MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Opłata za windę w bloku przestanie być obowiązkowa? Polacy chcą zmian w ustawie o własności lokali

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Za windę w bloku często muszą płacić również osoby, które z niej nie korzystają.
Za windę w bloku często muszą płacić również osoby, które z niej nie korzystają. libreshot.com
Do Sejmu trafiła petycja, której autorzy chcą zmian w opłatach za utrzymanie nieruchomości wspólnej. Ich zdaniem obecne przepisy są absurdalne.

Opłata za windę w bloku nie powinna być obowiązkowa – uważają autorzy petycji, która trafiła do Sejmu. Zwracają uwagę na absurd sytuacji, w której opłatę za utrzymanie windy ponoszą np. mieszkańcy parteru, którzy z tego urządzenia nie korzystają. Problem mogłyby rozwiązać zmiany w Ustawie z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali.

Opłata za windę w bloku budzi emocje. „Duże wątpliwości natury prawnej”

Temat opłat za zarządzanie nieruchomością wspólną powraca od lat i za każdym razem budzi żywe dyskusje. Wielu osobom nie podoba się obecny kształt przepisów regulujących tę kwestię, czego wyrazem jest choćby petycja o numerze BKSP-145-IX-185/20, która w tym roku trafiła do Sejmu. Jej autorzy domagają się istotnych zmian w ustawie o własności lokali, które pozwoliłyby poluzować zasady naliczania opłat.

– Duże wątpliwości natury etycznej oraz prawnej rodzi zapis dotyczący (...) bezwzględnego obowiązku ponoszenia opłat za korzystanie z [wind – przyp. red.] przez wszystkich właścicieli lokali – czytamy w petycji. – Poza faktem, iż obciążani opłatami są mieszkańcy parterów, którzy faktycznie nie użytkują dźwigów, to absurdalne i niezgodne z zasadami współżycia społecznego jest to, że opłaty ponoszą również mieszkańcy innych klatek schodowych, czy wręcz osobnych bloków, które w windy nie są w ogóle wyposażone i nie są połączone ciągami komunikacyjnymi, które mogłyby pozwolić na ich jakiekolwiek wykorzystanie.

Autorzy petycji zwracają uwagę na absurdy, jakie wynikają z obecnych przepisów. Dochodzi np. do sytuacji, gdy mieszkaniec bloku płaci za windę położoną w sąsiedniej klatce schodowej, z której nie może korzystać z uwagi na brak klucza do tamtej klatki.

Autorzy podkreślają, że nawet sądy nie są pewne, jak interpretować obowiązujące prawo. Przykładowo Sąd Apelacyjny w Lublinie stwierdził, że wspólnota mieszkaniowa może zwolnić z opłaty za windę właścicieli lokali, którzy nie mają do niej dostępu. Tymczasem Sąd Okręgowy w Gdańsku uznał, że niedozwolone jest zwalnianie z opłaty np. mieszkańców parteru.

Jakie zmiany w ustawie o własności lokali są potrzebne?

Według autorów petycji najważniejszą zmianą w prawie, jakiej należałoby dokonać, jest wykreślenie windy z listy elementów, za utrzymanie których mieszkańcy bloków bezwzględnie muszą płacić. Obecnie według art. 14 Ustawy o własności lokali do kosztów zarządu nieruchomością wspólną zalicza się zwłaszcza:

  • wydatki na remonty i bieżącą konserwację,
  • opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody, w części dotyczącej nieruchomości wspólnej, oraz opłaty za antenę zbiorczą i windę,
  • ubezpieczenia, podatki i inne opłaty publicznoprawne chyba, że są pokrywane bezpośrednio przez właścicieli poszczególnych lokali,
  • wydatki na utrzymanie porządku i czystości,
  • wynagrodzenie członków zarządu lub zarządcy.

Autorzy petycji chcą usunięcia zapisu o windzie, ale domagają się także dalej idących zmian. Ich zdaniem każda wspólnota mieszkaniowa powinna mieć możliwość samodzielnego ustalenia, co składa się na koszty zarządzania nieruchomością wspólną. Dzięki temu mieszkańcy płaciliby za to, co faktycznie niezbędne, nie musząc trzymać się arbitralnej listy zapisanej w ustawie.

Jak czytamy na stronie Sejmu RP, petycja została skierowana do Komisji do Spraw Petycji, jednak jak dotąd nie doczekała się oficjalnej odpowiedzi.

[QUIZ] Absurdalne przepisy na osiedlach. Odróżnisz prawdę od fałszu? Łatwo nie będzie!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sypialnia Krakowa ma swoje stawy. Niewidoczne i tajemnicze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Opłata za windę w bloku przestanie być obowiązkowa? Polacy chcą zmian w ustawie o własności lokali - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto