Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Okrutna pożyczka, czyli "Kupiec wenecki" w Teatrze Dramatycznym

Weronika Trzeciak
Weronika Trzeciak
Andrzej Blumenfeld (Shylock), Zbigniew Wardejn (Antonio)
Andrzej Blumenfeld (Shylock), Zbigniew Wardejn (Antonio) Katarzyna Chmura-Cegiełkowska, Teatr Dramatyczny
Komedia Williama Szekspira pokazuje, czym są prawdziwa miłość i przyjaźń, nienawiść i przebaczenie, prawo i sprawiedliwość oraz miłosierdzie.

"Kupiec wenecki" w reżyserii Aldony Figury to dość wierna adaptacja komedii Williama Szekspira. Tytułowym bohaterem jest kupiec Antonio (Zbigniew Wardejn), który ma dobre serce i jest oddanym przyjacielem. Dlatego gdy jego druh Bassanio prosi go o pożyczkę, aby zdobyć przychylność dziedziczki Belmontu - Porcji (Martyna Kowalik), ten zgadza się bez wahania. Niestety Antonio nie ma wolnej gotówki, dlatego pożycza 3 tys. dukatów od żydowskiego bankiera Shylocka (Andrzej Blumenfeld), który słynie z wysokoprocentowych kredytów.

Shylocka boli to, że Antonio psuje rynek, gdyż pożycza pieniądze bez oprocentowania. Aby go ukarać, podstępny Żyd zgadza się na nieoprocentowaną pożyczkę, ale pod pewnym warunkiem. W przypadku gdy Antonio nie spłaci długu w terminie, Shylock będzie mógł wyciąć funt jego ciała...

W sztuce wyraźnie słychać hasła antysemickie, które odzwierciedlają poglądy panujące w XVI-wiecznej Anglii. Szekspir posługiwał się stereotypami, gdyż opisywał żydowskiego lichwiarza Shylocka jako chciwego wyzyskiwacza, zaś Chrześcijanina Antonia jako dobrego i uczciwego człowieka. A przecież nie każdy Żyd był zły, a nie każdy Chrześcijanin - dobry.
Jeśli chodzi o grę aktorską, to na największe brawa zasłużyli Andrzej Blumenfeld w roli Żyda Shylocka, który był bezwzględnym lichwiarzem oraz Zdzisław Wardejn, który wcielił się w kupca Antonia, przyjmującego ze spokojem swój los.

Podobali mi się także Martyna Kowalik jako Porcja, piękna i mądra dziedziczka Belmontu, Michał Podsiadło jako Bassanio, oddany przyjaciel, który był gotowy ponieść karę za Antonia oraz Anna Gorajska jako Jessica, niepokorna córka Shylocka.

Warto wspomnieć także o nowocześnie zaprojektowanej scenografii oraz kostiumach, które zostały uwspółcześnione - garnitury i sukienki krojem przypominają te z naszych czasów. Za oba te elementy odpowiada Aneta Suskiewicz.

"Kupiec wenecki" to gorzka komedia o antysemityzmie i nienawiści, która jest wciąż aktualna. Z jednej strony gardzimy Shylockiem, z drugiej mu współczujemy. Polecam tę sztukę każdemu, a szczególnie miłośnikom Williama Szekspira.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Okrutna pożyczka, czyli "Kupiec wenecki" w Teatrze Dramatycznym - Nasze Miasto

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto