Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostrowieckie Środowisko Plastyczne na 20-lecie Galerii BWA

Redakcja
Dyrektor BWA, Jolanta Chwałek i Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, Jarosław Górczyński podczas jubileuszowego wernisażu.
Dyrektor BWA, Jolanta Chwałek i Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, Jarosław Górczyński podczas jubileuszowego wernisażu.
Biuro Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim obchodzi 20-lecie swojego istnienia i działalności. Jubileuszową wystawę otwarto w piątek, 16 stycznia 2015 roku.

Galeria, która ma w Polsce już ugruntowaną, wysoką pozycję wśród podobnych placówek rozpoczęła swoje funkcjonowanie wystawą "Artyści polscy na otwarcie Galerii BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim", na której zaprezentowano 120 prac nadesłanych przez 60 twórców z kraju i zagranicy zaproszonych przez pierwszego, charyzmatycznego kustosza galerii i znakomitego artystę, zmarłego w 1997 roku Tadeusza Maja. On też był pomysłodawcą odbywającego się w Ostrowcu Świętokrzyskim od 1996 roku Jesiennego Salonu Sztuki, który przekroczył już dawno granice Polski i przyciąga coraz szerszą grupę artystów spoza naszego kraju.

W okresie minionych 20 lat w salach ostrowieckiego BWA, którego powierzchnia wystawiennicza wynosi 350 metrów kwadratowych swoje prace eksponowali twórcy tej miary co Magdalena Abakanowicz, Zdzisław Beksiński, Edward Dwurnik, Jerzy Duda – Gracz, Adam Myjak, Marian Czapla, Gustaw Zemła, Leszek Mądzik, Antoni Janusz Pastwa, Gustaw Hadyna, Adam Styka, Stanisław Tabisz, Antoni Rząsa, Marcin Rząsa, Franciszek Maśluszczak, Eryk Lipiński a także absolwenci uczelni artystycznych będący u progu kariery, jak Agnieszka Słodkowska, Katarzyna Krzykawska czy Hubert Czajkowski i Tomasz Górnicki. Oprócz tego bywalcy ostrowieckiego BWA mogli oglądać drzeworyty Salvadora Dalego czy litografie Picassa, Miró i Mattise’a.

Ale działalność Biura Wystaw Artystycznych to nie tylko organizowanie kolejnych wystaw; to także spotkania autorskie, spektakle teatralne (m.in. Sceny Plastycznej KUL Leszka Mądzika, happeningi ("Ecce Homo" Tadeusza Maja i Marka Tercza), a także zajęcia edukacyjne: lekcje z historii sztuki, wykłady i warsztaty plastyczne, które prowadzą instruktorzy i artyści zatrudnieni w BWA: Małgorzata Winiarska – Jóźwik i Artur Bartkiewicz, którzy swoje prace pokazali podczas aktualnej, jubileuszowej wystawy, do której obecna dyrektor galerii, Jolanta Chwałek zaprosiła przedstawicieli ostrowieckiego środowiska plastycznego. Przypomniała ona, że to środowisko zaczęło powstawać już w czasie II wojny światowej, kiedy to Jan Stępniak i Jan Kazanowicz wysiedleni z Poznania przyjechali do Ostrowca i zaczęli tworzyć amatorski ruch plastyczny – do dziś zachowały się tak zwane tek akwarelowych z pejzażami miasta nad Kamienną. W 1949 roku z inicjatywy Stanisława Szypowskiego miała miejsce pierwsza prezentacja prac plastycznych ostrowieckich artystów, a 10 lat później odbyła się pierwsza wystawa pokonkursowa. – W latach 60. zaczęli wracać do rodzinnego miasta pierwsi ostrowczanie absolwenci uczelni plastycznych – wspominała Jolanta Chwałek. – Wtedy wrócili Kazimierz Czuba, Tadeusz Maj, Czesław Waszko, Stanisław Sudnik i wielu innych. W 1975 roku utworzyli oni Grupę 10, która przetrwała do 1996 roku, w którym to doszło do jej samorozwiązania. To dzięki ich staraniom i ówczesnych władz miasta Galeria BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim powstała, rozwijała się i nadal się rozwija, a my, jej pracownicy pracujemy dla artystów i dla wszystkich, którzy chcą odwiedzać naszą galerię.

Jubileuszowy wernisaż przyciągnął nieprzebrane tłumy gości, w tym wielu takich, którzy przybyli tu po raz pierwszy. Współgospodarzem wieczoru był Prezydent Miasta, Jarosław Górczyński, który przed kilkoma laty, jako wiceprezydent miał swój przyczynek do powstania i funkcjonowania galerii. – Jestem dumny z tego, że ta perełka, jaką jest Galeria BWA jest dzięki naszym artystom i osobom współpracującym z nimi znana nie tylko w kraju, ale także za granicą – powiedział podczas wernisażu prezydent Górczyński, który podziękował wszystkim swoim poprzednikom na stanowisku głównego włodarza miasta za to, że dbali o to, by ta placówka się rozwijała i przyciągała coraz większe rzesze osób wrażliwych na sztukę i piękno.
I ci wszyscy ludzie mogli podczas wystawy "Ostrowieckie środowisko plastyczne na 20 – lecie Galerii BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim" zobaczyć prace nieżyjących już artystów: Tadeusza Maja, Wincentego Potackiego, Czesława Waszki oraz 26 innych artystów z ostrowieckim rodowodem, wśród nich Tadeusza Szypowskiego, Zbigniewa Sawaryna, Krzysztofa Cioka, Marcina Jedlikowskiego, Aleksandra Salija, Stanisława Sudnika, Moniki Stencel, Andrzeja Dobka, Marka Iżaka, Wojciecha Ryłki, Ewy Samulik - Ryłko, Zofii Pająk, Wandy Badowskiej - Twarowskiej, Jacka Kolatorowicza...

Szczególnie optymistycznym i dobrze rokującym na przyszłość zjawiskiem jest stale powiększająca się liczba młodych twórców, którzy nadają ostrowieckiemu pejzażowi artystycznemu nowe oblicze i wnoszą nowe wartości, o czym bardzo ciekawie pisze w katalogu do wystawy, obecny na wernisażu Marian Rumin, historyk i krytyk sztuki, wieloletni dyrektor BWA w Kielcach. I tę różnorodność zarówno w formie, jak i w tematyce prezentowanych dzieł można oglądać w ostrowieckiej Galerii BWA do 27 lutego bieżącego roku.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto