MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Organiczne nawozy z tego, co znajdziesz w domu i ogrodzie. Jak wzbogacić swoje ogrodowe plony za pomocą własnego ogrodu i domowych odpadków?

Justyna Madan
Justyna Madan
Nawożenie, podobnie jak ściółkowanie ogrodu jest niezwykle ważne. Nie tylko użyźni glebę, ale zapewni też lepsze plony.
Nawożenie, podobnie jak ściółkowanie ogrodu jest niezwykle ważne. Nie tylko użyźni glebę, ale zapewni też lepsze plony. Unsplash.com
Celem każdego ogrodnika zajmującego się zrównoważonym rozwojem powinno być tworzenie systemów o obiegu zamkniętym, w których o ogród można dbać bez potrzeby używania zbyt wielu zewnętrznych, chemicznych składników, a najlepiej jest ich unikać zupełnie. Dlatego tam, gdzie jest to możliwe, powinniśmy dążyć do stworzenia ogrodu, który będzie silny i zdrowy dzięki naturze. Jakie organiczne nawozy wzbogacą nasze plony?

Wewnętrzny zrównoważony rozwój jest szczególnie ważny, jeśli chodzi o żyzność ogrodu. Na szczęście istnieje wiele potencjalnych źródeł organicznych nawozów ogrodowych, które można znaleźć w domu i ogrodzie.

Organiczne źródła nawozów pozwolą nam utrzymać zdrową glebę i plony przez długi czas bez konieczności wydawania pieniędzy na produkty komercyjne.

Organiczne nawozy, które polepszą jakość naszego ogrodu

Domowy kompost
Jednym z najważniejszych sposobów recyklingu składników odżywczych w ogrodzie i utrzymania zdrowego ekosystemu gleby jest wytwarzanie własnego kompostu w domu.

Kompostowanie nie jest bardzo skomplikowane, ważny jest jedynie wybór właściwej strategii kompostowania dla naszych warunków i miejsca zamieszkania.

Możemy zdecydować się na kompostowanie w ogrodzie, bez kopania. Możemy mieć stertę lub pojemnik do kompostowania na zimno. Możemy przyspieszyć sprawę kompostując na gorąco, używając specjalnego kubła lub robaków kompostujących. Możemy też kompostować we własnym domu i takim kompostownikiem nawozić ogródek na balkonie.

Kompost jest doskonałym środkiem poprawiającym jakość gleby, a także dobrym źródłem materii organicznej do uzupełniania składników odżywczych i dostarczania roślinom wolno uwalniającego się nawozu.

Jesienne liście
Opadłe z drzew liście warto zostawić sobie na wiosnę, jeśli trochę przez zimę spleśnieją – tym lepiej! To doskonałe źródło odżywcze dla roślin i dodatek do gleby, który – podobnie jak kompost – układamy jako ściółkę na odsłoniętych partiach ziemi. Zebrane jesienią liście dobrze jest odłożyć do rozkładu na rok, a nawet dwa.

Materiały ściółkowe
Poza kompostem i liśćmi, żyzność gleby w naszym ogrodzie zapewni również odpowiednia ściółka, która poprawi jakość naszych plonów. Zielone materiały, takie jak trawa, a nawet chwasty, które są posiekane i rozłożone na ziemi, rozpadają się po pewnym czasie i zapewniają glebie odpowiednich składników odżywczych.

Dostosowanie materiałów ściółkowych, których używamy do gleby w naszym ogrodzie i uprawianych przez nas roślin, może pomóc w naturalnym i skutecznym ich nawożeniu.

Płynne złoto dla gleby
Różne materiały roślinne i kompost można również wykorzystać do produkcji płynnych nawozów organicznych dla naszych roślin. Podczas gdy ściółka i kompost są nawozami o powolnym uwalnianiu, płynne nawozy uwalniają składniki odżywcze znacznie szybciej, mogą być szczególnie przydatne przy uprawie roślin w doniczkach. W ogrodzie również pomogą zwiększyć plony.

Dojrzały obornik
Jeśli poza ogrodem mamy też zwierzęta gospodarskie lub znajomego rolnika, obornik będzie świetnym nawozem dla naszych roślin. Ważne jednak, aby nie był świeży, a dojrzały, kompostowany, zwłaszcza w przypadku obornika drobiu (bo wcale nie musi pochodzić on np. od krów). Niektórzy stosują świeży obornik w przypadku królików. Taki nawóz użyźnia glebę i poprawia jakość naszych plonów.

Źródło: Treehugger

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto