Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opera Śląska w Bytomiu wkracza w 66. sezon sceniczny

Redakcja
Gmach Opery Śląskiej
Gmach Opery Śląskiej Piotr A. Jeleń
Rok 2010 jest sześćdziesiątym szóstym sezonem Opery Śląskiej w Bytomiu, jaki ta zasłużona placówka dla polskiej kultury, rozpocznie 19 września przedstawieniem Stanisława Moniuszki "Straszny Dwór".

W niedzielę 19 września o godzinie 18 na deskach Opery Ślaskiej w Bytomiu zostanie zainaugurowany oficjalnie 66. sezon artystyczny bytomskiej placówki. Zaprezentowana zostanie najnowsza realizacja sceniczna Stanisława Moniuszki - "Straszny Dwór" w reżyserii Wiesława Ochmana. Uroczysta premiera tej inscenizacji miała miejsce 5 czerwca tego roku podczas obchodów jubileuszowych 65-lecia Opery Śląskiej.

Słów parę o dziele. Opera skomponowana w latach 1861-1864, do której libretto napisał Jan Chęciński, jest dziełem o silnym zabarwieniu patriotycznym, posiadającym zarazem pierwiastki romantyczne i komediowe. Cieszyło się od samego początku popularnością wśród polskiej publiczności, a jednocześnie było zakazane przez rosyjskie władze zaborcze.
Warto przypomnieć, że prapremiera spektaklu 28 września 1865 roku w Warszawie, przerodziła się w wielką manifestację patriotyczną. Wystawiona w dwa i pół roku po upadku powstania styczniowego, na całe pokolenia znalazła trwałe miejsce w sercach Polaków.

Jak czytamy na stronie Opery: "W treści utworu zaprezentowany został zarówno idylliczny obraz życia w polskim dworku szlacheckim, jak i idea patriotycznego obowiązku związanego z postawą żołnierskiej odwagi, dzielności oraz gotowości do zbrojnego wystąpienia przeciwko wrogom Ojczyzny. Autorzy podkreślili elementy związane z etosem rodziny, szczególnie zwracając uwagę na polskie obyczaje, tradycje i sprawę honoru."

Dzieło Stanisława Moniuszki, "Straszny Dwór" jest spektaklem najczęściej wystawianym w naszym kraju. I w tym miejscu należy zaprosić już wszystkich miłośników przedstawień plenerowych na pokaz "Strasznego Dworu" w Dolomitach Sportowej Dolinie, jaki będzie miał miejsce w przyszłym roku podczas V Bytomskiej Nocy Świętojańskiej.

Ale nim do tego dojdzie, już 25 września br. o godzinie 19 w Hali Widowiskowej "Spodek" w Katowicach artyści Opery Śląskiej zaprezentują się publiczności w kantacie scenicznej Carla Orffa "Carmina Burana". Jest to spektakl dedykowany Kongresowi Kultury Województwa Śląskiego 2010.

Zapraszając na 66. sezon sceniczny bytomskiej placówki, nie można zapomnieć o postaci Bogdana Paprockiego, którego śmierć 3 września pogrążyła w smutku Jego wielbicieli. Urodzony 23 września 1919 roku w Toruniu, rozpoczął karierę sceniczną w Operze Śląskiej
debiutem 23 listopada 1946 roku, w roli Alfreda w premierze "Traviaty". Chociaż od 1960 roku związał się z Teatrem Wielkim w Warszawie, to był i czuł się zawsze honorowym artystą Opery Śląskiej, gdzie obchodził kolejne jubileusze, w tym i ten najbardziej pamiętny sprzed roku - 90. rocznicy urodzin i 70. lecia działalności artystycznej, gdy po raz ostatni wystąpił na scenie.

"Straszny Dwór" - 19.09.2010 godz. 18. Opera Śląska, ul. St. Moniuszki
Inscenizacja i reżyseria - Wiesław Ochman, kierownictwo muzyczne - Tadeusz Serafin, scenografia i kostiumy - Jan Polewka, choreografia – Jarosław Świtała, kierownictwo chóru – Anna Tarnowska, współpraca muzyczna - Piotr Warzecha, asystenci reżysera - Jarosław Świtała, Maciej Komandera, kierownictwo baletu - Olga Kozimala-Kliś.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto