Ostrowiec Świętokrzyski. Świat według Aleksandra Salija

Redakcja
Aleksander Salij podczas wernisażu w ostrowieckim BWA.
60 - lecie pracy artystycznej 75 - letniego Aleksandra Salija legły u podstaw retrospektywnej wystawy otwartej w piątek, 30 czerwca 2017 roku w Biurze Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Twórczość Aleksandra Salija jest niezwykle różnorodna tak pod względem uprawianych dziedzin artystycznego wyrazu (malarstwo, rysunek, fotografia), jak i tematyki przedstawianej w jego pracach. Jak mówi Wojciech Mazan, kurator bieżącej wystawy i autor wstępu do towarzyszącego jej albumu, niezmienną cechą twórczości Salija jest właśnie zmienność, ciągła zmiana, nieustanne odkrywanie innych obrazów świata. Stąd tytuł przekrojowej wystawy twórcy bardzo ściśle związanego z Ostrowcem Świętokrzyskim – "Inny obraz świata".

Aleksander Salij zaczął fotografować w 1957 roku, a już rok później jego praca zatytułowana "Koledzy" została nagrodzona na konkursie fotograficznym w Pile. Od początku lat 70. Do końca 90. pracował jako fotograf w Zakładzie Doświadczalno – Badawczym w starym i nowym zakładzie Huty Ostrowiec. Na aparacie mikroskopowym wykonywał zdjęcia metali. Utrwalał również ten największy w regionie zakład przemysłowy z jego specyficzną, unikatową architekturą i wielotysięczną rzeszą pracowników, zwłaszcza tych, którzy zatrudnieni byli w procesie produkcji stali; nie interesowali go urzędnicy. Salij dokumentował też rozwój przemysłowego grodu nad Kamienną. W archiwum artysty znaleźć można wiele panoramicznych zdjęć wykonywanych z wieżowca na jednym z ostrowieckich osiedli, gdzie twórca mieszka. W 1979 roku jako pierwszy fotografik z Ostrowca Świętokrzyskiego został przyjęty do Związku Polskich Artystów Fotografików.

Ale oprócz fotografii realistycznej czy wręcz dokumentalno - reportażowej, niemałą część bogatego dorobku Aleksandra Salija zajmują prace o charakterze eksperymentalnym, metaforycznym. Przykładem na to są jego cykle fotograficzne "Ręce" z przełomu lat 70. I 80., zainicjowany na początku lat 90. cykl "Ślady" prezentowany m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie (katalog z wystawy znajduje się w Bibliotece Kandynsky’ego w muzeum sztuki współczesnej Centre Pompidou w Paryżu), "Struktury", "Bułka i chleb" czy "Kapusta". W ciągu wieloletniej pracy twórczej Aleksander Salij prezentował swe prace w trudnej do zliczenia ilości wystaw zbiorowych i indywidualnych. Te najbardziej prestiżowe to m.in. „Polska Współczesna Fotografia Artystyczna”, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki (1985); "40-lecie Związku Polskich Artystów Fotografików" w Zachęcie (1987 r.) i II Triennale Fotografii Artystycznej, Warszawa (1988). Ostrowiecki artysta brał udział w ogromnej liczbie konkursów fotograficznych lokalnych, regionalnych, krajowych i międzynarodowych, uzyskując blisko 50 nagród, z których najważniejsze to: medal "Europa 75" zdobyty w Hiszpanii; wyróżnienie honorowe "Venus 73" – Kraków; "Złocisty Jantar" 1979, 1982, 1983 – Gdańsk (ten konkurs Salij ceni sobie najbardziej), wyróżnienia; Doroczna Wystawa Okręgu Świętokrzyskiego w Kielcach, 1979 – I nagroda; "Biennale Krajobrazu": 1983 – medal, 1983 – III nagroda, 1985 – II nagroda. Został też uhonorowany medalem 150 – lecia fotografii.
– Aleksander Salij to artysta wybitny, a sztuka jest jego bodaj największą miłością – mówiła o nim podczas wernisażu Jolanta Chwałek, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim. – Jako jeden z dwóch ostrowieckich artystów regularnie przychodzi do BWA, wypożycza czasopisma poświęcone sztuce i czyta je.
Dodać również warto, iż Salij należy też do nielicznej grupy twórców z Ostrowca Świętokrzyskiego, którzy regularnie bywają na artystycznych eventach, odbywających się w mieście i śledzi, z życzliwością przyjmując, osiągnięcia kolegów – artystów.

Patronat honorowy nad wystawą "Inny obraz świata" objął Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, Jarosław Górczyński. Podczas wernisażu złożył on artyście gratulacje z okazji tak dostojnych jubileuszy. Podkreślił wyjątkowość Aleksandra Salija wśród ostrowieckich artystów i wręczył mu okolicznościowy grawerton. – Pański dorobek to ciągłe poszukiwanie twórczej drogi wyrażania siebie i sposobu na recepcję i przetwarzanie otaczającego nas świata – powiedział Prezydent Jarosław Górczyński.
Wystawie prac fotograficznych Aleksandra Salija, czynnej do 18 sierpnia 2017 roku, towarzyszy doskonały edytorsko album jego zdjęć opracowany przez Wojciecha Mazana i Artura Bartkiewicza.

Gdzie na tanie wakacje w 2021 roku?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie