Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Osama bin Laden nie żyje. Kim był terrorysta numer jeden?

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
CIA’s Foreign Broadcast Information Service, Domena publiczna http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Osama_bin_Laden_%28CIA_photo%29.png
Od kliku lat był nieuchwytny dla Amerykanów. Ci przyznawali się, że nie wiedzą, gdzie może się znajdować. Wszystko zmieniło się 1 maja 2011 roku, kiedy ogłoszono, że terrorysta numer jeden nie żyje.

Urodził się w 1957 roku w bogatej rodzinie w Arabii Saudyjskiej. Jego ojciec był Jemeńczykiem, a matka Syryjką. W czasie, gdy uczęszczał do szkoły, przyłączył się do Bractwa Muzułmańskiego, czyli islamskiej organizacji religijnej. Był gorliwym wyznawcą islamu. Na wojenną ścieżkę wkroczył w latach 80. XX wieku. Wtedy to w Afganistanie stanął na czele zbieraniny ochotników z krajów arabskich do walki z Armią Czerwoną.

Zobacz wideo z pakistańskiej telewizji. Pokazali zwłoki bin Ladena

W swojej działalności korzystał ze znacznego majątku, który odziedziczył po zmarłym ojcu. Zaczął zakładać własne obozy bojowników. Tak powstała Al Kaida, która początkowo miała się przeciwstawiać radzieckiej napaści na Afganistan. Z czasem jej głównym celem stało się zwalczanie wpływów Zachodu w krajach muzułmańskich. Al Kaida pierwszego znaczącego zamachu dokonała w 1993 roku w Nowym Jorku. Wtedy po raz pierwszy nieudanie zaatakowała budynki World Trade Center.

Osama bin Laden nie żyje. Obama potwierdził śmierć terrorysty

Cieszący się sławą wśród radykałów bin Laden kontynuował wojnę. Kolejny poważny zamach Al Kaidy miał miejsce w 1998 kroku, kiedy to zaatakowano amerykańskie ambasady w kenijskim Nairobi i w Dar es Salam w Tanzanii. Wtedy po raz pierwszy Amerykanie podjęli próbę schwytania terrorysty.

Największym osiągnięciem Osamy bin Ladena był tym razem udany atak na budynki World Trade Center z 11 września 2001 roku. W ataku z wykorzystaniem samolotów zginęło ponad 3 tysiące ludzi. Od tego dnia bin Laden stał się najbardziej poszukiwanym terrorystą na świecie. Nie udało się go schwytać w górach Tora Bora w 2001 roku w Afganistanie, ani potem w operacjach specjalnych na pograniczu afgańsko-pakistańskim. Skutek przyniosła dopiero tajna akcja z 1 maja 2011 roku. Został zabity przez amerykańskie siły w swojej rezydencji ok. 100 kilometrów na północ od Islamabadu w Pakistanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto