MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ostrowiecka SZANSA realizuje europejski projekt

Redakcja
Spotkanie uczestników projektu Grundtvig.
Spotkanie uczestników projektu Grundtvig. Stowarzyszenie SZANSA
W dniach 16 -20 października 2013 roku odbyło się pierwsze spotkanie robocze uczestników projektu pt. „EUROPEAN CITIZEN TODAY" - w ramach programu Grundtvig „Uczenie się przez całe życie".

- Sam pomysł udziału w projekcie zrodził się jakiś czas temu, gdy pracowałem w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii przy ulicy Sienkiewicza w Ostrowcu Świętokrzyskim, biorąc czynny udział w projektach Comenius i Grundtvig prowadzonych przez dyrektora Zdzisława Kluska – powiedział Remigiusz Woźniak, wiceprezes Stowarzyszenia „SZANSA", koordynator projektu Grundtvig „EUROPEAN CITIZEN TODAY". – Kiedyś w rozmowie padło stwierdzenie, że fajnie by było napisać taki wniosek dla „SZANSY" i po ogłoszeniu naboru przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, Narodową Agencję Programu "Uczenie się przez całe życie" w Warszawie zaczęły się przygotowania do złożenia aplikacji. Wielka w tym zasługa dyrektora MOS, Zdzisława Kluska, który po swoich doświadczeniach w poprzednich projektach pomógł nam zebrać partnerów i napisać wniosek. Po spełnieniu wszystkich formalności w styczniu 2013 roku został złożony wniosek i zgodnie z harmonogramem konkursu wyniki oceny wniosku miały zostać umieszczone na stronie internetowej w terminie nie późniejszym niż 6 miesięcy od terminu złożenia wniosku. Jakże wielka była radość po otrzymaniu informacji, że wniosek „SZANSY" uzyskał odpowiednią liczbę punktów i można będzie realizować założone cele.

Jak się okazało w projekcie, w którym jest Stowarzyszenie Na Rzecz Warsztatu Terapii Zajęciowej „SZANSA" znajduje się sześciu partnerów: Rumunia, Portugalia, Cypr, Włochy, Hiszpania, Polska, co oznacza, że należy tak logistycznie rozplanować mobilności, wydarzenia i inne akcje w ramach „Grundtviga", aby spełnić wszystkie wymogi merytoryczne oraz ekonomiczne.
- Według wytycznych projektu musimy wykazać minimum 12 tzw. „mobilności", czyli wyjazdów zagranicznych –dodaje Remigiusz Woźniak. – Oczywiście będziemy chcieli wykonać ich więcej, ale nie jesteśmy w stanie w tym momencie określić ilości osób, które wyjadą do partnerów, ponieważ trzeba spełnić wiele kryteriów, łącznie z podstawową znajomością języka angielskiego. Oczywiście bardzo ważną kwestią jest aspekt ekonomiczny, który niestety musimy bardzo brać pod uwagę.
Po wymianie korespondencji mailowej okazało się, że pierwsze spotkanie odbędzie się u koordynatora projektu Hiszpanów w Santa Cruz de Tenerife.

W ramach projektu będą realizowane m.in następujące działania: spotkania partnerów projektu i seminaria dla wszystkich instytucji zaangażowanych w projekt partnerski, wyjazdy do organizacji partnerskich kadry i dorosłych słuchaczy uczestniczących w projekcie, wymiana doświadczeń i dobrych praktyk, z wykorzystaniem odpowiednich środków, a szczególnie z wykorzystaniem technologii informacyjno - komunikacyjnych (np. strony internetowe, e-mail, portale społecznościowe), różnego rodzaju warsztaty, np. językowe, komputerowe, fotograficzne, historyczne, rękodzielnictwa, artystyczne, techniczne, muzyczne, ekologiczne, prozdrowotne, społeczne oraz zajęcia sportowe, organizowanie wystaw, opracowywanie, publikowanie i rozpowszechnianie materiałów i dokumentacji dotyczących działań prowadzonych w ramach współpracy, rozpowszechnianie doświadczeń i efektów projektu.

Wszyscy uczestnicy Projektu Partnerskiego „Grundtvig" pt. „EUROPEAN CITIZEN TODAY" rozpoczęli swój pobyt od uroczystego spotkania w tamtejszym Urzędzie Miasta z Burmistrzem. W ramach promocji naszego powiatu i gminy pan D. José M. Esparza Bermúdez otrzymał informatory o powiecie ostrowieckim i gminie Ostrowiec oraz okazjonalny, pamiątkowy kubek Stowarzyszenia "SZANSA". Powiedział, że z dumą go postawi obok innych ze swojej kolekcji. Po uroczystości rozpoczęło się spotkanie partnerów i ustalanie harmonogramu oraz przydzielanie zadań dla poszczególnych organizacji. Okazało się, że wszyscy partnerzy byli fantastycznie przygotowani do spotkania i każdy wie, co chce robić i za co odpowiadać w projekcie, więc spotkanie okazało się bardzo owocne. Po ustaleniach uczestnicy projektu podjęli się zaprojektowania i wykonania projektowej ulotki oraz kalendarza. Niesamowitym przeżyciem był udział w Międzynarodowej Konferencji w celu promowania czytania – pisania, podczas którego po informacji, że na sali są przedstawiciele innych krajów rozległy się brawa dla gości.

W spotkaniu uczestniczył koordynator projektu z ramienia Stowarzyszenia "SZANSA" Remigiusz Woźniak oraz Aleksandra Gilewska i Anita Artykiewicz - Woźniak.
- Bardzo się cieszę, że nasze stowarzyszenie jest w takim projekcie. – powiedział Piotr Kiljański, prezes Stowarzyszenia „SZANSA" – Obejmując funkcję prezesa „SZANSY" wiedziałem, że są tam ludzie, którzy mają wspaniałe pomysły, ale to co się okazuje teraz przechodzi najśmielsze oczekiwania. Ci ludzie są niezmordowani i mają tyle pomysłów! Chyba tylko brak czasu lub finansów zmusi ich do odstąpienia od ich realizacji. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w ten projekt i inne.

Poszczególne projekty GRUNDTVIG stanowią również doskonałą okazję do poznania krajów goszczących, współpracujących ze sobą partnerów. Santa Cruz de Tenerife jest największym miastem na wyspie i zarazem jej stolicą oraz prowincji Santa Cruz de Tenerife. Na Teneryfie znajdują się dwa obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO: wulkan Teide, który jest parkiem narodowym oraz zabytkowe miasto La Laguna. Pobyt w Santa Cruz de Tenerife to była również doskonała okazja do popróbowania przysmaków tamtejszej kuchni i szlifowania języka angielskiego, który jest oficjalnym językiem w projekcie.

- Zaraz po powrocie w dniu 22 października 2013 odbyło się spotkanie dla członków Stowarzyszenia „SZANSA" chcących brać czynny udział w projekcie pt. „EUROPEAN CITIZEN TODAY" - w ramach programu „Uczenie się przez całe życie" – Grundtvig, akcja Projekty Partnerskie Grundtviga – powiedział Robert Rogala, Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu „SZANSA" - Na spotkaniu, na które przyszło ponad 80 osób, czyli zapotrzebowanie na tego typu działalność jest ogromne, zostały przedstawione ogólne zasady projektów partnerskich oraz zasygnalizowano jakie warsztaty będą prowadzone, oraz, że w najbliższym czasie będziemy uszczegółowiali nasze działania. Szczegóły będą ustalane z konkretnymi grupami, które będą działały w danej dziedzinie.

W Stowarzyszeniu został już ogłoszony konkurs na logo projektu. Taki konkurs będzie ogłoszony w każdym kraju, który jest w projekcie partnerskim. Ze wszystkich grafik nadesłanych z całej Europy będzie wybrany najbardziej trafiony w tematykę i jeden zostanie wybrany na oficjalne logo projektu.
Stowarzyszenie Na Rzecz Warsztatu Terapii Zajęciowej „SZANSA" serdecznie dziękuje Panu Zdzisławowi Kluskowi za pomoc udzieloną stowarzyszeniu w przygotowaniu wniosku oraz za to, że poświęcając swój czas potrafił dodatkowo zaangażować się w udzielenie rad oraz przekazanie swojego doświadczenia w realizacji projektu Grundtvig.

od 7 lat
Wideo

Michał Probierz o Ekstraklasie i Euro

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto