Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oikoumene, czyli świat zaludniony

Alicja Karłowska
Alicja Karłowska
Grzegorz Mehring/Dziennik Bałtycki
W dniach 18 - 25 stycznia chrześcijanie na całym świecie obchodzą Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Pierwsze tego typu spotkania zorganizowano dokładnie 100 lat temu.

W styczniu 2008 r. przypada setna rocznica zapoczątkowania modlitw o jedność chrześcijan. W związku z tym warto przypomnieć kilka istotnych definicji oraz faktów. Obchody „Oktawy Jedności Kościoła” zostały zainicjowane przez anglikańskiego księdza Paula Wattsona w 1908 r. Od tego czasu, zawsze w styczniu, chrześcijanie całego świata modlą się o jedność. Ekumenia (gr. oikoumene – świat zaludniony) to dzieło pojednania chrześcijan. Terminy: ekumenia, ekumeniczny stosuje się najczęściej na określenie procesów związanych z jednością Kościoła.

Ruch ekumeniczny

Ruch ekumeniczny to w skrócie przedsięwzięcia na szczeblu światowym, krajowym oraz lokalnym zmierzające do jedności Kościołów chrześcijańskich. Dążenia te przybierają postać dialogu wielostronnego i dwustronnego.

W dialogu wielostronnym na szczeblu światowym wiodącą rolę odgrywa Światowa Rada Kościołów (World Council of Churches). Organizacja została utworzona w 1948 r., zrzesza Kościoły tradycji prawosławnej, anglikańskiej, starokatolickiej i protestanckiej w 120 krajach.

W kraju mamy zaś Polską Radę Ekumeniczną (zarejestrowaną w 1946 r.). Jej celem jest m. in. duchowe zbliżenie i pielęgnowanie braterskich stosunków między Kościołami oraz szerzenie tolerancji religijnej i wzajemnego poszanowania wśród chrześcijan. W skład PRE wchodzą: Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Chrześcijan Baptystów, Kościół Starokatolicki Mariawitów, Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Reformowany oraz Kościół Polskokatolicki. Więcej informacji o Kościołach oraz dane adresowe znajdują się tu - Kościoły członkowskie PRE
Od dnia 1 stycznia 2008 r. funkcję dyrektora biura Polskiej Rady Ekumenicznej objął ks. Ireneusz Lukas, duchowny Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Nieustannie się módlcie…

Co roku w wielu miastach Polski organizowane są wspólne nabożeństwa. Spotkania i modlitwy ekumeniczne będą odbywały się w świątyniach jednego z siedmiu Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej. Tekst - hasło na setny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan zaczerpnięto z Pierwszego Listu do Tesaloniczan. Słowa: Nieustannie się módlcie (1 Tes 5,17).

Program 100. Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan w wybranych miastach Polski:
- Warszawa
- Kraków
- Lublin
- Wrocław

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto