Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostrowieckie Spotkania Filmowe pod znakiem kina polskiego

Redakcja
W ostrowieckim kinie Etiuda.
W ostrowieckim kinie Etiuda. Krzysztof Krzak
W programie XIV Ostrowieckich Spotkań Filmowych, które rozpoczną się w kinie Etiuda w Ostrowcu Świętokrzyskim 25 października 2013 roku znajdą się przede wszystkim najnowsze filmy polskie, w tym nagradzane w kraju i zagranicą.

Imprezę, która potrwa do 31 października br. otworzy o godz. 17 film Macieja Pieprzycy "Chce się żyć", który na festiwalu filmowym w Montrealu zdobył Grand Prix, Nagrodę Publiczności i Jury Ekumenicznego, a na Gdynia Film Festiwal został również doceniony przez publiczność i jury (Srebrne Lwy) oraz zdobył Złotego klakiera dla najdłużej oklaskiwanego filmu. "Chce się żyć" to historia Mateusza (w tej roli Kamil Tkacz i Dawid Ogrodnik), który w momencie przyjścia na świat został uznany przez lekarzy za "roślinę". Jednak rodzice chłopca (Arkadiusz Jakubik i Dorota Kolak) nigdy nie pogodzili się z diagnozą, wierząc, że mimo problemów z komunikacją, ich syn jest w pełni sprawny intelektualnie. Mateusz dorasta otoczony troską i miłością, zyskując wiernego przyjaciela - mieszkającą w sąsiedztwie Ankę (Anna Karczmarczyk). Jednak los sprawia, że musi rozłączyć się z rodziną i trafia do specjalistycznego ośrodka. Z dala od bliskich podejmuje trudną walkę o godność i prawo do normalnego życia. Sytuacja Mateusza zmieni się, kiedy do placówki trafi młoda wolontariuszka (Katarzyna Zawadzka), a on sam przyciągnie uwagę lekarki (Anna Nehrebecka), która pracuje nad eksperymentalnymi metodami leczenia.

Kolejnym filmem wyświetlanym w ramach XIV Ostrowieckich Spotkań Filmowych będzie "Mój biegun" wyreżyserowany przez Marcina Głowackiego. To prawdziwa historia Jana Meli, granego przez Adama Tyńca i Macieja Musiała najmłodszego w historii zdobywcy dwóch biegunów, a zarazem pierwszej niepełnosprawnej osoby, która dokonała takiego wyczynu. Zanim jednak do tego doszło, jego rodzina musiała poradzić sobie z serią tragicznych wydarzeń. Śmierć młodszego syna, a po kliku latach – ciężki wypadek nastoletniego Jaśka. To historia, w której rodzina odnajduje na nowo wiarę i miłość. Historia chłopca, który walcząc o powrót do normalnego życia, odnajduje w sobie siłę charakteru obcą niejednemu dorosłemu. To przepiękna opowieść o ludziach, którzy trwają razem pomimo tragedii i uczą się bolesne wydarzenia przekuwać w zwycięstwo. Role rodziców Jaśka Meli zagrali: Magdalena Walach i Bartłomiej Topa.

Pierwszy dzień OSF zakończy projekcja najnowszej komedii Juliusza Machulskiego"Ambassada" z Robertem Więckiewiczem w roli Adolfa Hitlera. Małżeństwo: Mela (Magdalena Grąziowska) i Przemek (Bartosz Porczyk) przyjeżdżają do Warszawy, aby zająć się mieszkaniem wuja. Okazuje się ono nie tylko luksusowe, ale i niezwykłe. Melania, zgłębia historię domu i odkrywa, że na ulicy Piusa 17 (dziś Pięknej) przed wojną znajdowała się niemiecka ambasada. Winda, która znajduje się w budynku, nie tylko przenosi mieszkańców z piętra na piętro, ale też umożliwia podróż w czasie: z sierpnia 2012 roku do sierpnia 1939 roku. W "Ambassadzie" grają także: Jan Englert, Anna Romantowska i Adam "Nergal" Darski jako Ribbentrop.

Kierownik kina Etiuda, Waldemar Włodarczyk, zadbał również o to, by ostrowieccy kinomani zobaczyli słynną "Idę", film Pawła Pawlikowskiego nagrodzony główną nagrodą "Złote Lwy" tegorocznego Festiwalu Filmowego w Gdyni. Akcja dzieje się w latach 60. Film opowiada o zakonnicy (w tej roli debiutantka - Agata Trzebuchowska), która dowiaduje się, że jest Żydówką. Jej pochodzenie uświadamia jej ciotka (Agata Kulesza nagrodzona w Gdyni za pierwszoplanową rolę żeńską), była stalinowska prokurator, której postać była po części wzorowana na Helenie Wolińskiej. "Ida" otrzymała też nagrodę FIPRESCI na festiwalu w Toronto.

Polskie akcenty zawiera piąty film Ostrowieckich Spotkań Filmowych - "Kongres" zrealizowany przez izraelskiego reżysera Ariego Folmana na podstawie powieści Stanisława Lema. Autorem zdjęć jest Michał Englert. W filmie zacierają się granice między rzeczywistością i fikcją. Robin Wright gra tu samą siebie. Mieszka z dwójką dorastających dzieci na ranczo, z dala od cywilizacji, kiedy wielkie hollywoodzkie studio zwraca się do niej z niezwykłą propozycją. Wright dzięki zaawansowanej technologii cyfrowej może zostać "zeskanowana", osiągając w każdym kolejnym filmie wieczną młodość. Od tej pory wszystkie jej role zagra wirtualna kopia. Decyzja, którą podejmuje kobieta, by móc dysponować nieograniczonym czasem dla najbliższych, okazuje się początkiem jej podróży przez świat przyszłości, w którym potężne studia filmowe i koncerny farmaceutyczne oferują totalne formy rozrywki, manipulując ludzką świadomością.

Ostatnim filmem XIV OSF będzie meksykańska "Cristiada". Reżyser Dean Wright opowiada w nim historię grupy kobiet i mężczyzn (w większości postaci autentycznych), z których każdy decyduje się na podjęcie największego ryzyka dla dobra swoich rodzin, wiary i przyszłości swojego kraju. Fabuła filmu przybliża skrywane przez lata prawdziwe wydarzenia Powstania Cristeros, które w latach 1926 -1929 wstrząsnęło Meksykiem. Obsadzie "Cristiady" przewodzi Andy Garcia, odgrywający rolę generała Gorostiety, wojskowego w stanie spoczynku, który przyglądając się z żoną (Eva Longoria) temu, jak Meksyk pogrąża się w brutalnej wojnie domowej, wzbrania się z początku przed zaangażowaniem w sprawę. Jednakże wkrótce staje się porywającym tłumy przywódcą, zdolnym do złożenia ofiary z własnego życia.

Projekcje filmów będą się odbywać w godzinach dopołudniowych i popołudniowych (ich dokładny program można zobaczyć na załączonym plakacie lub na stronie: www.kino.etiuda.o-c.pl). Seansom dopołudniowym, przeznaczonym głównie dla szkół towarzyszyć będą prelekcje: przed "Ambassadą" -"Juliusz Machulski mistrz polskiej komedii"; przed "CHce się żyć" i "Mój biegun" - "Siła charakteru i samozaparcie w dążeniu do osiągnięcia upragnionego celu na podstawie losów głównych bohaterów". "Idę" poprzedzi prelekcja "Holokaust okiem kamery"; "Kongres" - "Elementy edukacyjne w kinie sci-fi", a "Cristiadę" - prelekcja "Tematyka religijna w filmie".

* w opisach filmów wykorzystano materiały promocyjne dystrybutorów

Lubisz oglądać dobre filmy? Dowiedz się, co jest emitowane w telewizji! Sprawdź program tv!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto