Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Papieski filatelista

Redakcja
Ma pierwszy znaczek na świecie wydany z wizerunkiem Jana Pawła II. Ma też ostatni, wydany za czasów jego pontyfikatu. Ma wszystkie znaczki pocztowe związane z wielkim papieżem, Polakiem. Poza tym ma znaczki ze wszystkimi papieżami.

W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 im. Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej-Kochlowicach otwarto wystawę filatelistyczną pt. "Papież Jan Paweł II". Stanowiła ona ważny element obchodów Dnia Patrona Szkoły i zbiegła się z 10 rocznicą utworzenia Gimnazjum nr 10 noszącego też imię papieża.

- To bardzo interesująca ekspozycja - twierdzi dyrektor ZSO Nr 3 im. Jana Pawła II, Rafał Otręba. - Przychodzą oglądać ją nie tylko uczniowie nie tylko naszej szkoły, a także liczni mieszkańcy Kochłowic. Trzydzieści sześć ekranów wystawienniczych, każda z 16 kartami, to zaledwie część ogromnej kolekcji tematycznej zgromadzonej przez Andrzeja Nowaka, szefa katowickiego okręgu Polskiego Związku Filatelistów. Sześćdziesiąt innych plansz na razie zostawił w domu. Ale i te, wystawione podczas wernisażu, stanowią unikatową, "pocztową" dokumentację dzieła niezwykłego człowieka i niezwykłego pontyfikatu. Od pierwszego znaczka wydanego przez pocztę Gabonu do ostatniego wyemitowanego za życia Karola Wojtyły. Świadectwo 103 (104, albo 105, zależy kto i co liczy!) pielgrzymek papieża do różnych krajów świata, jego obecności w najważniejszych wydarzeniach światowych i doniosłych dokonań.

Jadwiga Ostraszewska - prezes Zarządu Oddziału PZF w Rudzie Śląskiej podkreśla że szczególnie cenny jest bogaty zbiór maksimafiliów, czyli walorów posiadających przynajmniej 3 elementy zgodne tematycznie, znaczek z papieżem, datownik z papieżem i taki sam motyw graficzny – czyli z papieżem - na kopercie albo karcie pocztowej.

O każdym z walorów Andrzej potrafi rozprawiać godzinami. Kiedy i w jaki sposób go zdobył, jak "stawał na głowie", aby pokonywać trudności, wynikające np. z cenzury obowiązującej w stanie wojennym. I choć filatelistyką, tak na poważnie zajął się w 1975 roku, to przypadek zadecydował o tym, że zaczął on zbierać znaczki poczty Watykan. W sklepie filatelistycznym "zwolnił się" akurat jeden abonament, właśnie znaczków Watykanu! Dalej poszło z rozpędu.... A gdy kardynała Wojtyłę wybrała na Stolica Piotrowa, zaczęło się poważane zbieranie - najpierw wydawnictw związanych z licznymi światowymi podróżami, a później już całego jego pontyfikatu. Pasja ta trwa do dziś.

Bogata jest dokumentacja pocztowo-filatelistyczna "papieskich" wydań po śmierci Jana Pawła II. Jej fragment, koledzy z Oddziału PZF w Zabrzu, prezentowali w Zespole Szkół Nr 2 w Mikołowie - Borowej Wsi, gdzie tego samego dnia, 16. października obchodzono uroczyście 70-lecie szkoły i nadanie jej imienia Jana Pawła II, połączone z wręczeniem społeczności szkolnej sztandaru.

Prezentowany w Kochłowicach fragment zbioru, to nie jedyne filatelistyczne osiągnięcie Andrzeja Nowaka. Cennym i bardzo wysoko ocenianym, jest stworzony przez niego jedno-ekranowy (pewnie tylko do czasu, gdyż Andrzej wciąż gromadzi nowe „zdobycze”) eksponat pt.” „Wielcy poprzednicy Jana Pawła II” z cennym materiałem pocztowo - filatelistycznym. Duże wrażenie robi też jego zbiór „Państwo Kościelne – Watykan” z licznymi i drogimi w sensie kolekcjonerskim przesyłkami watykańskimi nawet z okresu "przedznaczkowego".

Wszystkich, którzy mają okazję odwiedzić szkołę w Kochłowicach gorąco zachęcam do obejrzenia pięknej wystawy. Naprawdę warto.

Współautor artykułu:

  • Barbara Podgórska
od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto