Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostrowieccy literaci świętowali 30 - lecie oddziału ZLP

Redakcja
Jarosław Edward Gryz podczas jubileuszu 30 - lecia Kieleckiego Oddziału ZLP.
Jarosław Edward Gryz podczas jubileuszu 30 - lecia Kieleckiego Oddziału ZLP. Krzysztof Krzak
W sali czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim spotkali się w czwartek, 18 września 2014 roku lokalni twórcy literatury, by uczcić w ten sposób 30 - lecie powstania i działalności Związku Literatów Polskich.

Kielecki Oddział Związku Literatów Polskich powstał w 1984 roku, gdy sześciu świętokrzyskich literatów opuściło szeregi łódzkiego ZLP i utworzyło własne stowarzyszenie. Obecnie kielecki oddział należy do najliczniejszych w kraju i pod względem liczebności znajduje się w czołówce dwudziestu podobnych sobie tworów. Na jego czele stoi pisarz i wydawca, Stanisław Nyczaj. Wraz ze swoją zastępczynią i zaproszonymi gośćmi, Władysławą Szproch, był on gospodarzem jubileuszowego spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Najważniejszymi bohaterami imprezy byli jednak twórcy parający się słowem na co dzień związani z Ostrowcem Świętokrzyskim i okolicami. Barbara i Szczęsny Wrońscy oraz Władysława Szproch czytali fragmenty utworów Elżbiety Chuchmały, Jarosława Edwarda Gryza, Beaty Kępińskiej, Małgorzaty Anny Spychaj i Zofii Walas. Szczególnie twórczość Jarosława Edwarda Gryza w porywającej interpretacji Szczęsnego Wrońskiego pochodząca z tomu "Trzynaście róż" wywarła na słuchających niezatarte wrażenie. To poezja bardzo silnie umiejscowiona w polskiej rzeczywistości i oddająca doświadczenia wielu ludzi z pokolenia poety (niejednokrotnie bardzo gorzkich i smutnych). Choć wyraźne są w niej odwołania do twórczości Tadeusza Różewicza, to równie wyraźne są stworzone przez Gryza metafory, skojarzenia i leksykalne neologizmy, a także tworzenie poetyckich obrazów o zabarwieniu społecznym. Najmocniejszą stroną twórczości Jarosława Edwarda Gryza są, jak się wydaje, emocje, które nie pozostawiają czytelnika bądź słuchacza obojętnym. Twórca podczas wieczoru w czytelni zaprezentował także swoje dokonania rzeźbiarskie, do których talent, jak wyznał, odziedziczył po pradziadku. Obiecał również, że mimo tego zajęcia, które ostatnio zajmuje mu dużo czasu, nigdy nie odejdzie od poezji.

Jubileuszowe spotkanie Kieleckiego Oddziału Związku Literatów Polskich ubarwiła swoim śpiewem Małgorzata Siemieniec, uczestniczka programu "Must Be The Music. Tylko muzyka" w telewizji Polsat. W Ostrowcu Świętokrzyskim wykonała m.in. "Człowieczy los" z repertuaru Anny German, "Tych lat nie odda nikt" Ireny Santor i pieśń neapolitańską "O sole mio". Miłośnicy poezji i prozatorskiej twórczości regionalnych twórców mogli nabyć najnowsze i opublikowane już jakiś czas temu książki obecnych na spotkaniu pisarzy.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto