Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Pan Wołodyjowski” po rekonstrukcji w TVP w Boże Narodzenie

Adrianna Adamek-Świechowska
Adrianna Adamek-Świechowska
Pan Wołodyjowski
Pan Wołodyjowski kadr filmowy
Podczas tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia w telewizyjnej Jedynce odbędzie się premiera zrekonstruowanego cyfrowo „Pana Wołodyjowskiego” w reżyserii Jerzego Hoffmana.

Telewizja Polska jako jeden z niewielu ośrodków w Polsce dysponuje profesjonalną linią technologiczną, wyposażoną między innymi w skaner filmowy 2K i 4K. Dzięki urządzeniom do cyfrowej poklatkowej rewitalizacji obrazu oraz remasteringu dźwięku dokonywane są w nim profesjonalne, całościowe opracowywanie filmów od skanu z taśmy filmowej aż do końcowej wersji w rozdzielczości HD ze zrekonstruowanym obrazem i dźwiękiem.

Proces rekonstrukcji cyfrowej jest długotrwały, gdyż wymaga pieczołowitej obróbki każdej klatki z poszczególnych aktów filmowych, składających się z około 14 tysięcy jednostek. Średnio film fabularny składa się z 10 aktów, więc w procesie rekonstrukcji poklatkowej usuwaniu wad (artefaktów) trzeba poddać około 140 tysięcy klatek. Każda z nich może zawierać od kilkunastu do kilkuset uszkodzeń: rys, odprysków emulsji, nadmiaru ziarnistości, migotania tła, uszkodzeń obrazu itp.

Po usunięciu uszkodzeń przeprowadzana jest korekcja barwno-tonalna obrazu pod nadzorem współtwórcy dzieła. Eliminowanie wad dotyczy także dźwięku – usuwa się wszelkiego rodzaju trzaski, szumy, przydźwięki itp. Czas poświęcony na rekonstrukcję poklatkową zależy od stopnia degradacji materiału i planowanego zakresu rekonstrukcji.

Rewitalizacji poddawane są stopniowo poszczególne dzieła polskiej filmoteki. Poddane zostały już procesowi m. in. "Ogniem i mieczem", "Operacja Samum", "Pan Tadeusz", "Pestka", "Poznań 56", "Prymas. Trzy lata z tysiąca", "Przedwiośnie", "Psy", "Psy 2. Ostatnia krew", "Pułkownik Kwiatkowski”, „Sonata Marymoncka", "Autoportret z kochanką", "Spis cudzołożnic", "Stawka większa niż życie", "Syzyfowe prace", "U pana Boga za piecem", "Wiedźmin", "Zawrócony", "Ziemia obiecana".

Zapowiadane jest zakończenie cyfrowej rekonstrukcji ekranizacji trzeciej części Trylogii Henryka Sienkiewicza – „Pana Wołodyjowskiego” w reżyserii Jerzego Hoffmana, filmu z 1968 r. Rewitalizacja cyfrowa zakłada przywrócenie dziełu nie tylko wszystkich treści audiowizualnych, ale także pierwotnej formy, w jakiej zostało zrealizowane. Po rekonstrukcji będzie można w pełni docenić walory żywego, olśniewającego, barwnego świata, z pietyzmem wykreowanego przez twórców adaptacji.

W „Panu Wołodyjowskim” występuje plejada znakomitych aktorów, których kunszt ujawni się teraz w pełnym blasku. Obok odtwórcy roli "małego rycerza", niezapomnianego Tadeusza Łomnickiego sugestywne kreacje stworzyli też Magdalena Zawadzka, Barbara Brylska, Daniel Olbrychski, Jan Nowicki, Mieczysław Pawlikowski, Mariusz Dmochowski, Marek Perepeczko, Irena Karel, Gustaw Lutkiewicz, Hanka Bielicka, Władysław Hańcza.

Podczas tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia w publicznej TVP odbędzie się premiera cyfrowego „Pana Wołodyjowskiego”, tradycyjnie powracającego na ekrany w tym okresie, tym razem jednak w nowej odsłonie. Część pierwsza filmu zostanie wyemitowana po godz. 20 w pierwszy dzień świąt, część druga o tej samej porze drugiego dnia.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto