MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ostrowiec Św. Legenda kina w Muzeum Historyczno - Archeologicznym

Redakcja
Plakat wystawy w Muzeum Historyczno - Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Plakat wystawy w Muzeum Historyczno - Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim. Krzysztof Krzak
Już w najbliższą niedzielę, 12 maja 2013 r., w Muzeum Historyczno - Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim otworzona zostanie nowa wystawa. Jej tytuł: "Pola Negri. Legenda kina" w pełni określa tematykę ekspozycji.

Pola Negri, która naprawdę nazywała się Barbara Apolonia Chałupiec, żyła w latach 1897 - 1987. Urodziła się w Lipnie na ziemi dobrzyńskiej. Po zesłaniu ojca, słowackiego Roma, na Sybir mała Pola wychowywana była przez matkę, z którą w 1902 roku przeprowadziła się do Warszawy. To właśnie matka, Eleonora z Kiełczewskich, wpajała córce dążenie do osiągnięcia w życiu sukcesu, jednocześnie ucząc ją obrotności graniczącego z cwaniactwem przy jednoczesnej nauce ogłady towarzyskiej, bycia damą. Piękna i utalentowana dziewczyna została posłana przez matkę na lekcje tańca i gry aktorskiej. W 1912 roku Apolonia Chałupiec zadebiutowała w Teatrze Małym w Warszawie rolą Klary w "Ślubach panieńskich" Fredry. Dwa lata później po raz pierwszy stanęła przed kamerą - w filmie "Niewolnica zmysłów". Wtedy też przyjęła na cześć ulubionej włoskiej poetki, Ady Negri, pseudonim artystyczny, pod którym przeszła do historii światowego kina.

Międzynarodowa kariera Poli Negri zaczęła się w 1917 roku, gdy w Berlinie wystąpiła w spektaklach Maxa Reinhardta i filmach Ernsta Lubitscha. W 1923 roku przyjechała do Hollywood, gdzie zadebiutowała rolą w filmie "Hiszpańska tancerka". Bardzo wysoko oceniono jej kreację carycy Katarzyny w "Zakazanym raju". Innego rodzaju popularność przyniosły naszej rodaczce romanse z Charlim Chaplinem i Rudolphem Valentino. Była gwiazdą kina niemego, w filmach dźwiękowych nie odniosła już takiego sukcesu, podobno ze względu na zbyt niski głos. Po II wojnie światowej popadła w zapomnienie. Po raz ostatni na ekranie pojawiła się w 1965 roku, żyła z dochodów, które uzyskiwała z funkcjonowania własnej spółki maklerskiej. Sylwetkę Poli Negri, bodaj jedynej Polki, która zrobiła prawdziwą karierę w stolicy światowego kina, przypomniał Janusz Józefowicz, realizując w technologii 3D musical "Polita" z Nataszą Urbańską w roli Poli Negri.

Ostrowiecka wystawa została przygotowana przy współpracy z Muzeum Kinematografii w Łodzi. Została zorganizowana w oparciu o materiały znajdujące się nie tylko w zbiorach polskich archiwów, bibliotek i placówek muzealnych, ale również dzięki wielu instytucjom z Niemiec, Francji oraz z USA (m.in. Deutsche Kinemathek, La Cinemathéque Française, Paramount Pictures). Spora część z jej eksponatów jest po raz pierwszy prezentowana w Polsce. Wernisaż w Muzeum Historyczno -Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim rozpocznie się o godzinie 16, a wystawę "Pola Negri. Legenda kina" będzie można oglądać do końca czerwca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Swoboda ze swoją Barbie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto