Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opowiedz swoją historię

Weronika Trzeciak
Weronika Trzeciak
Tabliczka znajdująca się przy ulicy Smolnej 36.
Tabliczka znajdująca się przy ulicy Smolnej 36. Weronika Trzeciak
Chcesz podzielić się swoimi wspomnieniami o bliskim Ci miejscu w Warszawie? Nic prostszego, wystarczy dołączyć do akcji "BringYourOwnStory".

Akcja "BringYourOwnStory" ma na celu pokazanie Warszawy oczami mieszkańców, poprzez ich osobiste wspomnienia dotyczące danego budynku lub ulicy. Dotychczas na budynkach widniały jedynie tablice upamiętniające wydarzenia historyczne, czy informacje o znanych ludziach. Teraz znajdą się tam także historie ludzi, dla których dane miejsce jest z jakiegoś powodu wyjątkowe. Dzięki temu Warszawa i jej mieszkańcy staną się nam bliźsi.

Aby nasze wspomnienie pojawiło się w wybranym przez nas miejscu, należy wejść na stronę projektu, zarejestrować się i wysłać swoją historię. Najlepsze opowieści znajdą się na tabliczkach w miejscu, którego dotyczą. Tabliczki widnieją już na ulicy Hożej, Chmielnej i Smolnej.

- Planujemy rozszerzyć akcję na inne dzielnie Warszawy. Trwają już rozmowy z urzędnikami Woli. Chcemy, by "BringYourOwnStory" stało się akcją ogólnowarszawską i na stałe wpisało się w krajobraz miasta - mówi Marta Czyż, kuratorka akcji.

Organizatorami akcji są: Malwina Konopacka i Olga Szczepańska, młode plastyczki oraz Mariusz Joński, twórca strony internetowej. Pierwsza edycja projektu miała miejsce w Berlinie we wrześniu 2008 roku. Następne odbyły już w Warszawie: podczas Hożartów (święta ulicy Hożej – 25.04), Majówki na Chmielnej (28.05) oraz Święta Smolnej (6.06). 3 października do akcji dołączy Powiśle.

- Malwina Konopacka podczas jazdy berlińskim autobusem usłyszała prywatną rozmowę kierowcy z żoną, zamiast oficjalnego komunikatu o następnym przystanku - dodaje Marta Czyż, kuratorka akcji. - Pomyślała, że to ciekawe poznać czyjąś historię. Natomiast Olga Szczepańska, mijała jakiś parking i to miejsce skojarzyło jej się z bardzo miłym wspomnieniem. Wydarzenia te były inspiracją do powstania projektu. Historie są ciekawe i sentymentalne, pochodzą od osób w różnym wieku. Dobrym przykładem jest pani, która miała 100 lat. Przez całe życie mieszkała przy ulicy Chmielnej i musiała wybrać tylko jedną historię, było to dość trudne.

Jedna z tabliczek przy ulicy Smolnej 16 głosi: "W roku 1947 chodziłem tu do szkoły im. Górskiego. Moi koledzy wymyślili żart: pytali sprzedawców gazet „czy ma pan Głos Ludu?”, a gdy słyszeli „tak”, prosili: „to niech pan zaśpiewa”. Na prośbę ubecji wylecieli ze szkoły".

Patronat nad akcją objął Urząd Dzielnicy Warszawa-Śródmieście. Pomaga w załatwieniu formalności związanych z zawieszeniem tabliczek.

- Jest to bardzo sympatyczny i ciekawy pomysł. Autorki zgłosiły się do nas, my skontaktowaliśmy się z radami osiedli. Idea spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem. Projekt obejmuje najbardziej uczęszczane ulice Śródmieścia - mówi Urszula Majewska, z Urzędu dzielnicy Warszawa-Śródmieście.

Swoje historie można zamieszczać na stronie akcji. Organizatorzy cały czas udoskonalają stronę.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto