Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostrowiecka SZANSA spisała się na (niejeden) medal

Redakcja
Reprezentacja województwa świętokrzyskiego na X Ogólnopolskich Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Bydgoszczy.
Reprezentacja województwa świętokrzyskiego na X Ogólnopolskich Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Bydgoszczy. materiał Stowarzyszenia SZANSA
Od 23 do 26 sierpnia 2014 roku w Bydgoszczy odbywały się X Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych. Klub Olimpiad Specjalnych SZANSA w Ostrowcu Świętokrzyskim był reprezentowany przez czterech zawodników oraz dwóch trenerów.

W imprezie, nad którą objęła patronat honorowy Pierwsza Dama RP, Anna Komorowska, wzięło udział prawie 2000 osób. Igrzyska Olimpijskie poprzedziły zawody regionalne, na których zawodnicy z niepełnosprawnością intelektualną Klubu Olimpiad Specjalnych SZANSA, działającego przy stowarzyszeniu o tej samej nazwie w Ostrowcu Świętokrzyskim, zdobyli złote medale i zakwalifikowali się do kadry, która reprezentowała w Bydgoszczy Świętokrzyski Oddział Regionalny.

- To coś wspaniałego, że aż czterech zawodników z SZANSY miało możliwość zaprezentowania się na tle zawodników z całej Polski - powiedział Robert Rogala, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej SZANSA, członek Zarządu Klubu Olimpiad Specjalnych SZANSA, działającego przy stowarzyszeniu pod taką samą nazwą. - Do tego docenieni zostali nasi trenerzy, bo przecież głównym trenerem trójboju siłowego był Remigiusz Woźniak, natomiast głównym trenerem lekkiej atletyki był Tomasz Przybysławski. Dodatkowo Tomasz Taborski, który jest uczestnikiem naszego Warsztatu Terapii Zajęciowej pomagał Remigiuszowi Woźniakowi w obsługiwaniu stale aktualizowanej oficjalnej strony internetowej igrzysk www.igrzyska2014.olimpiadyspecjalne.pl.

Reprezentanci ostrowieckiej SZANSY wraz z innymi reprezentantami świętokrzyskiego przebywali na obozie przygotowawczym w Zakopanem, gdzie ciężko trenowali do startów w swoich dyscyplinach. Efektem ich znakomitego przygotowania były cztery medale złote, cztery srebrne i dwa brązowe.
W szczegółach osiągnięcia olimpijczyków z Ostrowca Świętokrzyskiego przedstawiają się następująco:
Dominika Grześkiewicz
- bieg na 200 metrów - złoty medal (uzyskany czas 00:41,16) - poprawiony rekord życiowy
- pchnięcie kulą - brązowy medal (uzyskana odległość 4,80 m) - poprawiony rekord życiowy
- sztafeta 4x100 metrów - srebrny medal
Paweł Menducki
- bieg na 200 metrów - VI miejsce (uzyskany czas 00:30,89)
- skok w dal - srebrny medal (uzyskana odległość 4,22 m) - poprawiony rekord życiowy
- sztafeta 4x100 metrów - srebrny medal
Milena Szwagierczak
- bowling, gra pojedyncza - złoty medal (uzyskany wynik 162,0 pkt.) - poprawiony rekord życiowy
- gra podwójna - brązowy medal (uzyskany wynik 192,0 pkt.)
Marcin Dunal
- wyciskanie sztangi leżąc - srebrny medal (uzyskany wynik 75,0 kg.) - poprawiony rekord życiowy
- martwy ciąg - złoty medal (uzyskany wynik 162,5 kg.) - poprawiony rekord życiowy
- dwubój siłowy - złoty medal (uzyskany wynik 237,50 kg.) - poprawiony rekord życiowy

- Dzień przed oficjalnym rozpoczęciem igrzysk, dzięki pomocy Marcina Petra z Komitetu Organizacyjnego Igrzysk, mieliśmy okazję oglądać mecz ekstraklasy pomiędzy Zawiszą Bydgoszcz a Lechią Gdańsk, co było dla nas bez wątpienia dodatkową atrakcją - wspomina Remigiusz Woźniak, przewodniczący Klubu Olimpiad Specjalnych SZANSA - Jak powiedzieli mi zawodnicy, ostatni raz na takim meczu byli w czasach, gdy KSZO Ostrowiec grał w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Teraz zawodnicy i trenerzy czekają na losowanie zawodników, którzy zdobyli złote medale oraz na zakwalifikowanie się na Światowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Los Angeles w 2015 roku.

- Praca z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie to praca dająca niesamowite przeżycia i satysfakcję, ale przede wszystkim wdzięczność i serdeczność z ich strony - powiedział Tomasz Przybysławski, trener Klubu Olimpiad Specjalnych SZANSA. - Podczas treningów w Zakopanem na obozie przygotowawczym najtrudniejsze do opanowania były dyscypliny techniczne (pchnięcie kulą, skok w dal oraz sztafeta), ale okazało się, że podczas zawodów prawie wszyscy pobili swoje rekordy życiowe.

Igrzyska Olimpiad Specjalnych to także programy pozasportowe, m.in. akcja "Zdrowi Sportowcy". Zadaniem programu jest stałe zwiększanie możliwości psychofizycznych sportowców do profesjonalnego trenowania i pełnego wysiłku podczas startów z zawodach. Osoby realizujące ten program to wolontariusze – specjaliści w zakresie stomatologii, okulistyki, optyki, podiatrii, ortopedii, laryngologii, dermatologii, medycyny ogólnej i fizjoterapii.

Wszystkie informacje i bogata galeria zdjęć umieszczona jest na stronie Stowarzyszenia SZANSA pod adresem www.szansa.onecik.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maksym Chłań: Awans przyjdzie jeśli będziemy skoncentrowani

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto