Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Olsztyn. "Noc Biologów" jakiej jeszcze nigdzie nie było

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
Na ten szczególny naukowy dzień i noc, przygotowano przeszło 60 różnego typu wykładów, pokazów, wystaw i eksperymentów laboratoryjnych, dostosowanych do zainteresowań i umysłów, zarówno najmłodszych jak i starszych uczestników imprezy, ale

To było pierwsze tego typu doświadczenie naukowców Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W piątek z 13 na 14 stycznia 2012 roku zorganizowano w murach Uniwersytetu ogólnopolską "Noc Biologów". Licznie biorący udział w tej nauko-otwartej imprezie, zorganizowanej na Wydziale Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu, młodzi i starsi uczestnicy, wysłuchali wykładu prof. Stanisława Czachorowskiego z UWM.

Profesor biolog, nawiązując do obrazków częstych odwiedzin dzików w niektórych miejscach w Olsztynie, mówił o ich życiu, podkreślając, że coraz częściej przychodzą do miasta, głównie "w poszukiwaniu pokarmu". Zastrzegał i przekonywał słuchaczy, że zwierzęta powinny być dokarmiane, ale "na obrzeżach miasta". Zaznaczył też, że fakt spacerujących po mieście dzików to globalne zjawisko, znane z innych miast.

Spotkania naukowców w ramach Nocy Biologów zaczęły się o godz. 11.00 i trwały do godz. 22.00. Goście - zorganizowane grupy szkolne i rodzinne oraz osoby indywidualne – wszyscy mogli się dowiedzieć m.in., jak pracują i co robią biolodzy i biotechnolodzy w swoich laboratoriach a także jakiego używają sprzętu. Od godz. 11-tej aż do godziny 22-giej w miasteczku akademickim w Kortowie, odbywały się naukowe wykłady, warsztaty i spotkania z przybyłymi gośćmi.

Chętni, ciekawscy i zainteresowani mogli stawiać pytania i podejmować dyskusje z wykładowcami. Mogli też słuchać niecodziennych wykładów, uczestniczyć w naukowych pokazach i wycieczkach, oglądać wystawy i nowoczesny sprzęt naukowy oraz samodzielnie, lecz pod naukowym okiem, wykonać (wykonywać) różne eksperymenty.

Och, czegoż to nie było tej Nocy Biologów. Podczas 11-tu atrakcyjnych godzin z naukowcami można było samemu zbadać np. zawartość cukru w cukrze, izolować DNA z cebuli w warunkach kuchennych, poznać biologiczną magię kolorów, chemiczne porosty, posłuchać o płci mózgu, o przyrodzie Warmii i Mazur, o świecących komórkach mózgu, grzybach potencjalnie chorobotwórczych dla człowieka, biochemii w kuchni, obejrzeć owady nie tylko krajowe, rośliny owadożerne, muszle mięczaków.

Można było zwiedzić muzeum zoologiczne, rozpoznawać drzewa po gałązkach, szukać śladów zwierząt i roślin w zimie, oglądać małe i duże organizmy przez różne mikroskopy: transmisyjne, konfokalne, elektronowe, poznać inne przyrządy badawcze (aparaty do elektroforezy, mikrotomy, super-wirówki itd.), zobaczyć pracownię naukowca i wypić kawę lub herbatę w kawiarence z profesorami i doktorantami Wydziału Biologii. Tak opisuje przebieg pierwszej Nocy Biologów olsztyńska Gazeta student.wm.pl/.

Na ten szczególny dzień i noc, przygotowano przeszło 60 różnego typu wykładów, pokazów, wystaw i eksperymentów laboratoryjnych, dostosowanych do zainteresowań i umysłów, zarówno najmłodszych jak i starszych uczestników imprezy, ale również i dla bardziej wymagających odbiorców oraz koneserów. Dodatkowo przygotowano też ciekawy bookcrossing książek przyrodniczych, odpowiednio zorganizowaną kawiarenkę naukową a na koniec Nocy Biologów - degustację dzika. Ten punkt był degustacyjnym finałem imprezy i dyskusji o rozwiązaniu problemu dzików w Olsztynie.

Podczas dziesiątków wykładów, biolodzy i biotechnolodzy mówili o tym, co robią w swoich laboratoriach i nad jakimi problemami naukowymi aktualnie pracują. Takie też i podobne trudne pytania zadawały naukowcom dzieci.
Dociekliwie pytały, m.in. jakich sprzętów badawczych używają i w ogóle jak oni to coś konkretnego robią.

Na wszystkie, nawet najbardziej skomplikowane pytania dzieci, odpowiadali starannie olsztyńscy doświadczeni naukowcy oraz młodzi doktoranci i studenci. W trakcie dyskusji i rozmów z gośćmi Uniwersytetu padło stwierdzenie, jako spodziewana prognoza na przyszłość, iż biotechnologia będzie prawdopodobnie kolejnym impulsem innowacyjnym dla gospodarki światowej w ciągu najbliższych kilku lat. Zastrzegano przy tym, że wkrótce będzie można zobaczyć, jak "w olsztyńskich laboratoriach rodzi się kolejny wzrost gospodarczy".

Zwrócono uwagę na fakt, iż XX wiek traktowany był w świecie nauki jako stulecie fizyków. Szybki ogromny postęp technologiczny dokonany w tym stuleciu oraz wykorzystanie energii jądrowej dla celów pokojowych i badawczych umożliwiły człowiekowi lot w kosmos. Teraz XXI wiek zaczyna iść w kierunku szerszego i głębszego wykorzystania biologii, będzie więc najprawdopodobniej wiekiem biologów, którzy pomogą skolonizować przestrzeń kosmiczną.

Mówiono, że dzięki ekologom i ich wiedzy będzie można "tworzyć i modyfikować atmosfery planet (np. Marsa), a inżynieria genetyczna pozwoli zaprojektować i stworzyć zupełnie nowe gatunki (GMO), zdolne do życia i przekształcania kolonizowanych planet. Za sprawą postępu biologicznego już tyle pozmienialiśmy, że się wcześniej nawet filozofom nie śniło" - podkreślano.

Nawiązując do roli biologów, przypomniano, że dziekani wydziałów biologicznych, wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu społecznemu, wymyślili i zaproponowali ogólnopolską Noc Biologów. Trzeba otwarcie przyznać – ogólnopolska Noc Biologów w Olsztynie spełniła założenia i udała się na piątkę. Stwierdzono, że Polska coraz bardziej jest postrzegana w Europie jako lider i zagłębie pikników naukowych.

To dobrze, wszak społeczeństwo XXI wieku, chce poznawać świat, nie tylko w ławach szkolnych, ale także w formie kształcenia innowacyjnego. Do licznych już pikników naukowych i nocy naukowców dołączył kolejny pomysł – Noc Biologów. Tym razem Olsztyn pokazał, że nie jest gorszy od innych, akademickich miast. Być może niebawem, Noc Biologów zagości i w innych krajach europejskich.

Stanisław Cybruch

Linki:
http://student.wm.pl/86136,Noc-Biologow-Dyskutowali-o-dziku-a-potem-go-zjedli.html
http://student.wm.pl/85379,Ogolnopolska-Noc-Biologow-w-Olsztynie.html
http://student.wm.pl/85379,Ogolnopolska-Noc-Biologow-w-Olsztynie.html#ixzz1jR64J6uJ

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto