Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Paliwo w Czechach droższe niż w Polsce. PKN Orlen prostuje nieprawdziwe informacje

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Ceny paliw na stacjach benzynowych w Czechach
Ceny paliw na stacjach benzynowych w Czechach
Przez zdecydowaną większość ubiegłego roku ceny paliw na stacjach w Czechach były wyższe lub znacząco wyższe niż w Polsce, a czescy kierowcy masowo tankowali na przygranicznych stacjach w Polsce – podkreśla PKN Orlen. Koncern podał też ceny paliw, jakie obowiązują w Czechach, a jakie w Polsce. Wynika z nich, że w Czechach paliwo jest droższe.

Ceny paliw w Czechach niższe niż w Polsce?

W mediach społecznościowych pojawiło się zdjęcie, z którego wynika, że w grudniu ceny paliw w Czechach były niższe lub na tym samym poziomie, co w Polsce. Informację tę powieliła część mediów. W Czechach nie obowiązywała obniżka podatku VAT na benzynę. Decyzją polskiego rządu obowiązywała ona w naszym kraju do 31 grudnia 2022. Zdjęcie zamieszczone w mediach społecznościowych przedstawia czeską stację Benzina, należącą do PKN Orlen.

Od czego zależą ceny paliwa?

PKN Orlen informuje, że krajowe rynki paliw mają różny poziom zbilansowania (uzależnione jest to od produkcji krajowej vs importu, struktury rynku, a także uwarunkowań logistycznych i regulacyjnych. Wszystkie te czynniki wpływają na ostateczny poziom cen paliw. W aspekcie regulacyjnym należy pamiętać m.in. o przepisach sankcyjnych Unii Europejskiej, które dotyczą embarga na rosyjską ropę i paliwa (znalazły się w szóstym pakiecie unijnych sankcji), z którego Czechy zostały w znacznej mierze czasowo wyłączone.

Paliwo w Czechach droższe niż w Polsce

PKN Orlen podkreśla, że przez zdecydowaną większość roku ceny paliw na stacjach w Czechach były wyższe lub znacząco wyższe niż w Polsce, a czescy kierowcy masowo tankowali na przygranicznych stacjach w Polsce. Wymuszało to obniżenie cen na przygranicznych stacjach w Czechach, np. w miejscowości Nachod. Obecnie – według portalu e-petrol z 4 stycznia – średnia cena detaliczna benzyny na rynku czeskim jest wyższa niż w Polsce o 60 groszy za litr, zaś oleju napędowego – niższa o 28 groszy.

PKN Orlen przekazał, że spółka ORLEN Unipetrol w kształtowaniu detalicznej polityki cenowej kieruje się wskazaniami biznesowymi, warunkami makroekonomicznymi oraz relacjami podaży i popytu. Jak wyjaśnia PKN Orlen, oznacza to, że ceny paliw na stacjach zależą w dużej mierze od niezależnych czynników makroekonomicznych. Obok nich istotne są też lokalne uwarunkowania, w których funkcjonuje konkretna stacja paliw.

Ceny paliwa na stacjach Orlen Benzina - co na nie wpływa?

Sieć Orlen Benzina obejmuje 430 stacji paliw na terenie całej Republiki Czeskiej. Placówki Orlen Benzina zlokalizowane są zarówno w dużych i małych miastach czy wsiach oraz przy głównych i drugorzędnych drogach. Oznacza to, że dla poziomu cen na danej stacji istotne są też lokalne warunki, w których funkcjonuje dany obiekt. Chodzi o różnice w cenach gruntu, kosztach funkcjonowania i utrzymania stacji (np. płace), a także różnice w potencjale sprzedażowym. Ważne jest też bezpośrednie otoczenie konkurencyjne stacji. Z tego powodu ceny na poszczególnych stacjach mogą się różnić i są dostosowywane względem zmieniających się uwarunkowań lokalnych i makroekonomicznych.

PKN Orlen podkreśla, że średnia cena paliw w sieci ORLEN Benzina w Czechach w grudniu 2022 roku wynosiła 7,19 zł za 1 litr benzyny Efecta 95 (CZK 37.20/L incl. VAT) oraz 7,47 zł za jeden litr oleju napędowego Efecta (CZK 38.67/L incl. VAT) – biorąc pod uwagę wartość czeskiej korony z 20.12.2022 (cena 0,1933 zł).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto