Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostrowiec Świętokrzyski. Był plener, jest wystawa!

Redakcja
Organizatorzy pleneru: Andrzej Łada i Krzysztof Zając oraz jedna z uczestniczek, Stanisława Zacharko podczas wernisażu.
Organizatorzy pleneru: Andrzej Łada i Krzysztof Zając oraz jedna z uczestniczek, Stanisława Zacharko podczas wernisażu. Krzysztof Krzak
W Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim otworzono 4 lutego 2017 roku już 209. ekspozycję. Prezentowane jest na niej artystyczne pokłosie ogólnopolskiego pleneru ART - EKO 2016.

Historia plenerów organizowanych przez Okręg Świętokrzyski Związku Polskich Artystów Fotografików z siedzibą w Kielcach sięga 1988 roku. Pierwszy z nich, pod nazwą "Pogranicza", odbył się w Krasiczynie koło Przemyśla. Miejscem ubiegłorocznego, 29. Ogólnopolskiego Pleneru Fotograficznego ART - EKO był Ostrowiec Świętokrzyski i sąsiadujące z nim gminy. Bazę wypadową dla jego uczestników stanowił Pałac Tarnowskich. To stąd w październiku 2016 roku artyści wyruszali w różne ciekawe miejsca, by pokazać swoje widzenie wartych - ich zdaniem - utrwalenia obiekty i ludzi. Kustosz Galerii Fotografii i współorganizator pleneru, Andrzej Łada, przypomniał podczas wernisażu, że ostrowieckie Miejskie Centrum Kultury ma kilkuletnie doświadczenie w organizowaniu podobnych imprez (jeden z plenerów odbył się nieodległym Bałtowie z udziałem księżnej Druckiej - Lubeckiej, której rodzice byli przed wojną właścicielami tej miejscowości).

- Do 1994 roku ideą plenerów ART - EKO było fotograficzne penetrowanie kulturowych tradycji Polski południowo - wschodniej - przypomniał podczas sobotniego wernisażu w Ostrowcu Świętokrzyskim Prezes Okręgu Świętokrzyskiego ZPAF, komisarz i uczestnik 29. pleneru, Krzysztof Zając. - Od tamtego czasu plener zadomowił się na Kielecczyźnie, z wyjątkiem 2009 roku, gdy impreza odbyła się na Łemkowszczyźnie. Przez te lata zmieniała się jego formuła i długość trwania, która wynosiła z reguły dwa tygodnie, a fotograficy pracowali ramię w ramię z malarzami i rzeźbiarzami. Jedno, co się nie zmieniło, to inspiracja do poszukiwania własnej wypowiedzi twórczej, nawiązywanie znajomości z innymi twórcami, owocujących dalszymi kontaktami i motywującymi omówieniami wzajemnych osiągnięć artystycznych.

W 29. Ogólnopolskim Plenerze Fotograficznym ART - EKO 2016 wzięło udział blisko czterdziestu artystów. Na wystawie w Galerii Fotografii MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim prezentowane są prace 33 z nich. Najliczniej reprezentowani są fotograficy z Kielc - 10 artystów, w tym Stanisława Zacharko, Andrzej Borys (pomysłodawca obecnej nazwy pleneru), Artur Dziwirek, Łukasz Max Kania, Jarosław Siłakiewicz; sześciu fotografików reprezentuje środowisko warszawskie, m.in. Jolanta Rycerska (prezes Zarządu Głównego ZPAF), Sergiusz Sachno, Sławomir Zieliński, Rafał Stankiewicz; przez najbliższy miesiąc w Ostrowcu świętokrzyskim można też oglądać prace twórców z Konina, Końskich (Zofia i Wiesław Turno), Częstochowy, Radomia, Rzeszowa, Stalowej Woli, Lusowa koło Poznania (aktorka, Kamila Sammler) i jedynego reprezentanta Ostrowca Świętokrzyskiego, Andrzeja Łady. Wydaje się, że są wśród nich godni następcy uczestników pierwszych plenerów, m.in. Edwarda Hartwiga, Jana Berdaka, Waldemara Jama czy Pawła Pierścińskiego.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto