Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

One pamiętają bitwę pod Grunwaldem. Chcesz cofnąć się w czasie? Oto najstarsze drzewa w Polsce. Są świadkami historii

JK
Dąb Bartek, sanzios85 / Getty Images
Drzewa to niezwykłe organizmy, które wciąż nas zaskakują. Nie tylko odgrywają ogromną rolę w utrzymywaniu biologicznej równowagi na naszej planecie, ale są też niczym wehikuł czasu. Najstarsze okazy w Polsce pamiętają początki średniowiecza, za to najstarsze drzewa świata sięgają korzeniami... epoki lodowcowej! Zobacz w galerii, jak wyglądają sędziwe rośliny.

Niezwykła moc drzew

Drzewa to organizmy absolutnie niezwykłe. Za dnia zamieniają dwutlenek węgla na niezbędny do życia tlen, jednak to zaledwie ułamek ich zaskakujących umiejętności.

Lasy są niczym gigantyczne magazyny wody, stanowią także ostoję dla wielu gatunków zwierząt. Nie bez powodu nazywamy je płucami naszej planety. Okazuje się jednak, że drzewa potrafią znacznie więcej. Dzięki najnowszym badaniom wiemy już na pewno, że majestatyczne pnie zwieńczone zielonymi koronami to tak naprawdę ogromne superorganizmy, które potrafią:

  • komunikować się ze sobą
  • walczyć o światło oraz inne zasoby
  • wspierać członków drzewnej rodziny
  • a nawet przywoływać deszcz!

Musimy pamiętać, że lasy odgrywają ogromną rolę w utrzymywaniu biologicznej równowagi na naszej planecie. Dlatego też zasługują na szczególna ochronę.

Czytaj więcej:

Drzewa mają jeszcze jedną super-zdolność. Są organizmami długowiecznymi, potrafiącymi dożyć nawet kilku tysięcy lat.

Najstarsze drzewa świata

Ze swojej długowieczności znane na całym świecie są sekwoje rosnące w Sequoia National Park w Stanach Zjednoczonych. Szczególny gatunek, jakim jest Mamutowiec olbrzymi (sekwoja olbrzymia, mamutowe drzewo) poza gigantycznymi rozmiarami osiąga także pokaźny wiek 2000-3500 lat. Współczesne drzewa dorastają do 95 m wysokości i 10 m średnicy.

Wydawać by się mogło, że ponad trzytysiącletnie sekwoje są niespotykanie stare. Tym bardziej zaskakuje fakt, ile lat liczy sobie najstarsze drzewo świata. Rosnący w Szwecji świerk Old Tjikko, choć ma zaledwie 5 metrów wysokości, swoimi korzeniami sięga ostatniej epoki lodowcowej. Wiek drzewa szacowany jest na 9,5 tysiąca lat!

Old-Tjikko-2011-07-19-001.jpg
Autorstwa Karl Brodowsky - Praca własna, CC BY 3.0, Link

W Polsce, choć nie mamy tak starych okazów, rosną drzewa pamiętające początki Państwa Polskiego. Warto zobaczyć je na żywo - to trochę tak, jakby cofnąć się w czasie. Dowiedz się więcej w galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: One pamiętają bitwę pod Grunwaldem. Chcesz cofnąć się w czasie? Oto najstarsze drzewa w Polsce. Są świadkami historii - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto