Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostrowiec Świętokrzyski. Wystawa, którą trzeba "przeczytać"

Redakcja
Jak zmienia się politykę kulturalną w Polsce? Kto inicjuje proces rozwoju kultury w naszym kraju? Jak kultura oddziałuje dziś na inne sfery życia miasta? Na te pytania ma przynieść odpowiedź najnowsza wystawa w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Wystawa "Kultura zmiany" to przegląd inicjatyw związanych z kształtowaniem polityk kulturalnych w Polsce. W Gdańsku, Lublinie, Olsztynie, Wrocławiu oraz wielu innych mniejszych ośrodkach prowadzone są działania na rzecz rozwoju kultury i włączania jej w realizację innych ważnych zadań miasta. Z punktu widzenia postulatów dotyczących budowania "małych ojczyzn", rozwoju lokalnego, tożsamości, kapitału społecznego czy poczucia wspólnoty, kultura jest być może jednym z najważniejszych zadań samorządów lokalnych w Polsce.

- Inicjatorami tych zmian najczęściej są lokalni aktywiści, animatorzy kultury, działający w dziesiątkach organizacji pozarządowych. Tak też jest w Ostrowcu Świętokrzyskim. To nikt inny jak ci lokalni liderzy mają świadomość, że kultura jest bardzo ważnym narzędziem zmiany społecznej, zdolnym do pobudzania i podnoszenia kompetencji mieszkańców - mówi Kamil Stelmasik, radny miejski, z którego inicjatywy wystawa dotarła do Ostrowca Świętokrzyskiego. Będzie ona tu czynna od 4 do 24 stycznia 2016 roku w holu kina "Etiuda". Ekspozycja była przygotowana we wrześniu 2015 roku specjalnie na IV Kongres Ruchów Miejskich w Gorzowie Wielkopolskim. Następnie odwiedziła Wrocław i giełdę projektów w Katowicach.

- "Przeczytanie" i obejrzenie wystawy wydaje mi się o tyle ważne, że w związku z podejmowaniem przez gminę funduszy na remont i powstanie Ostrowieckiego Browaru Kultur, musimy się wspólnie zastanowić nad przyszłością i kształtem kultury w naszym mieście. Drugi aspekt to czysta inspiracja i przegląd znakomitych praktyk, które mogą być dla nas inspiracją. Dlatego zachęcam do obejrzenia i przestudiowania wystawy, szczególnie młodzież, która - mam nadzieję - znajdzie na to czas w trakcie ferii zimowych – podkreśla Kamil Stelmasik.

Kuratorami wystawy są Marta Gendera (Fundacja Salony) oraz Szymon Pietrasiewicz (Centrum Kultury w Lublinie), zaś jej właścicielem jest Narodowe Centrum Kultury. Na wystawie zaprezentowane zostaną: Instytut Kultury Miejskiej (Gdańsk), DNA Miasta, Res Publika Nowa, Out of Sth Międzynarodowe Biennale Sztuki Zewnętrznej (BWA Wrocław), Festiwal Street Art w Katowicach, „Węglowa – Społeczna Koncepcja”, Stowarzyszenia Kreatywne Podlasie (Białystok), Pracownia Sztuki Zaangażowanej Społecznie „Rewiry”, (Centrum Kultury w Lublinie), „Tam gdzie jeszcze pieją koguty” – etnoperformans (Miejski Ośrodek Kultury w Dynowie), Terenowy Instytut Kultury, Fundacja Teatr Realistyczny (Skierniewice), Kandydat Lublina do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury, Nowa Kultura, Marek Sztark, Park Tysiąclecia, Fundacja Salony (BWA Zielona Góra).

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto