Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Panorama zamku w Malborku musi być chroniona. Domaga się tego UNESCO

Redakcja Wiadomości24.pl
Redakcja Wiadomości24.pl
Wokół zamku w Malborku musi zostać stworzona strefa buforowa, która będzie chronić ten obiekt z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Chroniona ma być tym samym panorama zamku.

Malborski zamek jako jedyny polski obiekt z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO nie ma wytyczonej strefy buforowej. To musi się zmienić w najbliższym czasie. Tworzenie stref ochronnych nakazuje UNESCO, a zlekceważenie nakazu może nawet doprowadzić do skreślenia obiektu z prestiżowej listy.

Średniowieczny zamek pokrzyżacki w Malborku został obiektem chronionym UNESCO w 1997 roku. Chociaż obecnie warownia znajduje się w strefie ścisłej ochrony konserwatorskiej, to dla UNESCO strefa buforowa jest obszarem o kluczowym znaczeniu, ponieważ jej głównym celem jest ochrona panoramy zabytku. - Tworzenie takich stref to obowiązek każdego państwa - wyjaśniają urzędnicy Narodowego Instytutu Dziedzictwa, działającego przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dlatego przedstawiciele NID spotkali się z dyrekcją Muzeum Zamkowego oraz władzami Malborka, ale też pobliskich samorządów.

- Dla nas jest ważne to, by strefę rozciągnąć od strony Żuław, by widok na zamek nie był zakłócony - mówi Janusz Hochleitner, wicedyrektor Muzeum Zamkowego ds. naukowych. W przypadku miasta dotyczyłoby to Kałdowa, składającego się z domów jednorodzinnych, więc z tej strony panorama zamku nie jest "zagrożona".

- Z tego, co nam przedstawiciele NID mówią, to głównie chodzi im o ochronę widokową obiektu UNESCO od strony kałdowskiej, więc na pewno byliby niezadowoleni, gdyby w Kałdowie nagle zaczęły powstawać wysokie budynki - mówi Marek Charzewski, burmistrz Malborka. Ale to właśnie w tej dzielnicy, przy drodze krajowej numer 55 naprzeciwko zamku, miasto planuje sprzedać grunt pod hotel. Następne spotkanie z urzędnikami z NID ma się odbyć w maju.
Przedstawione zostaną założenia strefy buforowej. Ostatecznie wniosek w sprawie jej utworzenia zatwierdza minister kultury i następnie trafia on do siedziby UNESCO w Paryżu. Malborski zamek jest jednym z 14 polskich obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa.

Są na niej również: Stare Miasto w Krakowie, Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni, niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady w Oświęcimiu, Puszcza Białowieska, Stare Miasto w Warszawie, Stare Miasto w Zamościu, średniowieczny zespół miejski Torunia, Kalwaria Zebrzydowska, Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy, drewniane kościoły południowej Małopolski, Park Mużakowski, Hala Stulecia we Wrocławiu, drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat.

Radosław Konczyński (aip)

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto