Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ottomania, wystawy z epoki Sulejmana Wspaniałego w Krakowie

adamikstory11
adamikstory11
W ub. roku z okazji 600 lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych Polski i Turcji w Warszawie skoncentrowano imprezy poświęcone kulturze tego kraju, teraz renesansowe obrazy o Turcji pojawią się na wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie

Jeśli ktoś pamięta kalendarz tych ubiegłorocznych imprez to ich ramą była następnie trwająca od 15 grudnia do dzisiaj w TVP emisja gigantycznego serialu historycznergo "Wspaniałe Stulecie" a akcentem który podbuduje także oglądanie tego serialu jest otwierta właśnie na trzy miesiące wystawa "Ottomania. Osmański Orient w sztuce renesansu" w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Tycjan, Dürer, Memling, Bellini, Tintoretto, Veronese. Dzieła tych wspaniałych i cieszących się popularnością wśród publiczności artystów będzie można oglądać w Krakowie od 26 czerwca do 27 września 2015 r.

Przygotował ją oddział krakowski Muzeum Narodowego we współpracy z Palais des Beaux-Arts (BOZAR) w Brukseli. Ekspozycja jest częścią dużego międzynarodowego projektu "Ottomans & Europeans: Reflecting on five centuries of cultural relations". Biorą w nim udział ważne europejskie i tureckie instytucje kultury, oprócz wspomnianego Palais des Beaux-Arts (BOZAR) w Brukseli są to: Kunsthistorisches Museum, w Wiedniu, Istanbul Foundation for Culture and Arts (Istambuł) czy Witte de With, Center for Contemporary Art (Rotterdam).

Dzięki tej wystawie polska publiczność po raz pierwszy będzie mogła obejrzeć niektóre z dzieł wybitnych twórców renesansowych, znajdujące się na co dzień w najważniejszych kolekcjach europejskich. Będą to inspirowane orientem prace takich artystów jak: Gentile Bellini, Albrecht Dürer, Hans Memling, Tycjan Vecelli, Jacopo Tintoretto, Paolo Veronese, Vittore Carpaccio, Hans von Aachen i inni. Dzieła pochodzą m.in. z kolekcji Kunsthistorisches Museum i Galerii Albertina w Wiedniu, British Museum oraz National Gallery w Londynie, Galerii Uffizi we Florencji, Starej Pinakoteki w Monachium czy Palacio Real w Madrycie.

Renesans to okres rozwoju Imperium Osmańskiego. W Europie rozkwitała fascynacja Turcją i jej kulturą, mimo strachu przed kolejnymi posunięciami zaborczej i wciąż rosnącej w siłę dynastii Osmanów. Przygotowywana wystawa ma na celu pokazanie zróżnicowanego wizerunku Turcji osmańskiej i Turków w sztuce Włoch, Niemiec, Niderlandów, Polski i Węgier. Kraje te w szczególny sposób wchodziły w relacje z potęgą muzułmańską, nie tylko poprzez toczone wojny, ale przede wszystkim dzięki niezliczonym kontaktom handlowym oraz wyprawom do Konstantynopola podejmowanym przez dyplomatów, podróżników i wreszcie wybitnych artystów, jak Gentile Bellini, autor portretu zdobywcy Konstantynopola sułtana Mehmeda II - reprodukcja z lewej..

Na wystawie można oglądać blisko 150 dzieł sztuki. Obok malarstwa i grafiki zaprezentowane zostanie także rzemiosło artystyczne, w tym kilka unikatowych obiektów, np. królewska zbroja Stefana Batorego ze zbiorów cesarskich w Ambras czy podarunki dyplomatyczne Sulejmana Wspaniałego dla króla Hiszpanii cesarza rzymskiego Karola V.

Wystawa pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego oraz Jego Królewskiej Mości Filipa Króla Belgów i jego Królewskiej Mości Matyldy Królowej Belgii.

26.06 - 27.09.2015
MNK - Main Building, al. Maja 1

Wystawie towarzyszy dwudniowa międzynarowa konferencja naukowa w dniach 26 i 27 czerwca. Ropoczyna się w piątek o godz. 10.00 w krakowskich Sukiennicach.

PROGRAM KONFERENCJI
"OSMAŃSKI ORIENT W KULTURZE RENESANSU":

początek konferencji
PIĄTEK 26 CZERWCA 2015
9:30-10:00 Powitanie
10:00-10:45 GŁÓWNY PRELEGENT:
prof. Suraiya Faroqhi (Uniwersytet Istanbul Bilgi, Turcja)
„W roku 1618: miasto Dubrownik oczami Osmanów”
10:45-11:15 dr Radu Păun (Narodowe Centrum Badań Naukowych - CNRS, Paryż, Francja)
„Zarządzanie księstwami wasalnymi Wołoszczyzny i Mołdawii w XVI-XVII wieku”
11:15-11:30 Dyskusja
11:30-12:15 Przerwa kawowa
12:15-12:45 dr Hedda Reindl-Kiel (Uniwersytet w Bonn, Niemcy)
„Osmańskie dary dyplomatyczne na chrześcijańskim zachodzie"
12:45-13:15 dr Daniela Sogliani (Międzynarodowe Centrum Sztuki i Kultury Palazzo Te, Mantua, Włochy)
„Rodzina Gonzaga a Osmanie w świetle dokumentów z Państwowego Archiwum w Mantua – od renesansu do początków XVII wieku”
Pozostałe punkty programu na stronie:

http://ottomania.mnk.pl/program.html

Warto wiedzieć także ze temat pokrewny ma ekspozycja w Muzeum Narodowym w Warszawie pt. "Orient w sztuce polskiej"

A w gmachu nieopodal budynku MNK w Krakowie w Bibiotece Jagiellońskiej trwa wystawa rękopisów, map, starodruków i grafiki itp. zabytków związanych z Imperium Osmańskim XVI wieku. Wiele z nich jest w zbiorach BJ. Są one niemniej cenne niż dokumenty takie jak noty dyplomatyczne i listy z Turcji przechowywane w muzem w Palacu w Wilanowie k. Warszawy. Ponadto najcenniejsze trofea tureckie zdobyte przez wojska polskiego króła Jana Sobieskiego są eksponowane na stalej wystawie na Wawelu
26.06 - 27.09.2015
MNK - Main Building, al. Maja 1

Dürer, Tycjan, Memling, Bellini, Tintoretto, Veronese. Works of these great artists, who enjoyed great popularity with the audience, will be on display in Krakow from 26 June to 27 September 2015 thanks to a unique exhibition titled Ottomania. The Ottoman Orient in the Art of Renaissance, prepared by the National Museum in Krakow in collaboration with Palais des Beaux-Arts (BOZAR) in Brussels. The exhibition is part of a large international project titled “Ottomans & Europeans: Reflecting on five centuries of cultural relations”.

The exhibition focuses on the power of attraction which the Ottoman Empire exercises on Western artists such as Bellini, Dürer, Memling and Tintoretto. They were inspired by the Ottoman culture and the pomp and circumstance of the courtly life of the sultans. The mutual fascination brought about a never before seen cultural exchange between East and We

Mój komentarz
Oczywiście ta informacja nie miałaby rysu indywidualnego gdybym nie przypomniał ciekawych sekwencji z serialu w Wspaniale Stulecie, którego jeden z bohaterów Ibrahim Pasza, grecko - weneckiego pochodzenia wielki wezyr sułtana Sulejmana kolekcjonował dzieła sztuki europejskiej między nnymi w swoim ogrodzie postawił posągi antycznych bogów, a z radościa przyjął taki dar jak obraz przedstawiający Julie Gonzagę - którą zresztą starał się "ściągnąć" do haremu sułtana.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto