Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"PAJACYK" - hiszpańska bajka w Teatrze Literackim w Warszawie

Jerzy Jastrzębski
Jerzy Jastrzębski
Pajacyka fantastycznie zagrała Agnieszka Kopeć. Filigranowa artystka, w czerwonej peruce, była wiarygodna.
Pajacyka fantastycznie zagrała Agnieszka Kopeć. Filigranowa artystka, w czerwonej peruce, była wiarygodna. Jerzy Jastrzębski
- Nawet małym dzieciom można delikatnie opowiedzieć o przemijaniu i kresie ludzkich dni, a także o tym, że warto czynić dobro, bo wtedy łatwiej jest żyć i odchodzić na zawsze - mówiła Aleksandra Ford, reżyser spektaklu.

Z okazji Dnia Dziecka, w Teatrze Literackim w Warszawie, w dniu 3 czerwca 2011 o godz. 09:30 odbył się spektakl pt. „PAJACYK” (hiszpańska bajka ludowa), dedykowany dzieciom z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka.

Teatr Literacki zaprosił na spektakl dzieci z przedszkola w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek w Legionowie, ul. Jagiellońska 69, Szkołę Podstawową specjalną Nr 149 w Zespole Szkół Specjalnych Nr 101 z Warszawy ul. Karolkowa 56, dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 341 z Warszawy ul. Oławska 3. 

- Nawet małym dzieciom można delikatnie opowiedzieć o przemijaniu i kresie ludzkich dni, a także o tym, że warto czynić dobro bo, bo wtedy łatwiej jest żyć i odchodzić na zawsze. Młodsze dzieci mają szansę zapytać rodziców lub opiekunów o to, co się stało z Ezequielem - mówi reżyser spektaklu Aleksandra Ford.

Do Kupca Ezequiela przychodzi chłopczyk z listem polecającym, proszący o posadę Czeladnika. Chłopczyk-Pajacyk potrafi przekonać kupca Ezequiela, że warto dać mu pracę, gdyż nie żąda za nią niczego w zamian, prosi tylko o możliwość spania pod schodami i wyjścia na miasto, aby mógł pozamiatać w domach rzemieślników i dostać za tę pracę drobną opłatę. Ezequiel się zgadza. Chłopiec wychodzi wieczorem na miasto nucąc piosenkę. Otwierają się okna, gdyż ludzie pierwszy raz od długiego czasu słyszą śpiew na ulicy.

Czeladnik-Pajacyk sprząta kolejno u rzeźnika, piekarzowej i fryzjerki. Wszędzie wymiata spod półek złoto i oddaje je rzemieślnikom. Szczęśliwe rodziny wybiegają na ulicę z okrzykiem: „złoto, złoto, znaleźliśmy złoto, jesteśmy uratowani!”, a na drugi dzień oddają swoje długi Ezequielowi przysięgając, że ich noga nie postanie już w jego kantorze. Gdy Ezequiel wyrusza do miasteczka po zakupy, okazuje się, że za całe złoto świata, nikt z mieszkańców nie chce mu niczego sprzedać.
Ezequiel pochorował się bardziej ze złości niż z głodu, gdyż Pajacyk dbał o to, aby staremu nie zabrakło chleba. W końcu zrozumiał, że pieniądze warte są tylko tyle, ile można za nie kupić, nie można ich kochać dla nich samych.

Zapytał chłopca - kim jest. Okazało się, że Pajacyk był jego jedynym dobrym uczynkiem w życiu. Kiedyś uratował przed zniszczeniem drewnianą kukiełkę którą chłopcy chcieli spalić. Wprawił jej oczy, dorobił nogę, i postawił na półce. Po latach, ta kukiełka, pojawiła się w domu Ezequiela, aby zmienić jego serce. Chmura przysłoniła słońce, kupiec Ezequiel zamknął oczy, a kiedy je otworzył, trzymał w rękach brudną kukiełkę, którą kiedyś uratował przed zniszczeniem. Mieszkańcy miasteczka dowiedzieli się, że jest chory, wybaczyli mu. Dzieci przyniosły Ezequielowi chleb, mleko, ser, stary oddał im swój sklep, bazar i wszystkie pieniądze. Kolejno mieszkał u każdego mieszkańca miasteczka, którzy dogadzali mu we wszystkim. Mijały lata, któregoś dnia Ezequiel poszedł nad rzekę. Była ciepła jesień. Wszystkie liście czerwone i złote, mieniły się blaskiem, dziadek poczuł się jak w niebie i wtedy właśnie dojrzał w wodzie, swojego Czeladnika - Pajacyka, który wyciągał ku niemu rękę. Ezequiel dał się poprowadzić olśniewającą jasną drogą, na drugą stronę tęczy, drogą, z której nie chciał już nigdy powrócić.
Na tym kończy się bajka.

Postać Ezezquiela z ogromną werwą zagrał Pan Roch Siemianowski, tworząc skrzyżowanie postaci Poliszynela z Pantalone rodem z Comedii Dell’arte. Jego Ezequiel chwilami był okrutny, nieludzki, samolubny, egoistyczny (cechy Poliszynela), chwilami złośliwie wesoły, rubaszny (cechy Pantalone). Pan Roch objawiał swój upór uporczywym skakaniem, mlaskaniem, narzekaniem, tworząc postać, która sama, w sobie była źródłem wesołości i okrucieństwa.
Pajacyka fantastycznie zagrała Agnieszka Kopeć. Filigranowa artystka, w czerwonej peruce, była wiarygodna. Jej rola wymagała biegania, skakania, tańczenia z miotłą, omiatania sufitów i ludzi. W swym tańcu z miotłą była urocza, a jej chropawy głosik, sprawiał wrażenie, że gra autentyczny chłopiec. Pani Agnieszka nauczyła się poruszać głowę od lewego ramienia po prawe ramię, dodając swojej roli wdzięku Arlekina z Comedii Dell’arte. Także wszystkie jej skoki i gesty były rodem z tego gatunku sztuki.

Brawurowo zagrała rolę Fryzjerki – Francuzki, Pani Diana Karamon. Pięknie pokazała francuski akcent i francuski szyk. Umiała ukazać w swojej roli akcenty komediowe, wzbudzając radość i śmiech na widowni.

Dobrodusznego Rzeźnika, kochającego dzieci, wiecznie z piosenką na ustach zagrał Pan Zbigniew Wasilewski, a Piekarzową, Pani Natalia Sikorska, obdarzając swoją postać słodyczą i liryzmem.
Wesołego urwisa zagrał Gabriel Kurzyna, a narratorem spinającym w całość, wszystkie wątki bajki, była Pani Aleksandra Ford., dyrektor Teatru Literackiego w Warszawie. Należy dodać, że dzieci rzemieślników zagrały wcześniej wybrani przedstawiciele ze wszystkich zaproszonych placówek. Całym sercem dzieci wcieliły się w swoje role .Za co otrzymały olbrzymie brawa. Nad światłem i dźwiękiem czuwał Łukasz Sperzyński.

Wspaniała gra aktorska, istotny przekaz wychowawczy, a także scenografia i cała oprawa artystyczna sprawia, żeby spektakl ten polecać rodzicom, wychowawcom jako szczególnie istotny dla dzieci, dla i ich rozwoju i pojmowania spraw, z którymi spotykają się w życiu codziennym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto