do Słońca, i to na bardzo małą odległość, liczącą zaledwie 1,77 jednostki astronomicznej (w astronomii – pozaukładowa jednostka równa 149 597 870 700 m).

Gdy dochodzi do takiego momentu, że w tym samym czasie w odpowiednim miejscu swojej orbity znajdzie się Ziemia, wówczas oba ciała niebieskie może dzielić dystans zaledwie 0,8 jednostki astronomicznej (120 milionów km). Zdarza się to co 22 lata. Żadna inna tak duża planetoida – podkreśla astronom - nie zbliża się do Ziemi na tak małą odległość. Taki właśnie wyjątkowy dystans wystąpił w piątek, 13 września 2013 roku, kiedy Ziemię od Bambergi dzieliło tylko 0,81 jednostki astronomicznej. Planetoida Bamberga wciąż jednak pozostaje w bardzo bliskiej odległości od Ziemi.

Bamberga – według dr. hab. Arkadiusza Olecha - jest nietypowa, i to z dwóch powodów. Należy do bardzo ciemnych planetoid, zaliczanych w nauce do typu C, których powierzchnia odbija zaledwie 6 proc. światła, jakie na nie pada. A po drugie - porusza się po bardzo nietypowej i wydłużonej orbicie, o mimośrodzie 0,34 (ekscentryczność – wielkość, która charakteryzuje kształt orbity). To powoduje, że większość swojego kosmicznego żywota, spędza w większej odległości od Słońca niż typowe planetoidy, a przez to znacznie trudniej ją dostrzec - wyjaśnia dr hab. Arkadiusz Olech.

Stanisław Cybruch

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto