MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Olga Tokarczuk nominowana do prestiżowej Nagrody Bookera. Tym razem doceniono jej powieść „Księgi Jakubowe”

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Nagroda Bookera to międzynarodowe wyróżnienie literackie ustanowione w Wielkiej Brytanii. Przyznawana jest dla autora książki i jego tłumacza. W tym roku po raz trzeci nominowana jest Olga Tokarczuk.
Nagroda Bookera to międzynarodowe wyróżnienie literackie ustanowione w Wielkiej Brytanii. Przyznawana jest dla autora książki i jego tłumacza. W tym roku po raz trzeci nominowana jest Olga Tokarczuk. Anna Kaczmarz
Olgę Tokarczuk po raz trzeci nominowano do prestiżowej Międzynarodowej Nagrody Bookera. To kolejny ogromny sukces naszej pisarki, która zdobyła już m.in. najwyższe literackie wyróżnienie – Nagrodę Nobla. Jej powieść „Księgi Jakubowe” jest bestsellerem za granicą.

The Man Booker International Prize to niezwykle prestiżowe wyróżnienie, które jest jedną z najbardziej cenionych nagród w świecie literackim. Może ją otrzymać autor książki, która została przetłumaczona na język angielski. Nagroda, w wysokości 50 tys. funtów za zwycięski tytuł, dzielona jest po równo między autora i tłumacza. Ma to na celu zwrócenie uwagi na rolę i znaczenie osoby przekładającej daną twórczość na język angielski. Jest bowiem oczywiste, że sposób przekazania słów pisarza w innym języku ma ogromny wpływ na ich odbiór przez czytelnika.

Dowiedz się więcej:

Olga Tokarczuk nominowana do Międzynarodowej Nagrody Bookera

Pisarka w 2018 roku została laureatką nagrody Bookera za książkę „Bieguni” w przekładzie Jennifer Croft, a w 2019 roku znalazła się w finale – za powieść „Prowadź swój pług przez kości umarłych” w tłumaczeniu Antonii Lloyd-Jones. W tym roku po raz trzeci ma okazję zdobyć to prestiżowe wyróżnienie, tym razem za „Księgi Jakubowe”, ponownie w tłumaczeniu Jennifer Croft.

Poza Olgą Tokarczuk nominowano 12 autorów oraz tłumaczy. Oto lista powieści nominowanych do Nagrody Bookera 2022:

 • Fernanda Melchor – „Paradais”, przeł. Sophie Hughes;
 • Mieko Kawakami – „Heaven”, przeł. Samuel Bett i David Boyd;
 • Sang Young Park – „Love in the Big City”, przeł. Anton Hur;
 • Norman Erikson Pasaribu – „Happy Stories, Mostly”, przeł. Tiffany Tsao;
 • Claudia Piñeiro – „Elena Knows” („Elena wie/Twoja”), przeł. Frances Riddle;
 • Violaine Huisman – „The Book of Mother”, przeł. Leslie Camhi;
 • David Grossman – „More Than I Love My Life”, przeł. Jessica Cohen;
 • Paulo Scott – „Phenotypes” przeł. Daniel Hahn;
 • Jon Fosse – „A New Name: Septology VI-VII”, przeł. Damion Searls;
 • Jonas Eika – „After The Sun”, przeł. Sherilyn Nicolette Hellberg;
 • Bora Chung – „Cursed Bunny”, przeł. Anton Hur;
 • Geetanjali Shree – „Tomb of Sand”, przeł. Daisy Rockwell;
 • Olga Tokarczuk – „The Books of Jacob” („Księgi Jakubowe”), przeł. Jennifer Croft.

7 kwietnia jury konkursowe wybierze finałową szóstkę książek. Ogłoszenie zwycięzcy lub zwyciężczyni nastąpi 26 maja.

Olga Tokarczuk: pisarka, eseistka, autorka scenariuszy, laureatka Nagrody Nobla

Urodziła się 29 stycznia 1962 roku w Sulechowie. Jest córką nauczycieli – Wandy i Józefa Tokarczuków. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Kietrzu. Po maturze studiowała psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Po ukończeniu szkoły wyższej pracowała jako psychoterapeutka w poradni zdrowia psychicznego w Wałbrzychu.

Zobacz: Alicja Resich – świętuje swoje 70 urodziny. Zobacz, jak została królową polskiej telewizji i jedną z najbardziej rozpoznawanych twarzy TV

Jej twórczość literacka zaczęła się od prostych opowiadań w gazecie „Na przełaj”, gdzie pisała pod pseudonimem Natasza Borodin. W 1989 roku wydała tom poezji „Miasto w lustrach”. Natomiast jej pierwsza powieść „Podróż Ludzi Księgi” ukazała się w 1993 roku. Jednak rozpoznawalność przyniosła jej trzecia powieść zatytułowana „Prawiek i inne czasy”. Tokarczuk oprócz powieści pisała również opowiadania (m.in.: „Szafa”, „Gra na wielu bębenkach”, „Ostatnie historie”, „Opowiadania bizarne”). Autorka stworzyła również powieść kryminalną „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, która doczekała się ekranizacji w reżyserii Agnieszki Holland (film „Pokot”). Jednak największą sławę Tokarczuk przyniosły dwie niezwykłe opowieści „Bieguni” i „Księgi Jakubowe”.

od 16 lat

To autorka doceniana na całym świecie, o czym mogą świadczyć liczne nagrody, takie jak:

 • Międzynarodowa Nagroda Literacka Kulturhuset,
 • Nagroda Literacka Europy Środkowej,
 • Nagroda Fundacji im. Kościelskich,
 • Nagroda Literacka Nike,
 • The Man Booker International Prize.

W 2019 roku Olga Tokarczuk zdobyła Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Jest to ogromne wyróżnienie dla pisarki. Jest ona 5. Polakiem i 15. kobietą na świecie z literackim Noblem.

Prywatnie jest żoną Grzegorza Zygadły i matką Zbigniewa, którego ojcem jest jej pierwszy mąż – Roman Fingas. Tokarczuk jest wegetarianką i feministką. Działa na rzecz praw zwierząt i walczy o ochronę środowiska. Popiera mniejszości seksualne i często bierze udział w marszach równości. Za swoje poglądy często była krytykowana.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Olga Tokarczuk nominowana do prestiżowej Nagrody Bookera. Tym razem doceniono jej powieść „Księgi Jakubowe” - Strona Kobiet

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto