Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ojciec Rydzyk modernizuje Polskę. Geotermia rusza w Toruniu

Maria Czerw
Maria Czerw
Miało jej nie być, państwo odebrało dotacje na odwierty. Geolodzy Fundacji Lux Veritas nie odpuszczali. Wody pod Toruniem starczy na setki lat, a jej temperatura jest wyjątkowo wysoka. Teraz urząd Miasta zezwolił na budowę ciepłowni.

Lidia Kochanowicz, dyrektor finansowy Lux Veritas, poinformowała, że w zeszłą środę uprawomocniła się decyzja prezydenta Torunia o pozwoleniu na budowę.

Odkryte zasoby geotermalne mogą ogrzać zimą 20 proc. Torunia, a latem pokryć pełne zaopatrzenie miasta w ciepłą wodę.

Budowa może ruszyć jeszcze w tym sezonie. Może potrwać 24 miesiące. Projekt obejmuje wzniesienie jednego z dwóch otworów geotermalnych ciepłowni wraz z infrastrukturą, tj. budynków przemysłowych na potrzeby energetyki, parkingów oraz sieci elektroenergetycznych, ciepłowniczych, wodociągowych i kanalizacyjnych.

W Polsce pracuje obecnie 5 ciepłowni geotermalnych, 20 tys. pomp ciepła oraz 7 uzdrowisk korzystających ze złóż geotermalnych.

Konieczność ochrony klimatu i redukcji gazów cieplarnianych, przyczyniły się do podjęcia przez rządy państw Unii Europejskiej działań na rzecz wsparcia rozwoju czystych technologii oraz osiągnięcia określonego pułapu dotyczącego udziału energii odnawialnej.

Polska docelowo ma osiągnąć udział energii odnawialnej w końcowym zużyciu brutto na poziomie 15 proc. w 2020 roku. Niestety, udział naszego kraju kształtuje się poniżej wytyczonego średniego celu dla całej Unii Europejskiej. Oznacza to konieczność jego podwojenia do 2005 roku.

Dla Polski minimalny udział w energii odnawialnej wynosi 8,8 proc. w latach 2011, 2012, 9,5 proc. w latach 2013 - 2014, i do 10,7 proc. w latach 2015, 2016. Mocą dyrektywy unijnej jesteśmy zobowiązani do zagwarantowania działań i środków poprzez opracowanie Krajowego Planu.

Rządowy program "Polska Polityka Energetyczna do 2030 r." zakłada ograniczenie wzrostu zapotrzebowania na paliwa i energię, zmniejszenie uzależnienia od importu, redukcję emisji zanieczyszczeń. Nie ma w nim wiele mowy o rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce.

Ostre podziały wewnątrz rządu sprawiają, że prace nad ustawą o odnawialnych źródłach energii przedłużają się o kolejne miesiące. Tymczasem Unia Europejska grozi skierowaniem sprawy do Trybunału Sprawiedliwości za niewdrożenie dyrektywy o OZE. Część jej zapisów trafi więc do noweli Prawa energetycznego. - Sama ustawa będzie gotowa do końca roku - tłumaczy royalaudit.com Tomasz Tomczykiewicz, wiceminister gospodarki. Mogą z niej jednak zniknąć ważne zapisy dotyczące wysokości wsparcia.

Inicjatywa redemptorystów nie cieszyła się uznaniem rządu D. Tuska, który odciął geotermię toruńską od przyznanej przez PiS dotacji. "Fundacja została postawiona w bardzo trudnej sytuacji, bowiem z jednej strony miała zawartą umowę z Wykonawcą prac na kwotę 23 660 885,25 złotych netto plus należny podatek VAT i prace zostały rozpoczęte, z drugiej strony odebrano jej źródło finansowania, jakim była dotacja - skarżyła się Lidia Kochanowicz i słała monity do Brukseli. Bez rezultatu.

Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto